Установените случаи на COVID-19 у нас вече са 1363, съобщиха от Националния оперативен щаб. От сутринта са диагностицирани още 15 души, като 3 са в област София, 11 в област Видин и 1 в област Ямбол.
Починалите пациенти с констатиран COVID-19 са 58. Два са новите смъртни случаи от днес - 77-годишна жена и 72-годишен мъж във Видин.
Към 27 април, 17.00 часа, регистрираните случаи по справка, предоставена от Националния оперативен щаб, са в областите както следва: Благоевград – 41; Бургас – 47; Варна – 26; Велико Търново – 22; Видин – 73; Враца – 3; Габрово – 4; Добрич – 13; Кърджали – 13; Кюстендил – 59; Ловеч – 2; Монтана – 18; Пазарджик – 24; Перник – 11; Плевен – 124; Пловдив – 46; Русе – 12; Силистра – 5; Сливен – 40; Смолян – 33; София – 683; Стара Загора – 36; Хасково – 15; Шумен – 4, Ямбол – 9.
Особено висок ръст отбелязва Плевенско, където са близо половината от новите заразени - 23 души. 9 нови случая на COVID-19 има сред медицинския персонал, което е увеличение от 11 процента.
15 са вече заразените с Covid-19 от дома за възрастни хора във видинското село Гара Орешец. От общо 16 души персонал в дома трима вече са на домашно лечение. Останалите от днес са минали на нов режим, но остават под карантина в дома, съобщи директорът на Регионалната здравна инспекция във Видин д-р Венцислав Владински, цитиран от БНР.
"От общо 21 осем са изолирани и имат медицинско наблюдение, за съжаление, само от медицински сестри, тъй като там лекарят е отказал, но при наличие на някаква симптоматика те ще бъдат транспортирани и хоспитализирани в нашата болница", уточни Владински.
По повод съпротивата си срещу охлабването на ограничителните мерки шефът на Националния оперативен щаб ген. Мутафчийски посочи, че докато преди България се е движила през "едно относително плато" по отношение на разпространението на заразата, сега броят на заразените расте. "Какви други аргументи да кажа?", попита реторично Мутафчийски. Като добър пример той посочи Гърция, която прие строги рестрикции, сега отбелязва само 11 нови случая на коронавируса.
Той даде да се разбере, че не е доволен от възможността гражданите да излизат по парковете. И посочи, че всяко струпване на хора води до влошаване на епидемиологичната обстановка. Главният фактор, който определя дали да се намалят рестрикциите, е броят на свободните легла в интензивните отделения на болниците, обобщи Мутафчийски.
ОТРИЦАТЕЛНИ ПРОБИ
През миналата седмица 200 служители в Община Симитли са били тествани за коронавирус и всички проби са отрицателни, съобщи директорът на Регионалната здравна инспекция д-р Калоян Калоянов, цитиран от „Фокус“. „Хората бяха проверени с най-сигурния за момента метод – PCR-тест или т.нар. бавни тестове", обясни Стоянов. Решението да не се правят бързи тестове е било взето след първата положителна проба на шофьора на кмета на Симитли Апостол Апостолов.
ПСИХОЛОГИЧНА ПОМОЩ
От 28 април стартират безплатни консултации със специалистите от Клиника „Психиатрия и военна психология” на Военномедицинска академия (ВМА), съобщиха от заведението. За целта е разкрита телефонна линия 02/ 92 26 190, която ще бъде отворена всеки работен ден, в часовия диапазон от 09.00 до 13.30 часа. Всички граждани, които изпитват прекомерен страх, тревога или безсъние, свързани с пандемията от COVID-19, ще могат да се срещнат и да разговарят със специалистите от ВМА.
ОТВОРЕНИ ВРАТИ
От днес 8-ма поликлиника в София отново отваря врати, информира bTV. Здравното заведение беше поставено под карантина, след като беше установена положителна проба на лекар за коронавирус. Всички колеги на заразения лекар бяха тествани, а резултатите са отрицателни. Затова и приемът в болницата е възстановен. Заразеният лекар вече се чувства добре.
Клиниката по гастроентерология и Отделението по хематология към УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ също възобновяват нормалната си работа. След Великден те бяха временно затворени за дезинфекция, след като безсимптомен пациент, който се е лекувал и на двете места, даде положителна проба за коронавирус. Имаше и заразени медици. Клиниката по гастроентерология е едно от малкото места в България, където може да се направи пълна диагностична оценка на пациент с хроничен вирусен хепатит B, C и D.
УЧАСТИЕ
В борбата с COVID-19 в Сливен ще се включат и частните болници. Кметът Стефан Радев обясни, че двете инфекциозни отделения в града разполагат с 48 легла, а в момента имало над 20 заразени, настанени за болнично лечение. По думите му имало план за разширяване на капацитета до 300 легла.
Местната здравна инспекция пък ще налага допълнителни противоепидемични мерки след решение на Областния кризисен щаб, информира БНР. Това се прави във връзка с големия процент заразени в кварталите „Надежда“ и „Речица“. Мерките включват карантиниране на цели домакинства, на места и съседни къщи или дори на цяла улица. От днес в двата квартала се връчват предписанията за нововъведените карантинни мерки.
3088 души са тествани от 6 април до днес в частни лаборатории с бързи тестове за антитела, показва статистиката на сайта www.labtestcovid19.com. От тях в 62 случая са регистрирани положителни проби за антитела IgG, а в 48 случая - за антитела IgM. Първото означава, че тестваният е прекарал инфекцията, а второто, че заразата е в ранен етап. Има и 31 проверени, при които са открити и антела IgG, и антитела IgM. Тестваните с по-бавните, но считани за "златен стандарт" PCR-тестове са 160, от които 5-ма са дали положителна проба да коронавирус. Статистиката в сайта се базира въз основа на извършени тестове от лицензирани лаборатории в страната, които са се регистрирали в системата и споделят данни.