Медия без
политическа реклама

ГЕРБ превърна в пародия конституционната комисия

В работата й ще участват само десет депутати, от които едва половината са юристи

02 Окт. 2020Обновена
Диалогичен човек съм, ще работя открито и добронамерено, обеща депутатът от ГЕРБ Десислава Атанасова, която беше избрана за председател на комисията.
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Диалогичен човек съм, ще работя открито и добронамерено, обеща депутатът от ГЕРБ Десислава Атанасова, която беше избрана за председател на комисията.

В същинска пародия се превърна временната комисия, която трябва да обсъди проектът на конституция, внесен от ГЕРБ. Комисията ще трябва да заседава в половин състав – участие ще вземат само ГЕРБ, "Обединени патриоти" и "Воля", а основните опозиционни сили БСП и ДПС отказаха да излъчат свои представители. ГЕРБ удивиха всички, когато предложиха от името на депутатите, нечленуващи в парламентарни групи, изгонения от „БСП за България“ Спас Панчев. Отгоре на всичко, едва половината от депутатите в комисията, за която управляващите обявиха, че ще доработи новата конституция на България, имат юридическо образование.

Дебатът по създаването на комисията се проведе в четвъртък, но гласуването остана за днес, тъй като липсата на дисциплина в редиците на парламентарното мнозинство попречи да се събере кворум в пленарната зала. В петък управляващите номинираха за председател Десислава Атанасова от ГЕРБ, а за неин заместник – Искрен Веселинов от „Обединени патриоти“. Кандидатурите им бяха одобрени, а след това – и членове, предложени от ГЕРБ (Красимир Ципов, Тома Биков), патриотите (Борис Ячев, Христиан Митев) и „Воля“ (Симеон Найденов, Пламен Христов, Елена Пешева).

От БСП категорично отказаха да участват, а депутатите от ДПС мълчаливо напуснаха пленарната зала, когато се издигаха номинациите. Сред независимите депутати нямаше сговор да излъчат представител или не. Договорки на индивидуално ниво обаче очевидно имаше, защото Станислав Иванов от ГЕРБ излезе на трибуната и предложи за член на комисията бившият депутат от левицата Спас Панчев – с което предизвика възмущението на опозицията. "Може ли секретарят на парламентарната група на ГЕРБ да предлага от името на независимите Спас Панчев? Ами, кажете тогава, че този народен представител е член на вашата група", удиви се соцдепутатът Георги Свиленски. Панчев беше един от депутатите, които положиха подписите си под конституционния проект на ГЕРБ.

В крайна сметка комисията, която трябваше да се състои от 18 членове (по трима от всяка парламентарна група и трима от независимите), събра едва 10 човека – колкото да има кворум за своите заседания. Тази ситуация обаче изобщо не смути управляващите от ГЕРБ.

"Пожелаваме ви успех в това начинание, което е абсолютно безумно", иронично се обърна към управляващите депутатът от БСП Филип Попов. „Не очакваме оценка от вас“, хладно му отвърна председателят на Народното събрание Цвета Караянчева.

ОТ КОЛ И ВЪЖЕ

Като се вземе предвид, че депутатите, събрани в комисията, трябва да представят окончателния проект на новата конституция, крайно притеснително е, че им липсват тесни професионални умения и образование. Справка на парламентарния сайт показва, че едва петима от десетте й членове имат юридическо образование - Десислава Атанасова, Искрен Веселинов (а също и инженер), Красимир Ципов, Симеон Найденов и Христиан Митев. Борис Ячев е икономист, Елена Пешева - мениджър, Пламен Христов - инженер, Тома Биков - политолог, Спас Панчев - инженер. Излиза, че инженерите са почти толкова, колкото и юристите - факт, който щеше да бъде комичен, но при други обстоятелства.

В ТЪРСЕНЕ НА ЕКСПЕРТИ

Новоизбраният шеф на комисията Десислава Атанасова съобщи пред медиите, че планира да създаде експертен съвет, в който да участват "всички професионални организации на юристите и представители на академичната общност". Депутатът от ГЕРБ се ангажира да покани за дебатите по отношение на промените в съдебната система "всички НПО, извънпарламентарните партии и сдружения". И се похвали с писмо от Комисията за демокрация чрез право към Съвета на Европа, по-известна като Венецианската комисия. В него се казва, че в отговор на молба на българския парламент нейните експерти ще изготвят спешно становище до средата на ноември по конституционните промени, засягащи съдебната система.

"Приех да съм председател на временната комисия с ясното съзнание за отговорността, която ще нося, но и за критиките, които ще следват ... Доказала съм, че съм диалогичен човек. Имам желанието внимателно и търпеливо да изслушам различните аргументи, да чувам, а не просто да слушам различното мнение. Ще работя открито, коректно и добронамерено", обеща Атанасова.

АПЕЛ ЗА БОЙКОТ

По-рано соцлидерът Корнелия Нинова апелира към всички възможни външни участници в комисията да я бойкотират. "Призовавам всички юристи, конституционалисти, граждански организации и партии, експерти и общественици да не приемат поканата и да не участват в работата на гласуваната днес парламентарна комисия за промяна на Конституцията, оглавена от Десислава Атанасова. Проектът на ГЕРБ и съставът на комисията са подигравка с правото и удар по държавността. Дискусиите в тази комисия ще легитимират посегателството над правовата , социалната и демократична държава", написа Нинова във Фейсбук.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата