"Мамо, за рождения ми ден искам от теб сенки за очи от DM, от баба - серум за лице от Essence, а от леля - Sol de Janeiro", умилква се дъщеря ми. "Какво е това Sol de Janeiro?", недоумявам аз. "Как какво? Skin care brand (марка продукти за грижа за кожата), има душ-гелове, лосиони за тяло, парфюми", казва тя, сякаш се разбира от само себе си. "Добре" - вдигам рамене аз - "Айде от мен да мине", и поръчвам кой какво да купи. От известно време я наблюдавам как примъква я по някой балсам за устни, я по някой гланц или маска за лице от близките дрогерии. Все пак има джобни пари, не й e забранено да си купува дреболии. Освен това танцува, а танцьорите имат нужда от гримове, червила, ружове, лакове за коса и прочие помади за състезания и концерти.
След известно време обаче ме моли настоятелно да отидем в мола - "само за един крем, страхотен е, моляяя те". Увещава ме, убеждава ме, страда, ходи посърнала, чака да се съглася. Стигайки до въпросния магазин - "Sephora", разбира се - тя ми сочи с блеснали очи "Byoma"-та - крем за лице, за възрастни, за около 70 лв. "Изключено!", казвам аз. "Но това са моите пари, събрани от рождения ми ден", казва тя, почти готова да се разплаче. След лек семеен скандал моля продавачката да ни предложи възможно най-безобидния, с колкото се може по-естествени съставки, крем за "младата дама". Жената стъписано обяснява, че дете на 11 г. няма нужда от кремове. В крайна сметка, ние си тръгваме с крем - за 30 лв. Как обаче останалите пари ще останат ненаместени? "Моля те, да вземем тази маска за устни?", настоява дъщеря ми. "Моля?", почти изкрещявам аз и само по тона ми тя разбира, че мисията й е обречена. "Добре, тогава само тази скраб за тяло и край". В този момент я издърпвам от магазина, в който се заричам повече да не стъпя, и рязко осъзнавам, че имаме проблем - дъщеря ми се е пристрастила към козметиката.
И не само тя. Оказва, че масово нейните връстнички са хванати в същия капан. "О, и нашата е същата, все за кремове и мазила мисли. Момиче е, нормално", споделя ми безгрижно майка. "Дъщеря ми си е накупила някакви лосиони и кремове от DM и всяка вечер преди лягане се маже - първа стъпка, втора стъпка...лицето й замирисва на аптека накрая", ми казва друга. "Като споменах на дъщерята на една моя приятелка за "Kiko Milano", и очите й светнаха", споделя моя колежка. "О, ужас е, всички са така", почти е вдигнала рамене друга майка.
"Само още един лосион"
За момичетата от край време се смята за обичайно да се увличат по модни тенденции и бюти съвети. В последните години обаче манията по козметиката, и у нас, и по света, е достигнала застрашаващи висоти. А в лапите й попадат все по-малки деца - дори 7-8 годишни момичета. Чуждата преса вече се занимава с този проблем, разказвайки историите на малки момичета, страдащи от различни кожни проблеми. А социалните мрежи преливат от видеа и клипове на невръстни хлапета, някои дори подкрепени от своите майки, рекламиращи всевъзможни продукти и изпълняващи процедури от по 5-7-8 стъпки.
За това състояние дори е измислена дума - козметикорексия. С нея се означава пристрастяването към грижата за кожата и прекомерното купуване и ползване на козметични продукти, съчетано със социален натиск за постигане на безупречен блясък и вечно млада кожа. Както при всяка обсебеност, и тук засегнатите трудно осъзнават, че нямат нужда от всички продукти, поради което не могат да се спрат да ги купуват и нанасят по кожата си. В случая подрастващите момичета нямат нито нужда от специална козметика, нито знаят какво точно си слагат по лицата. Важното е, че брандът е як, а който го ползва, е "готин" и "като другите".
"Козметиката често е примамлива, цветна, обещава на тийнейджърите, че ще бъдат харесвани. А във възрастта на порастването темата за харесването е много важна. В един момент козметиката става поредният символ на порастването, на това, че децата искат да приличат на големите, да пробват", коментира психологът Яна Алексиева, председател на Асоциация "Родители". По думите й към нея не се подхожда като към алкохола и цигарите, но темата е изключителна важна и за съжаление често се пренебрегва, защото като възрастни сме по-склонни да се тревожим за други, видимо по-опасни теми. Според нея всяко дете може да попадне в клопката на желанието да експериментира, да пораства бързо, да се бори с ниската си самооценка. Вместо излишна паника обаче, има нужда от мерки, от информация към родители и деца, за да знаят рисковете от прекомерната употреба на козметика, както и от неправилното й използване.
"Опасността се крие във всичко, което излиза от нормалността. Да имат любопитство към козметиката е нормално и тук е нашият момент като родители да ги научим на полезни начини за грижа за здравето и външния вид. Има и различни училищни програми, които работят за самооценката на децата и е редно да намират място в училищата, защото не бива да се забравя, че след една определена възраст децата имат необходимостта да се отделят от родителите си и това предизвиква в тях желание да се противопоставят на предложение и правила, дадени от родителите. Щеше да е чудесно, ако във всяко училище имаше медицинско лице, което може да се среща с децата и да има такъв тип информативни разговори", споделя още Алексиева.
