Това, което министър-председателката на Нова Зеланция Джасинда Ардърн направи още на 18 март, а след това я последваха лидерите или ресорните министри на голям брой от европейските държави, най-сетне се случи и у нас. В "120 минути" по BTV децата бяха поканени да зададат своите въпроси за коронавируса и да получат отговори. Разбира се, те не можеха да очакват коментар от премиера Борисов или здравния министър Кирил Ананиев, та със задачата се нагърби шефът на Националния оперативен щаб ген. Венцислав Мутафчийски.
"И на мен ми омръзна от мен си, но това е да носиш такава голяма отговорност и като знам колко хора трябва да разочаровам с такива непопулярни мерки", прояви самоирония генералът в отговор на емоционално момченце, което му се скара, че вече му липсва детската градина.
"Отварянето на детските градини в момента е опасно действие. През това време ще имаме достатъчно натрупан опит в Германия и Дания, за да видим какво се случва", коментира Мутафчийски и допълни, че Бойко Борисов го е послушал за нещата, за които НОЩ е бил категорично против - отваряне на детски градина и отваряне на вътрешните пространства на ресторантите.
"Защо може шофьорски курсове, където поне двама души са натъпкани в кола, а не може спорт навън?", попита момченце и генералът се впусна в разсъждения, че възрастните в колата са с маски, ползват дезинфектанти и отварят прозореца. За безконтактните спортове нямало риск, за басейните - също, заради вложените вътре силни химикали, но трябва да се спазва хигиена при съблекалните и душовете, уточни генералът. По отношение на футбола, обмисляло се как могат лека-полека да бъдат възобновени тренировките максимално безопасно.
Децата не пропуснаха и обичайния въпрос на възрастните - защо мерките са били строги при почти нула заразени, а при над 1000 - се разхлабват.
"Това много често го слушам и няма нищо общо с истината. Когато се обяви извънредното положение на много минимален брой заразени – тези мерки се въведоха, за да няма бум като в другите страни и ние нямаме такъв бум. Моята версия е, че успехът в България е, защото бяха мерките наложени рано, достатъчно, в разумен обем", сподели генералът. "Преди вие не знаехте трябва ли да носите маска, как да носите маска, да спазвате дистанция и т.н. Сега хората знаят да сложат маска, да поддържат хигиена на ръцете, да бъдат внимателни в магазина, да пазят възрастните хора. Здравната ни система беше абсолютно неподготвена, както беше и в цял свят. Сега здравната ни система е доста по-подготвена", неубедително се похвали той.
По отношение на учебния процес, ген. Мутафчийски уточни, че матурите ще се проведат при максимално спазване на дистанция - щели да се ползват, ако трябва, и училищните физкултурни салони. Маски ще се носят и от квестори, и от ученици.
На тревогите има ли опасност Covid-19 да осуети и другата учебна година, генералът оптимистично заяви, че дотогава ще бъдат изработени достатъчно механизми, за да не се нарушава учебният процес, а и децата и учителите ще се научат как да се пазят.
Децата задаваха и лични въпроси като "страх ли ви е от коронавируса", "лекарската или военната униформа е по-удобна".
"И мен ме е страх от коронавируса, заяви Мутафчийски. - Всъщност само децата не трябва да ги е страх". Той допълни, че винаги е предпочитал лекарското пред военното амплоа, но сега му се налага да бъде предимно във второто.