Медия без
политическа реклама

Прокуратурата упорства срещу пускането на Биляна Петрова

Сливенският съд я освободи, но държавното обвинение протестира и стопира излизането й на свобода

11 Юли 2024Обновена
Биляна Петрова
Фейсбук
Биляна Петрова

Прокуратурата упорства срещу условното предсрочно освобождаване от Сливенския затвор на видимо болната и придвижващата се с бастун и специален колан Биляна Петрова. Държавното обвинение пусна специално съобщение, с което обяснява, че продължава да не е съгласна с пускането й и признава, че именно то е причина освобождаването й все още да не се е случило. Сливенският съд я е пуснал още на 3 юли с определение, но след внесен от прокуратурата протест, сега ще се чака апелативен съд в Бургас да се произнесе по случая.

Часове по-рано, от пост във Фейсбук стана ясно, че потрошената Биляна Петрова, която излежава присъда заедно с бившата кметица на "Младост" Десислава Иванчева в Сливенския затвор, не е освободена точно заради отрицателно становище на прокуратурата. 

"Става дума за дело от миналата сряда, в което Биляна поиска предсрочно условно освобождаване. Затворът и съдията, дават положително становище и съдът излиза с решение Биляна да бъде предсрочно условно освободена. Единствено прокурорът е против и обжалва решението на съда в 7-дневния срок, т.е. вчера", пише в социалната мрежа.

"Биляна е с натрошени кости в областта на таза и гръбначния стълб, получени в затвора. На въпросът как става това, институциите мълчат. Защо прокурорът не разследва това престъпление? Как влизаш в затвора със здрави кости, участваш в спортни инициативи и в следващ момент започваш да се трошиш или както е описал състоянието й един от докторите-специалисти, прегледали Биляна в София, "натрошена е все едно е претърпяла ПТП", отбелязва още авторът на поста и предупреждава, че "едно леко бутване или спъване ще я инвалидизира на 100%, за което са предупредили докторите".

В поста се изразява учудване, че прокурорът е против Биляна Петрова, с бастуна и колана на кръста, едва движеща се, да бъде предсрочно условно освободена. "Как затворът ще е гарантира безопасността на Биляна в придвижване и в ежедневието, отговорът е никак", се отбелязва в материала.

От Министерството на правосъдието, под чиято шапка са затворите, обясниха пред "Сега", че Петрова няма счупвания и травми. Имала заболяване, което се лекува и е на поддържаща терапия. Самата Петрова на 10 юни е изпратила писмо до шефа на затвора в Сливен и до началника на затворническата болница в София, в което благодари за оказаните здравни грижи. Тя е извеждана и за външен преглед в София.

През март т.г. Десислава Иванчева предупреди за лошото здравословно състояние на Биляна Петрова. "Диагностицирана е с множество малки и по-големи счупвания и пукнатини на прешлени на гръбначния стълб и костите на таза, получени през последния месец в резултат на тежкия физически труд, който е упражнявала и който ѝ е бил възложен от затвора, съчетан с неадекватно и ненавременно лечение“, разказва бившата кметица на столичния район „Младост“.

Иванчева разказа и че Биляна Петрова е започнала нова работа в затвора в Сливен, свързана с тежък физически труд, и започнала да изпитва силни болки. "Затворът ѝ предписва болкоуспокояващи и я връща на работа, докато се стига до момента, в който тялото ѝ напълно отказва. Тя стига до състояние, в което не може да ходи нормално, камо ли да извършва други основни двигателни дейности", разказва още Иванчева.

От протокола от сегашното съдебно заседание по молбата за предсрочно освобождаване на Биляна Петрова, с който "Сега" се запозна, става ясно, че единственият против действително e прокурорът по делото. Макар и имената на магистратите да са публична информация, в протокола той присъства само с инициали - Р.Н.Р. След като казва, че нямало спор, че е налице първата изискуема от закона предпоставка – тя да е изтърпяла повече от половината от наложеното наказание, той обявява: "но считам, че не е налице втората предпоставка, а именно да са събрани достатъчно доказателства за поправяне".

"Няма спор, че осъденото лице е тръгнала по пътя на своето поправяне, за което са изложени доказателства за това в становището на Началника на затвора, такива доказателства са представени и с молбата, такива доказателства сигурно ще бъдат изложени и от защита, но този път според мен и съдебната практика, която цитирах не е извървян до края, т.е. може би остава още малко за да може в едно становище, въз основа на което съдът да може да направи своя безпротиворечив извод, да не се използват изрази като „все още съществуват проблемни зони“, "поправителният процес е започнал“, но един вид не е завършен процесът на поправяне, пътят е правилен, но не е извървян до края", обяснява пред съда прокурорът, без да посочва никаква конкретика и без да коментира тежкото здравословно състояние на Петрова. 

В същото време пред съда Биляна Петрова отбелязва, че престоят в затвора завинаги е променил мисленето и ценностите й. "Преосмислих позицията си по отношение на факторите, довели до моето осъждане. Научих се на търпение, ред и дисциплина. Смятам, че съм ресоциализирана, защото от 7 месеца съм на лек режим и по два дни месечно живея в свободна среда. Нямам закъснения, нямам нарушения. Подготвена съм да живея живота си сред свободните хора и да спазвам закона", казва още тя.

Петрова посочва и: "имам стабилна среда, дом, приятели и семейство, които ме подкрепят и които не са криминално проявени. Изградих реалистични житейски планове. Имам висше образование и 25 г. трудов стаж. След влизането ми в затвора продължих да работя, докато стана проблемът със счупен таз и прешлени на гръбначния стълб. Изпълнявах различни задачи свързани с физически труд, за съжаление това вече е невъзможно. В затвора няма подходяща работа по независещи от никого причини, нито от мен, нито от затвора. Навън имам осигурена работа, която е съобразена със здравословното ми състояние и така ще мога да работя, да си изкарвам прехраната с честен труд, да съм полезна за обществото и да живея законосъобразно".

 

"Сега" припомня:

Бившият кмет на столичния район "Младост" Десислава Иванчева и Биляна Петрова влязоха в Сливенския затвор през ноември 2022 г.Иванчева бе осъдена окончателно с решение на ВКС на 6 години, а Петрова на 5 години затвор. 

Преди това апелативният спецсъд прие, че Иванчева е поискала 250 000 евро от бизнесмена Александър Ваклин, за да бъдат придвижени преписките му в общината, после е намалила исканата сума на 187 000 евро, а на 17 април 2018 г. е приела първата част от парите – белязаните 70 000 евро, които бяха открити в колата ѝ.

Иванчева и Петрова бяха зрелищно арестувани пред Спортната палата в София. Акцията се ръководеше от Иван Гешев, който тогава беше спецпрокурор. Иванчева и Петрова останаха в ареста 8 месеца след задържането, след което бяха оставени под домашен арест.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата