Медия без
политическа реклама

Двамата машинисти влизат в затвора за катастрофата "Хитрино"

Последната инстанция е потвърдила присъдите от 10 и 15 години лишаване от свобода

18 Апр. 2023
Експертизата по делото заключи, че причина за катастрофата е високата скорост, с която влакът е навлязъл в гарата - 78 вместо 40 км/ч.
МВР
Експертизата по делото заключи, че причина за катастрофата е високата скорост, с която влакът е навлязъл в гарата - 78 вместо 40 км/ч.

Двамата машинисти, обвинени за тежката жп катастрофа на гара Хитрино, станала на 10 декември 2016 г., влизат в затвора съответно за 10 и 15 години. Това следва от решението на Върховния касационен съд, който потвърждава като последна инстанция присъдите на долните две. За решението на съда съобщи bTV, като се позова на свои източници. Актът на върховните съдии още не е качен на сайта на ВКС, тъй като когато става дума за ефективни наказания, прокуратурата първо трябва да информира съда, че е предприела стъпки към изпълнението им. "Сега" се свърза и с Окръжната прокуратура в Шумен, но там все още не знаеха за окончателната присъда. От Апелативния съд във Варна обаче потвърдиха новината пред "Сега".

Подсъдими за тежката катастрофа и последвалия взрив, при който загинаха седем души, 14 бяха тежко ранени, а десетки домове бяха унищожени, са машинистите Димитър Михнев и Радослав Петков.

В началото на 2020 г. Окръжният съд в Шумен определи на Михнев, който е първи машинист на влака, 15 години затвор, а колегата му Петков получи 10 години. През май 2021 г. по делото се произнесе и Апелативният съд във Варна, като потвърди присъдите на окръжния. Така процесът стигна до Върховния касационен съд, чиято дума по казуса е последна. През октомври 2021 г. върховните съдии приеха, че делото е изяснено и го обявиха за решаване. Решението идва едва сега, с голямо закъснение, което от съда обясняват със сложността на делото.

Експертизата по делото заключи, че причина за катастрофата е високата скорост, с която влакът е навлязъл в гарата - 78 вместо 40 км/ч. Влаковата композиция от 26 вагона-цистерни с пропилен и два локомотива, излезе от релсите и след това последваха фаталните експлозии. Апелативните съдии се съгласиха, че пътят също е бил в лошо състояние, че влакът изобщо не е трябвало да спира в населеното място и машинистите не са били уведомени за промяна в разписанието, но заявяват, че въпреки това, до инцидента е нямало да се стигне, ако са карали с разрешената скорост.

Наследници на починали и тежко пострадали заведоха искове за над 10 млн. лева, но делата бяха спрени, докато приключи наказателното производство. Исковете са срещу превозвача "Булмаркет", чиято собственост беше композицията и Националната компания "Железопътна инфраструктура".

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Хитрино