Медия без
политическа реклама

Българските прокурори ще правят паметник на американски президент

Удроу Уилсън заслужава, защото е спрял подялбата на България от нейните съседи през 1919 г., смятат те

27 Ноем. 2020

Българските прокурори и следователи излязоха с инициатива за поставяне на бюст-паметник на американския президент Удроу Уилсън в София. Това става ясно от официално съобщение на Асоциацията на прокурорите в България (АПБ) и Камарата на следователите в България (КСБ). Според тях по този начин ще бъде изразена признателността на българския народ към неговите заслуги за запазване на националния ни суверенитет и териториалната ни цялост.

Прокурорите и следователите припомнят, че на 27 ноември 2020 г. се навършват 101 години от подписването на Ньойския мирен договор, с който се поставя края на участието на България в Първата световна война. "Териториалните клаузи на договора са убийствени за страната ни. С тях са отнети близо 11 300 кв. км. български земи. На Кралството на сърби, хървати и словенци /бъдещата Югославия/ са дадени Западните покрайнини /Царибродско, Босилеградско, части от Кулско и Трънско/ и Струмишката околия; Южна Добруджа остава част от Румъния, а Западна Тракия е поставена под контрола на съюзниците от Антантата и впоследствие е предадена на Гърция", пишат още те.

След това прокурорите и следователите разказват: "Малко известен факт е, че териториалните претенции на трите ни съседки са били далеч по-големи и под въпрос е било поставено самото съществуване на България като суверенна държава. Решителната намеса на тогавашния американски президент Удроу Уилсън предотвратява това. Категоричното му заявление, че той по-скоро ще напусне Парижката мирна конференция, отколкото да се съгласи с подялбата на един народ със самостоятелна държава и вековно минало, възпира тези агресивни претенции и в крайна сметка, макар и териториално орязана, страната ни оцелява и запазва своето самостоятелно съществуване. Достойното поведение на президента Уилсън във френската столица е основната причина той да стане Нобелов лауреат за мир през 1919 г."

За 101 години в столицата на България не е поставен никакъв знак или символ, който да напомня за огромните заслуги, които президентът Уилсън има за запазване териториалната цялост на Родината ни след Голямата война, пишат от професионалните организации.

"Наясно сме, че един век по-късно светът е различен и сега е време за премахване, а не за поставяне на граници, особено тук на Балканите. Но същевременно историята трябва да бъде помнена, за да не бъдат повтаряни грешките ѝ, а също така трябва да бъдат помнени и почитани тези, които са се опитвали да ги предотвратяват", коментират те. 

От Асоциацията на прокурорите в България и Камарата на следователите в България съобщават и, че ще направят необходимите административни постъпки пред Столична община и вярват, че идеята им ще бъде осъществена. Надяваме се нашата инициатива да бъде подкрепена както от други организации, така и от българските граждани, пишат още те.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата