Американски федерален съд спря делото, което депутата Делян Пеевски води срещу санкционирането му от САЩ по закона Магнитски. След осеммесечно затишие, съдът във Вашингтон се произнесе в закрито заседание с определение, с което спира делото до приключване на висящо дело пред щатския Supreme Court (Върховен съд), съобщава "Бърд".
Причината е, че висящото дело пред американския Върховен съд разглежда въпроси относно обхвата на съдебния контрол върху действията на изпълнителната власт в САЩ. Една от централните защитни тези на OFAC - органът в американското правителство, който наложи санкции на Пеевски е, че тези санкции не подлежат на съдебен контрол.
Предстои да се разбере дали делото на Пеевски изобщо ще тръгне. Ако Върховният съд реши, че санкциите не могат да се обжалват, то нещата ще са пределно ясни. Дори и да бъде допуснато обжалването, то историята практически не познава случай, в който подобни санкции да са отменени от съда в САЩ.
"Сега" припомня:
Жалбата на Делян Пеевски срещу санкциите по закона "Магнитски" в САЩ изобщо да не бъде разглеждана от съда. Такава е позицията на американските власти пред Окръжния съд на Съединените щати за окръг Колумбия, където българският депутат е завел иск срещу санкциите.
Пеевски твърди в жалбата си, че липсват факти, които да подкрепят наложените му санкции за корупция, поради което не са в съответствие със закона. Според Държавния департамент на САЩ обаче искът на българския депутат не трябва да бъде разглеждан, като се позовава на богата съдебна практика.
Американските власти изтъкват, че решението за налагането на санкции на чуждестранни лица е изцяло от юрисдикцията на политическите органи на властта и то не подлежи на съдебен контрол. Освен това не е дадено право на чуждестранните граждани да обжалват забраната да влизат на територията на САЩ, каквато е наложена на Пеевски.
"Когато има достоверна информация за участието на дадено лице в значителна корупция, Конгресът упълномощява държавния секретар да посочи или идентифицира такова лице. В резултат на това тези лица нямат право на влизане в САЩ независимо дали лицето е кандидатствало за виза. Всякакви аргументи, че такива лицата трябва да бъдат допуснати, трябва да бъдат оставени на политическите органи, без съдебна интервенция", аргументират се американските власти, като дават примери от съдебната практика.
На 6 август 2022 г. американските адвокати на депутата Делян Пеевски подадоха иск за неоснователно, според тях, санкциониране на клиента им за корупция. Искът, подаден пред съд в столичния окръг Колумбия от кантората Morgan, Lewis & Bockius, е срещу министъра на финансите Джанет Йелън, държавния секретар Антъни Блинкен, ръководените от тях две министерства и още няколко агенции. Той е от името на Пеевски и шест негови фирми, посочени в решението на Държавния департамент и на Министерството на финансите на САЩ.
Пеевски беше санкциониран от САЩ по глобалния закон "Магнитски" през юни 2021 г. "Регулярно е участвал в корупция, като си е служил с търговия с влияние и подкупи, за да се защити от обществен контрол и за да упражнява контрол върху ключови институции и сектори в българското общество. През септември 2019 г. Пеевски е работил активно за оказването на въздействие върху политическия процес в България по време на местните избори на 27 октомври 2019 г. Той се е договарял с политици да им осигури политическа подкрепа и положително медийно отразяване в замяна на защита от наказателно разследване", твърдят американските власти.
Заедно с него бяха санкционирани още хазартния бизнесмен Васил Божков и бившият зам.-председател в Държавната агенция за технически операции (ДАТО) и бивш служител в Държавната агенция за национална сигурност (ДАНС) Илко Желязков.