Депутатите хитро заобиколиха проблемите, които винаги имат около избора на редовните парламентарни комисии. Днес, последният им работен ден преди зимната им ваканция, те избраха съставите само на две комисии – по бюджет и финанси, и по конституционни и правни въпроси. А по принцип комисиите обикновено са повече от 20. Също така, те не определиха председатели на двете комисии, като така избегнаха споровете коя парламентарна група да излъчи шефовете им.
Решенията за създаване на комисиите бяха внесени заедно от представители на всички формации, включително и ДПС-НН на Делян Пеевски.
Бюджетната и правната комисия са особено важни по принцип, а и в настоящия момент. Първо, трябва да се приеме новият държавен бюджет; второ, очаква се депутатите бързо да се заемат с промени в Закона за съдебната власт, с които да бъде отложен изборът на главен прокурор, предвиден за средата на януари.
Останалите комисии ще бъдат сформирани след края на ваканцията, който днес депутатите фиксираха на 5 януари. Те така и така трябва да бъдат създадени, тъй като проектът на бюджет трябва да премине през всички редовни комисии.
Идеята да не се избират ръководства на двете комисии дойде от председателя на парламента Наталия Киселова. Предложението беше одобрено от всички формации, което означава, че е било предварително съгласувано. Така не се наложи да влиза в действие т.нар. санитарен кордон около ДПС-НН, иницииран от ПП-ДБ, който цели да се не избират депутати на Пеевски на ръководни постове в парламента.
Хора на Делян Пеевски обаче ще участват като членове на двете комисии. И бюджетната, и правната комисия имат по 23 членове, като разпределението по парламентарни групи е еднакво – по 7 депутати от ГЕРБ-СДС, 3-ма от ПП-ДБ, 3-ма от "Възраждане", 3-ма от ДПС-НН, 2-ма от БСП, 2-ма от ДПС-ДПС, 2-ма от ИТН и 1 от МЕЧ. Те бяха избрани без дискусия и без затруднения.
За да проведат първите си заседания, без да имат ръководства, двете комисии трябва да бъдат свикани от Киселова като председател на парламента, която да определи и дневния им ред. След това вероятно вътре в комисиите ще се разберат кой от членовете им да ги ръководи в следващите им заседания - може би на ротационен принцип.
Надежда Йорданова от ДБ обяви избора на комисиите за "положителната новина от този ден" заради възможността парламентът да започне работа по законодателството, включително промените в Закона за съдебната власт. Тя смята, че все още има време да се приеме този законопроект и призова Наталия Киселова да придвижи максимално бързо процедурата. Междувременно се очакват становища от институциите, които имат отношение към законопроекта, като сроковете за това ще текат и по време на ваканцията.
НЕВОЛИ
По-късно днес от "Продължаваме промяната" информираха, че след сформирането на бюджетната комисия е било внесено искане с 1/3 от членовете й за свикване на нейно заседание още днес. От ПП са настояли на това заседание министърът на финансите да представи плановете на министерството за действия в ситуация без приет бюджет за 2025 г. и без удължителен закон.
Заседание на бюджетната комисия обаче не е било насрочено за днес поради ангажименти на финансовия министър Людмила Петкова. Очаква се председателят на Народното събрание да насрочи заседание на комисията веднага след парламентарната ваканция.
В четвъртък съпредседателят на ПП Асен Василев, който е и бивш финансов министър, призова служебния кабинет спешно да внесе в парламента проект за удължаване действието на настоящия бюджет и през 2025 г. Според Василев, ако няма удължителен закон, държавата ще влезе във финансов хаос. Например, държавата няма да има правно основание за събиране на здравни вноски от 1 януари, изплащането на пенсиите на 7 януари също ще бъде поставено под риск, размерите на минималните и максималните пенсии ще паднат, данъчните облекчения за деца ще се върнат на старите нива от 20 лв. и куп други проблеми.