TikTok и другите виновници
Не е трудно да се досетим откъде момичетата се информират за най-новите и модерни козметични марки. Социалните мрежи TikTok, Instagram и YouTube са на една ръка разстояние - там те са изложени непрестанно на рекламно съдържание от всякакъв вид, а любимите им инфлуенсърки ги примамват с цветни лосиони, кремове и маски, с които кожата им ще стане "невероятна". Наскоро в TikTok се появи хаштагът SephoraKids, в който майки споделят как водят дъщерите си на козметичен пазар и им купуват какво ли не. Той е събрал хиляди последователи, а видеата са гледани над 30 милиона пъти.
8-годишната Сейди за първи път видяла видеоклипове за грижа за кожата в TikTok, в които инфлуенсъри разказвали за това "колко са добри върху кожата". Пред Би Би Си тя споделя, че е била особено привлечена от продукт на компанията Bubble, който "когато натиснете надолу, се появява във формата на цвете". Много й харесвала и американската марка Drunk Elephant, особено заради ярката и цветна опаковка с лого на анимационно животно. Майка й не знае как да се справи с натиска от социалните мрежи и от средата. Тя признава, че дъщеря й обича да прави процедури за кожата заедно с приятелките си и се чувства изоставена, ако не го прави. "Наистина е трудно, когато детето ви говори само за това. Да се опитваш да я образоваш на 8-годишна възраст за това каква трябва да бъде грижата за кожата е наистина трудно, когато имаш инфлуенсъри, на които тя вярва повече от всеки друг", казва тя. Майката е заставила дъщеря си да спре да използва купените продукти, просто защото от тях кожата на Сейди започнала да сърби и да се зачервява.
От акне ... до депресия
Все повече дерматолози свидетелстват за проблеми с кожата при малки момичета на 9-10 годишна възраст. Британската асоциация на дерматолозите наскоро предупреди, че нарастващата тенденция деца на 8-9 годишна възраст да използват продукти за кожата може да доведе до необратими кожни проблеми. Причината е, че много от тях съдържат потенциално вредни активни съставки, предназначени само за възрастни, като ексфолиращи киселини, които може да провокират алергии или екзема. Кремовете против бръчки може да оказват добър ефект върху по-възрастната кожа, но при децата може да причинят дразнене и значителни проблеми в бъдеще.
"От 12 г. съм дерматолог. Всеки ден работя с деца, които имат някакъв кожен проблем, напоследък все по-често малките ми пациентки ползват по 8- 10 продукта дневно - различни серуми, кремове, олиа, маски -голям брой продукти, които не са подходящи за тяхната кожа", разказва д-р Бисера Котевска Трифунова от Аджибадем Ситиклиник Токуда болница, чиято дисертация е посветена на децата с алергии и контактен дерматит. По думите й девойките редовно гледат видеа в социалните мрежи, които показват различни варианти на дневна рутина за грижа за кожата. Затова и най-честият въпрос, който я питат, е: "Каква да е рутината ми?". Става въпрос за деца на 11-12 години. Проблемът е, че те си купуват продукти от големите вериги и магазини, а не от аптеките, където продуктите са хипоалергени и дерматологично тествани. Освен това те съдържат съставки, които може да доведат до излющване, зачервяване и контактен дерматит", казва д-р Котевска.
Сред вредните съставки за детска кожа например е ретинолът, който е антиейдж продукт и се препоръчва за жени над 25- 30 г. Хиалуроновата киселина също е противопоказна за деца, но се съдържа в доста кремове, които те ползват. Пилингите пък са пълни с различни киселини - тяхната цел е да излющят кожата, но при децата това може да се превърне в голям проблем, особено през лятото. "Сериозното излющване на кожата може да доведе до сенсибилизация към слънцето, до поява на пигменти петна, зачервяване, изгаряния и други неприятни последици за кожата", казва дерматологът. По думите й някои гримове съдържат никел и са потенциални алергени. Използването на неподходящи, мазни кремове, запушват порите и може да са причина за поява на акне. "Има форма на акне, която се появява в следствие на неправилна и прекомерна употреба на мазни кремове, нарича се “козметично акне", казва тя. За децата, които вече имат акне, използването на неправилни продукти крие още по-голям риск заради влизането в порочен кръг - мазане, запушване на порите, поява на пъпки и черни точки и отново същото.
По думите й особено опасна е и друга мода, започнала напоследък сред момичетата - да си бръснат лицата. "Бръснат се с едни малки бръснарски ножчета с дръжки в различни цветове. Може да се видят на клипчета в интернет. Показват как се бръснат, мъхчетата по лицата си, и как на следващия ден нямат акне", разказва още д-р Котевска. По думите й това е абсолютно подвеждащо и не е ясно какво ще се случи с лицата на въпросните деца след време, когато обръснатите мъхчета и косми станат по-дебели и плътни. При по-големите 14-15 годишни момичета тя наблюдава прекомерно прилагане и на други козметични процедури - поставянето на гел лак на нокти, или на мигли, и двете от които са потенциални алергизиращи фактори.
