Медия без
политическа реклама

Гара Подуяне пак е в ремонт месец след откриването

Според НКЖИ това не било "ремонт на ремонта", а синхронизирана модернизация

04 Февр. 2021
Втората по големина гара в София бе открита тържествено на 22 декември м.г., след като дълго бе в ремонт.
Втората по големина гара в София бе открита тържествено на 22 декември м.г., след като дълго бе в ремонт.

След като ж.п. гарата в Подуяне бе затворена за основен ремонт повече от година, а през декември м.г. бе открита тържествено от министър и кмета на София, гарата отново е превърната в строителна площадка. Този път е разкопан и е  недостъпен за пътуващите основният перон пред чакалнята. До 22 декември втората по големина ж.п. спирка в София бе в дълъг период на обновяване с европейски средства по оперативна програма „Транспорт и транспортна инфраструктура“ на стойност над 2,9 млн. лева. На церемонията за откриването й присъстваха министърът на транспорта Росен Желязков, кметът Йорданка Фандъкова и генералният директор на НКЖИ Красимир Папукчийски. Тогава бе отбелязано, че гаровият комплекс е от ключово значение, тъй като е част от жп линията София-Пловдив, която е най-натоварената в страната. Броят на пристигащите и заминаващи пътници по направлението е около 1,4 млн.

Ремонтът на гара Подуяне е бил възложен от НКЖИ, а не от Столична община, съобщават от "Московска" 33, цитира "Дневник". Изпълнител на поръчката е "Инфраструктурно строителство" АД. Разбиването на първи перон било част от новия проект "Модернизация на железопътен участък София-Елин Пелин", в чийто обхват попадат строителните дейности по първи гаров перон в жп гара Подуяне", обясняват от НКЖИ. Проектът включвал още "модернизация на коловозното развитие с прилежащи гарови перони и други елементи от гаровата инфраструктура - подлези, пешеходни пасарелки, перонни покрития и т.н.

Вторият проект не бил "ремонт на ремонта" на първия, твърдят от НКЖИ. Работните програми по двата проекта - единият за реконструкция на гара Подуяне, а другият - за модернизацията на пероните, били синхронизирани, за да се спазят изискванията на Техническите спецификации за оперативна съвместимост относно височината на пероните. Това налагало извършването на посочените дейности да се изпълняват след ремонта на приемното здание. В съобщението на НКЖИ не се посочва стойността на втория проект, който включва и модернизация на гара Подуяне.

Тя е построена през 1930 г. и до 2019 г. на нея не й е извършван основен ремонт. Сградата е построена по проект на арх. Панайот Калчев, един от най-изявените архитекти на жп гари в България. В рамките на първия и вече изпълнен проект са реставрирани декоративните елементи от фасадата и орнаментите по стените в чакалнята.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата