Над 100 млн. лв. ще струват сградите и съоръженията край Ямбол, които се планира да бъдат изградени за многонационалната бойна група на НАТО. Това каза военният министър Тодор Тагарев, който вчера беше изслушан от комисията по отбрана в парламента. Засега в бюджета е заложена сума за проектиране. Очаква се част от средствата да бъдат осигурени от НАТО. Базите ще бъдат построени в с. Безмер и с. Кабиле.
"Хората няма от какво да се притесняват, има много възможности за икономическо и социално развитие на региона при изграждането на такава инфраструктура", обясни Тагарев във връзка с въпрос на депутата от БСП Кристиан Вигенин за безопасността на хората, които живеят в региона, както и техните протести и подписката срещу разполагането на силите на НАТО.
Министърът заяви, че според военните експерти регионът на с. Безмер и с. Кабиле е подходящ, "тъй като се търси място с възможност за учебна бойна подготовка и летища или поне едно летище. Добре е да има достъп до море, макар да не е задължително. До момента това е намерението на Министерството на отбраната", обясни Тагарев. И подчерта, че все още няма окончателно решение на министерството за построяването на "малкия град" за силите на НАТО, но и че "не можем да отлагаме дълго време".
Тъй като се очаква базите да са готови до 2025 г., министърът заяви, че ако войната в Украйна е приключила, "тогава ще имаме нови казарми, защото в българската армия казарми не са строени от поне 40 години".
Председателят на комисията по отбрана Христо Гаджев от ГЕРБ-СДС заяви днес сутринта в кулоарите на парламента, че плановете за разполагането на базата на НАТО у нас са започнали по времето на правителството на Кирил Петков и са минали през служебните кабинети. По повод протестите в ямболско Гаджев обясни, че на хората там не им е обяснено, че това е "от ползва за страната ни и сигурността ни". И допълни, че е възможно бойната група да нарасне до бригада. "Нека видим какви са крайните разчети, според мен се бавим, защото проектирането (на базата, бел. ред.) не е започнало", заяви депутатът.
БЕЗ КОМПЛЕКСИ С-200 и С-300 ЗА УКРАЙНА
Депутатът от ПП-ДБ Ивайло Мирчев заяви, че няма как да дадем на Украйна зенитно-ракетни комплекси С-200 и С-300, тъй като те гарантират сигурността на България. Той обаче подчерта, че нямаме и много ПВО комплекси. "Трябва министерството на отбраната да каже дали имаме такива, които са дефектни и може да бъдат предоставени", каза Мирчев.
Във връзка с разполагането на многонационална бойна група на НАТО в Ямбол, депутатът успокои, че засега става въпрос само за предварителна информация. "Нито е ясно какъв ще бъде комплексът, нито дали ще е там (край Ямбол, бел. ред.), заяви Мирчев.
Депутатът обясни, че през следващите месеци акцент ще бъде придобиването на ново оръжие. "При положение, че на 300 км от нас има война, има опасност за националната ни сигурност. Ние трябва да направим така, че на никой да не му хрумва, както правят руснаците в момента - да бъдат в икономическата зона на България над един месец. Ние трябва да бъдем достатъчно силни, за да можем да защитим страната си. Това става с придобиването на ново въоръжение, което смятаме да бъде акцент през следващите месеци", каза Мирчев.
УЧЕНИЯ НА РУСИЯ В ЧЕРНО МОРЕ
Русия е удължила до края на месеца морското си учение в акватория, която включва и българската икономическа черноморска зона, заяви Тодор Тагарев преди началото на изслушването в комисията по отбрана. Според него става дума за провокационни действия към страната ни.
"Допускаме, че Русия вече два месеца блокира голяма част от нашата изключителна икономическа зона, в момента са обявили, че до края на месеца ще продължат да провеждат учения в нашата икономическа зона, което ние разглеждаме категорично като провокационни действия спрямо България, спрямо нашата сигурност и икономически интереси. Ние обсъждаме широк спектър от възможни действия в отговор на тази провокация на Руската федерация - самостоятелно и с нашите съюзници", каза Тодор Тагарев.
БТР-ите ЗА УКРАЙНА
Очаква се вторият пакет с помощ за Украйна да пристигне в края на този месец или началото на следващия, каза още министър Тагарев по време на изслушването. Става въпрос за решението на парламента от юли за предоставяне на БТР-и с отпаднала необходимост, които МВР никога не е използвало, но пък през последните 25 години плаща за тяхната поддръжка и съхранение. Първият пакет, одобрен от миналия състав на Народното събрание, е пристигнал в Киев през юни, уточни министърът.
"Не се вижда край на войната в Украйна под каквато и да е форма и страната ще има нужда от още подпомагане. Това са дълги процеси", подчерта министърът на отбраната. И допълни, че помагайки на Украйна, помагаме и на собствения си интерес.
Във връзка с компенсациите по "Механизма за мир на ЕС", които ще получим в замяна на предоставянето на БТР-ите, Тагарев заяви, че те ще се случат на малко по-късен етап.
НОВИЯТ ШЕФ НА "ТЕРЕМ"
Във връзка с новия изпълнителен директор на държавната оръжейна компания "Терем холдинг" Калин Димитров, министърът заяви, че Димитров "може да предложи варианти на раздвижване на "Терем" отвътре със съдействие отвън, така че да си изпълнява функциите по-добре". "Не съм доволен от резултатите, които "Терем" показваше до момента", заяви Тагарев. И отбеляза, че Димитров е подпомогнал посещение на делегация на Военно-въздушните сили в Украйна през 2021 г., когато е станало ясно, че не може да се разчита на съдействие от Русия и Беларус при поддържане на техниката, така че контактите, които е заформил, могат да бъдат от огромна полза.