"Момичетата, освен ако нямат някакъв специфичен кожен проблем, за който следва да се обърнат към дерматолог, не се нуждаят от по-специална грижа за кожата си. Единствените продукти, които може да се ползват, са нежен, измивен гел, дерматологично тестван и закупен от аптека, евентуално лек хидратиращ крем и задължително слънцезащитен крем, който е продуктът, който действително може да забави белезите на стареене в бъдеще", категорична е д-р Котевска, чиято 8-годишна дъщеря също е поискала красиво опакована маска за лице, която видяла да се продава в голяма хранителна верига. "Няма как да й купя подобни продукти, те съдържат много консерванти и парфюми, които често водят до контактни дерматити, които може да останат за цял живот", казва тя.
Нейният съвет е главно към родителите, защото те са тези, които в много случаи купуват на децата си дадени продукти, а следва да преценят дали те са подходящи за детската кожа и в никакъв случай не бива да купуват продукти които не са подходящи за деца. По думите й обаче понякога на тази възраст децата започват да проявяват съпротива към родителите си, затова на помощ могат да дойдат дерматолозите, които като специалисти да обяснят защо е добре или не е добре използването на даден продукт. "Да, имат ми доверие. Когато им обясня нещо, те възприемат и стриктно следват съветите ми", казва тя.
Д-р Котевска забелязва и друг проблем, - масово момичетата са депресирани, тревожни и тъжни, защото не харесват кожата по лицето, също порите си, които са съвсем нормална структура на кожата. "Непрестанно гледат видеа с филтри, като по този начин изграждат нереална и грешна представа за красотата. Реално кожата не изглежда по начина, по който се показва във видеата", казва тя.
Какво да правим?
Кога да запoчнем да се тревожим? Прекалено късно ли е, ако детето вече има над 20 балсама за устни? "Преди да се тревожат, са важни разговорите между родител и дете. Ако виждаме, че детето ни прекалява според нашите вътрешни разбирания, тогава може по-целенасочено да се потърси помощ", съветва Яна Алексиева. Тя посочва, че живеем във време на доста по-бързо порастващи деца по редица причини. И е добре като възрастни да бъдем внимателни към темите и областите, вълнуващи децата ни, без да ги критикуваме и да забраняваме, а да обясняваме на време с ясни аргументи.
"В епохата на социалните медии децата имат много по-голям достъп до информация, много често известни и обичани от тях звезди стават рекламни лица на редица козметични продукти. В новия формат дори имаме трудността да научим децата, че много често демонстрирането на дадена козметика е реклама, а не просто една звезда се гримира пред камера. Затова е от все по-голяма нужда да се учат на критично мислене", съветва тя. По думите й е добре родителите да започнат да изграждат умения за използване на козметика още преди да е настъпило тийнейджърството, защото тогава разговорите естествено стават по-трудни. Особено при момичетата е добре в спокойна среда, докато се пазарува в някоя аптека или магазин за козметика да се подхващат тези теми, за да не звучат прекалено натрапено. Срещата с дермaтолог е изключително добра идея според нея, защото тези лекари могат да споделят с децата си ценна и важна информация през авторитета и знанията си, това винаги има ефект. "Това, което могат да правят всички родители, е да отделят време и да стимулират развитието на емоционални умения в децата си, в умения да се харесват, да са устойчиви и да вярват в себе си. Това е възможно, но изисква време и вяра, че е ценно", казва Алексиева. Според нея със спиране на джобните или на достъпа до социалните мрежи проблемът няма да се реши. "С разговори и доверие, само така може да стане устойчиво и смислен. Както и с подкрепата на дерматолог, учител", препоръчва тя.
"Със сигурност използването на социални мрежи крие сериозни рискове, ако детето няма изградено самосъзнание и самооценка. Понякога в мрежата има опасни предизвикателства, невярна и опасна информация и ако някой попадне на такава, може да ни сигнализира в Националния център за безопасен интернет (www. safenet.bg)", съветва още Алексиева. Според нея са нужни и регулации на национално ниво, защото действително има опасни за детската кожа козметики, които не би трябвало да им се продават свободно, а възрастови ограничения за закупуване на подобни продукти у нас няма. "Трябва да се гарантира и качеството на козметиката. Добре е да научим децата, че качествените продукти може да са в аптеките и специализираните магазини за козметика и няма как да има качествена козметика в близкото магазинче за 1 лев", допълва тя.
Разбира се, и самите козметични вериги могат да зададат тона. От Drunk Elephant например се обърнаха към децата и младежите "да стоят далеч от нашите по-мощни продукти, които включват киселини и ретиноли", ненужни за тяхната кожа. Други марки като Boots например заявиха, че "допълнително обучение" за своите 2500 специалисти по красота в магазина, включващо "специфична информация за по-младите клиенти.