За поредица от проблеми и нередности в БДЖ, довели до тежкия влаков инцидент вчера, разказа днес пред БНТ Илиян Филипов, собственикът на частната композиция, сблъскала се вчера с товарен влак на българските железници. По думите му наскоро дори два пътнически влака са се разминали на косъм на Централна гара заради тоталното безхаберие в системата.
Както вчера стана ясно, двама души загинаха, а шестима са ранени, след като два товарни влака се сблъскаха челно между гарите Кремиковци и Световрачене, край Локорско. Загинаха машинистът на единия влак и служител на БДЖ. Заради трагичния инцидент бе поискана оставката на зам.-министъра на транспорта Бисер Манчев.
"100% е потвърдено, че влакът на БДЖ е преминал на червен сигнал и съответно оттам тръгва злополуката. Има процедури, които не са спазени от служителите на НКЖИ", посочи собственикът на частната композиция Илиян Филипов. По думите му дори да са направили тази грешка да минат на червено, има процедури след това, които трябва да бъдат задействани, за да не се получи тази катастрофа - например началникът и диспечерът на гарата да се свържат с машинистите, за да се спре влака, или да се изключи тока по трасето и т.н.
Илиян Филипов заяви, че от месеци апелира Министерство на транспорта и НКЖИ, че системата тотално е деградирала, няколко пъти предупреждавах министърката на транспорта Красимира Стоянова, но никой не взима мерки. "Тотална деградация е в момента в държавните железници. Тотално безхаберие и наистина ще продължат тези инциденти, ако не се вземат мерки", смята той. Според него хората, които са на гарите, изобщо не си вършат работата. Освен това в системата много се краде и много се пие. "Колко километра път има в България, който е рехабилитиран?", попита той и отправи апел журналистите също да поставят този въпрос пред НКЖИ. По думите му в последните 2 г. няма нито един килограм баласт, положен върху релсите от НКЖИ. "Служителите са били пияни или не са били на местата. По гарите те не ходят да работят, а ходят на пият. Категоричен съм, защото съм го виждал с очите си", заяви той и пред БНР.
Филипов разказа и за друг потенциален инцидент, разминал се на косъм - преди месец само за 10 метра са се разминали два пътнически влака край Централна гара. За това той е сигнализирал министерството на транспорта и лично министърката. Мерки обаче не са взети.
"Ако двата пътнически влака се бяха сблъскали, можеше да има стотици жертви", посочи пред Нова телевизия проф. Симеон Ананиев, експерт в сферата на жп транспорта.
"Тук има поне няколко грешки. С една грешка не може да стане катастрофа. Има поне едно действие против правилата", коментира и председателят на Синдиката на железничарите към КНСБ Петър Бунев пред Нова тв. Той бе категоричен, че е невъзможно машинистът да е тръгнал на червен светофар. По-скоро влакът е тръгнал от коловоз без светлинна сигнализация.
"Най-вероятно става дума за човешка грешка. Този участък е на централно диспечерско управление. Не се управлява от съседните гари, а директно от диспечерите. Влакът на товарни превози е заел междугарието, без да се съобрази, че срещу него идва влак на частната компания. Най-вероятно или диспечерът е дал разрешение, или локомотивната бригада е предприела това нещо", каза главният редактор на сп. "Транспортал" Михаил Рангелов пред Би Ти Ви. И според него при всички положения става дума за грубо нарушение на правилниците, което не е новост в последно време в системата. Той обясни, че скоростта не е била голяма, но дори и при по-малка фаталният изход е възможен.
"Появи се информация, че вследствие на това, че в едната влакова композиция е превозвала скрап има опасност от радиация при изгаряне на скрапта, но няма никакво замърсяване на въздуха", обясни кметът на район "Кремиковци" Лилия Донкова. По нейни думи добрата новина е, че токът на електрическият влак е бил спрян навреме, преди да се случи самата катастрофа. "Това е спасило човешки животи, защото хората от електрическия влак са успели да слязат", добави Донкова.
Единият от шестимата пострадали, приет в "Царица Йоанна - ИСУЛ", все още е с опасност за живота. Мъжът остава в много тежко състояние, настанен е в Клиниката по анестезиология и активно лечение на болницата. Двама от пострадалите бяха транспортирани към болница "Пирогов", двама - към Военномедицинска академия, един - към "Царица Йоанна - ИСУЛ" и един - в "Св. Анна".
Повредена система
"Основната теза е, че системата или не е работила, може и да е повредена, и в следствие на това не виждам как един машинист ще излезе на червен сигнал, без да му е казано, че може да излезе", коментира по-рано пред БНР проф. Ананиев.
"Железниците са много тежка структура. Там всичко е точно разписано и се знае. В последните години в железницата и в инфраструктурата настъпиха "промени", въвеждайки все нови системи, включително тази система за предотвратяване сблъсъците. Въпросът е доколко тези системи са въведени. Виждате разследване на европрокуратурата за жп инфраструктурата. Трябва да се види каква е била самата система. Може да се окаже, че системата, по подобие на случая в Гърция, която осигурява движението и сигурността, не работи. Когато се премине на елементарен способ - с телефони, и се изпълнява непрофесионално - тези неща са неизбежни. Това е един балкански синдром. Ние смятаме, че можем да вземем едни пари и уж да направим нещо", коментира експертът.
"Такава система изобщо няма и проф. Ананиев да си скъса дипломата на експерт. Той е близък до безхаберния зам.-министър. Този човек 11 години отговаряше за сигурността в НКЖИ", коментира Филипов пред БНР.