ГЕРБ изненадващо вкара в деловодството на парламента промени в закона за адвокатурата и дори ги обяви за много спешни. Те са свързани с разноските за адвокат и с минималните хонорари на адвокатите.
Шестима депутати от ГЕРБ - Анна Александрова, Александър Ненков, Марин Маринов, Бранимир Балачев, Иван Минев и Николай Братованов, предлагат заедно с промените в закона за адвокатурата и изменения в Гражданския процесуален кодекс (ГПК) и Данъчно-осигурителния процесуален кодекс.
В мотивите си те са обяснили,е законодателните промени са спешни заради решение на Съда на Европейския съюз (СЕС) в Люксембург от януари т.г. Депутатите твърдят, че е необходимо да се премахнат минималните адвокатски хонорари, които съществуват в момента, както и предвидената с тях дисциплинарна отговорност, ако се уговорят по-ниски хонорари. Промените били свързани и с отпадане на съществуващото ограничение на съда при определяне на отговорността за разноски за адвокатско възнаграждение да е обвързан от подобен минимален размер. Според СЕС минималните хонорари, както и ограничението на съда да определя възнаграждение под тях са ограничение на конкуренцията.
С промените се предвижда пак да има наредба за възнагражденията, но тя да е с необвързващ характер и да урежда критерии за примерни адвокатски възнаграждения. Наредбата ще се приема от Министъра на правосъдието по предложение на Висшия адвокатски съвет. Тя ще се използва и от съда при възражение за прекомерност на адвокатското възнаграждение от насрещната страна.
В ГПК се регламентира, че всяка страна може да възрази мотивирано срещу поисканите разноски на насрещната страна и да вземе становище по възражение срещу исканите от нея разноски. Това трябва да стане най-късно в срока за представяне на списъка с разноските – до приключване на последното заседание в съответната инстанция. Т.е. слага се край на бланкетните възражения за прекомерност.
Освен това възражение за прекомерност ще може да се прави само от страна, която е платила поне с 1/3 по-малко на своя адвокат, а съдът при намаляване на разноските не може да пада под сторените от насрещната страна.
В мотивите на законопроекта се сочи, че отговорността за разноски има и превантивен ефект – да не се предизвикват неоснователни правни спорове и да се стимулират гражданите и юридическите лица към законосъобразно поведение, под заплахата да понесат разноските на насрещната страна при съдебно разрешаване на спора.
Новата наредба с критерии трябва да бъде издадена в шестмесечен срок от влизането в сила на промените в ЗА. А до издаването ѝ, като ориентир при определяне на възнагражденията при липса на договор и при направено възражение за прекомерност ще се използват критериите в Наредба № 1 за минималните размери на адвокатските възнаграждения, предвижда проектът.