Цистерната, която се взриви на 10 декември 2016 г. в село Хитрино, не е била годна за експлоатация. Това съобщава превозваческата фирма "Булмаркет ДМ", като се позовава на нова съдебна експертиза, съобщи bTV. При това фирмата уточнява, че смъртоносната влакова композиция не е била нейна.
Според съобщението, експертизата е направена от вещите лица проф. д-р инж. Валери Стоилов от ТУ-София и проф. д-р инж. Симеон Ананиев от ВТУ "Тодор Каблешков"-София. Те извършили детайлно проучване на техническото състояние на пробития вагон-цистерна, на неговите стени и дъна. Тяхното заключение е, че цистерната не отговаря на международните изисквания за превоз опасни товари.
Експертите допълват, че върху нея няма поставена маркировка, указваща датата и вида на извършеното изпитание, което е част от изискванията по стандарт (последният сертификат е от 01.11.2013 г.). Липсва също щемпел на експерта, провел изпитването. Не е спазена разпоредбата на RID, минималната дебелина на стената да не е по-малка от указаните в конструктивните стандарти.
Докладът на професорите твърди, че сертификатът на цистерната не съдържа информация за одобрена акредитационна процедура, в съответствие с европейските стандарти. А също, че дебелината на дъната на корпуса са по-малки от минимално допустимите. Това, според експертите, означава, че по тях има отлагания, натрупани от годината ѝ на производство насам - от 1971 г. Затова цистерната е следвало да бъде бракувана, а ремонтът на резервоара е извършен неправилно.
За доклада се разбра на днешното заседание по делото в Шуменския съд срещу двамата машинисти на влака, който се взриви в Хитрино. То започна преди две години и все още не е завършило.
СЕГА ПРИПОМНЯ
Влаковата композиция на "Булмаркет", превозваща цистерни с газ пропан-бутан дерайлира на гара Хитрино. Последва взрив, след който 7 души загинаха, 29 бяха ранени, а множество сгради бяха разрушени или повредени. В Хитрино беше обявено бедствено положение, а 12 декември бе ден на траур в цялата страна.
На 25 октомври 2017 г. окръжната прокуратура в Шумен внесе в съда обвинителен акт срещу двамата машинисти. Димитър Михнев и Радослав Петков бяха обвинени, че са управлявали влака в нарушение на правилата. Според прокуратурата причината за дерайлирането е несъобразена скорост, тъй като машинистите са прекарали влака през Хитрино със скорост от 78 км/ч, вместо с допустимите 40 км/час.
Делото срещу тях започна на 15 януари 2018 г. по съкратената процедура. Двамата не се признаха за виновни.
На заседание по делото в Шумен на 15 ноември 2018 г. бе представена тезата, че причината за взрива е била печка на твърдо гориво. Друга версия, която възникна, беше че незаключена стрелка е предизвикала дерайлиране на композицията, след като локомотивът и първите пет вагона са преминали без проблеми през въпросната стрелка.
През март 2019 г. инж. Евгени Димов, който бе свидетел по делото, заяви пред съда, че стара цистерна, която трябвало да отиде за скрап, е причинила трагедията. Той добави, че дебелината на стените на цистерната не е била достатъчна. Той се позова на направено през 2017 г. ултразвуково обследване, което показало, че дъното и стените са с 6 мм по-тънки от изискванията на Международния правилник за превоз на опасни товари.
На практика сега вещите лица, цитирани от "Булмаркет ДМ", повтарят тезата на инж. Димов.