Медия без
политическа реклама

ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС си поделиха парламентарните комисии

Фракцията на Пеевски запази контрола върху ресорите бюджет и финанси, транспорт и околна среда

Днес, 14:10
Борисов отново поема лично контрола върху външната политика.
Илияна Димитрова
Борисов отново поема лично контрола върху външната политика.

Политическите сили в размирния ни парламент се оказа изненадващо сговорчиви, когато се стигна до разпределението на постовете в постоянните парламентарни комисии. В миналото този въпрос е ставал повод за тежки битки, като дори се стигаше дотам да не се излъчат председатели на комисиите. Сега обаче всичко мина съвсем гладко, благодарение на предварителната договорка, която политиците бяха постигнали.

Проектите за решения, с които депутатите гласуваха комисиите и техните състави, бяха внесени с подписите на Делян Пеевски (ДПС), Теменужка Петкова (ГЕРБ-СДС), Божидар Божанов (ПП-ДБ), Костадин Костадинов (“Възраждане“), Иван Иванов (БСП) и Тошко Йорданов (ИТН). В тези проекти предварително беше записано не само колко места получава всяка формация в отделните комисии, но също така и кои парламентарни групи ще излъчат ръководството на всяка комисия – председател и зам.-председатели. Така в пленарната зала цялата процедура се сведе до изчитането на проектите, представянето на имената на членовете и тяхното гласуване.

Сделката проработи – нямаше никакви проблеми и препирни. Назначенията бяха одобрени от всички парламентарни групи, като против гласуваха само част от независимите депутати.

Лъвският пай от председателските постове отиде при ГЕРБ-СДС. Лидерът на формацията Бойко Борисов оглави лично комисията по външна политика, която ръководеше и в предния парламент. Борисов много държи българската дипломация да бъде в негови ръце – той винаги настоява, че ако ГЕРБ-СДС участва в правителство, задължително трябва да получи поста на външен министър. Да оглави комисията днес го подкрепи внушително мнозинство от 174 депутати от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, "Възраждане", ДПС, БСП и ИТН, както и един независим. 

Герберите винаги искат също и контрола над националната и вътрешната сигурност. Така днес те получиха комисията по отбрана (с председател Христо Гаджев), комисията по вътрешна сигурност и обществен ред (Маноил Манев) и комисията за контрол над спецслужбите и СРС (Даниел Митов като първи ротационен председател).

Хората на Борисов взеха дори комисията по превенция и противодействие на корупцията. Очакваше се тя да отиде при ПП-ДБ, които поставят антикорупцията като свой първостепенен приоритет. Сега обаче комисията беше оглавена от бившия общински съветник на ГЕРБ-СДС в София Георги Георгиев. Герберите прибраха също комисията по конституционни и правни въпроси (Анна Александрова), комисията по енергетика (Делян Добрев) и комисията по труда и социалната политика (Деница Сачева).

ПП-ДБ също получи доста важни ресори от сделката с другите формации. Кирил Петков ще остане председател на комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове, какъвто беше и в предния парламент. Десните получиха също комисията по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление (Андрей Цеков), комисията по здравеопазването (Александър Симидчиев), комисията по правата на човека и вероизповеданията (Надежда Йорданова). Божидар Божанов, който е неформален лидер на ДаБГ след оставката на Христо Иванов, ще оглави комисията по електронно управление и информационни технологии.

Въпреки силно намалелия си състав, парламентарната група на ДПС, която се държи от Делян Пеевски, също получи важни органи. Тя запазва контрола върху комисията по бюджет и финанси. Досега тя се ръководеше от зам.-шефа на движението Йордан Цонев. Този път обаче председател ще бъде Байрам Байрам, тъй като Цонев е зам.-председател на Народното събрание. Байрам, който е икономист по професия, принадлежи към фракцията на Пеевски, както Цонев. Също приближен на председателя на партията е новоизбраният шеф на комисията по околната среда и водите Станислав Анастасов. За ДПС на Пеевски остава и комисията по транспорт и съобщения с председател Халил Летифов.

Останалите формации също останаха доволни. "Възраждане" получи комисията по туризъм (Цончо Ганев), по въпросите на младежта и спорта (Коста Стоянов), по култура и медии (Ангел Янчев), по политиките за българите извън страната (Ангел Георгиев), а начело на комисията по демографската политика, децата и семейството ще застане партийният лидер Костадин Костадинов. БСП взе важни за бизнеса комисии – по икономическа политика и иновации (Петър Кънев) и земеделието, храните и горите (Иван Иванов). Силви Кирилов от ИТН, който е лекар по професия, поема комисията по образованието и науката, а съпартиецът му Станислав Балабанов ще ръководи комисията за прякото участие на гражданите, жалбите и взаимодействието с гражданското общество.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата