Кибератаките срещу бизнеса се увеличават. На всеки четири дни българска фирма става жертва на сменена банкова сметка. Това отчете по време на международен киберфорум директорът на Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" в ГДБОП Явор Серафимов, цитиран от БНТ.
"Едно от най-големите предизвикателства, което нанася огромни финансови щети на българските частни компании, е компрометирането на междуфирмената кореспонденция, така нареченият "сменен айбан". На всеки четири дни имаме българска фирма, която е жертва на този вид престъпления, като през юни тази година търговско дружество у нас е измамено с 6,5 млн. щатски долара", заяви Серафимов
Според разследващите става въпрос за нигерийски организирани престъпни групи, които влизат в мейлите на български компании. "В точно избран момент подменят банковата сметка, по която българската фирма да изпрати следващото плащане и по този начин се ощетяват български компании с десетки хиляди евро. Това е просто един от примерите на подобен случай 2 – 3 пъти годишно имаме подобни български компании, които губят понякога и милиони левове", обясни Владимир Димитров - шеф на дирекция "Киберпрестъпност" към ГДБОП.
Експертите предупреждават, че хакерите успяват да влязат в пощенската кутия на компаниите и така придобиват достъп до кореспонденцията им. "Най-вероятно става въпрос отново за неинформираност и незнание на интернет потребителите, защото чрез фишинг имейл киберпрестъпниците узнават потребителското име и паролата за тази пощенска кутия. Вписват се в нея. Тя се ползва от легитимните потребители от фирмата, която движи бизнесът, но просто нигерийските организирани престъпни групи се вписват в тази пощенска кутия и гледат какво се случва вътре, какво се уговаря българската компания с нейните чуждестранни контрагенти и просто подменят имейлите", каза още Димитров.
Заместник-министърът на вътрешните работи Стоян Темелакиев заяви, че противодействието на киберпрестъпността е сред приоритети на МВР. За целта се инвестира в експерти, повишаване на тяхната квалификация и техническо обезпечаване. Без координирано международни сътрудничество няма как адекватно са се отговори на киберзаплахите, посочи още Темелакиев.