Заместник-кметът по култура, образование и спорт на Столична община доц. д-р Тодор Чобанов е освободен от длъжност със заповед на кмета Йорданка Фандъкова, съобщиха от "Московска" 33. До назначаването на нов зам.-кмет, управлението на направление “Култура, образование, спорт и младежки дейности” временно ще бъде изпълнявано от зам.-кмета по социални дейности Албена Атанасова, се казва още в съобщението. Кметът Йорданка Фандъкова първо не посочи мотиви, но после обясни, че Чобанов си тръгва заради забавени проекти за реконструкция на баните в "Овча купел" и "Горна баня".
Непосредствено преди новината за освобождаването му стана ясно, че
Столична община внезапно спира обществената поръчка на стойност 3,55 млн. лв.
за избор на фирма, която да реставрира минералната баня "Овча купел", съобщи „Дневник“. Офертите на кандидатите трябваше да се отворят на 14 април, но представителят на общината Тодор Чобанов е подписал предния ден решение за отлагането на конкурса. В мотивите се посочва, че според договора за финансиране на проекта за реконструкция по ОП "Наука и образование за интелигентен растеж" парите са отпуснати само за строителните дейности, но не и за изготвянето на проекта. Ако мотивите, с които Чобанов спира поръчката, са достоверни, излиза, че е освободен от поста, защото не е позволил нарушение на закона. Кметът Фандъкова не коментира нищо по същество, само обясни, че поръчката се е забавила и сега трябва да се обявява наново; Чобанов бил забавил и други реконструкции като тази на банята в "Горна баня".
Всичко е наред с мен и че като човек с около 20 години стаж в различни администрации от 1999 г. насам добре знам, че обществената работа върви ръка за ръка с това да бъдеш отговорен и ако не успееш да постигнеш очаквания резултат - да носиш почтено своята отговорност, отговори след уволнението си Тодор Чобанов с пост във "Фейсбук". Ще продължа да работя за нашия град като отдаден професионалист, за който опазването на паметта и старините не е просто формално занимание, а житейска мисия, казва още той.
Зад внезапната оставка на Чобанов може да стои изпратено месец по-рано отворено писмо от гражданското сдружение "Термално-Нормално" до кмета Йорданка Фандъкова по повод ремонта на банята "Овча купел", с което се иска и уволнението на зам.кмета. В писмото се посочва, че реставрацията на сградата ще се извърши по
проект, който не е избран чрез конкурс и не е минал обществено обсъждане.
А от заданието на обществената поръчка става ясно, че който и да я спечели, е бил задължен да изпълни готовия проект на арх. Константин Пеев, ръководител на "Екса арт". За това той е трябвало да получи от изпълнителя на ремонта 296 800 лева без ДДС.
Според арх. Надя Иванова от "Термално-Нормално" не случайно общината е заобиколила всички задължителни правила за избор на проекта за реконструкция. "Първо трябваше да има поръчка за предпроектни проучвания. После да се изготви задание, съгласувано с Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН) и след това да се обяви нова обществена поръчка за изготвяне на идеен проект. Всичко това е прескочено и проектантът е избран по техни критерии, на общинската "Софинвест", без всички останали архитекти да имат възможност да кандидатстват", коментира тя.
"Арх. Пеев предлага намеса в сградата с допълнителни асансьори и с отделяне на първите две нива (на сградата) от останалите. Това е нарушаване на автентичността й", предупреждава Иванова. От "Екса арт" заявяват, че арх. Пеев е в провинцията и не може да отговори на въпросите на "Дневник", а дни по-късно телефонът му е извън обхват.
ОТКАЗ
През януари т.г. от "Термално-нормално" са поискали достъп до идейния проект за възстановяване на сградата по реда на Закона за достъп до обществена информация, но получило отказ. "Термално-нормално" се поинтересувало как е избрана фирмата "Екса“, изработила този проект, както и е поискало да получи договора на общината с нея. Гражданската организация се е поинтересувала и от оригиналния проект, който е върнат от НИНКН със становище, че не е съобразен с историческата стойност на сградата, както и че режимът на опазване на културното наследство не допуска промени във функцията на обекта. Тогава зам. кметът Тодор Чобанов отговаря на "Термално-нормално", че между общинското дружество "Софияплан" и "Екса" няма сключен договор за изработването на идеен проект и че исканата информация не може да бъде дадена поради "несъществуване". Отговорът на Чобанов е странен, като се има предвид, че в книжата на обявената обществена поръчка е приложен идеен проект - част "Архитектура" и част "Технология", изготвени именно от "Екса", под които пише, че възложител е "Софияинвест".
НАУКА ИЛИ БАНЯ
Както "Сега" нееднократно писа, реставрацията на банята в "Овча купел" трябва да стане чрез проекта „Изграждане и развитие на център за върхови постижения „Наследство БГ“, за който са предвидени пари по програма „Наука и образование за интелигентен растеж". Преди около 3 г. ръководителят на "Наследство БГ" и бивш ректор на СУ "Климент Охридски" проф. Иван Илчев съобщи, че организацията е одобрена за финансиране в размер на 29.8 млн. лв., с които в банята в "Овча купел", в бившия ресторант "Яйцето" в Ректората и в още една сграда на СУ ще бъде създаден Център за изследване на лечебните свойства на минералните води.
Срещу намеренията за изграждане на научен център в "Горна баня" се обявиха обществени сдружения и граждани, които от години призовават баните в София да се възстановяват за основното си предназначение. В отговор от общината заявиха, че паралелно с Центъра за изследване на лечебните свойства на водата в "Горна баня" ще бъде изграден и спа център.