Не си представям, че държавата се занимава с отнемането на бизнеси. Това обяви на брифинг финансовият министър Владислав Горанов в пореден опит да се защити от разкритията на намиращия се в Дубай бизнесмен Васил Божков. Горанов заговори по темата на пресконференция за промените в закона за държавния резерв, без изобщо да бъде питан.
Думите му влизат в противоречие с действията на управляващите, които само преди три месеца одържавиха със закон организираните от Божков лотарийни игри. Този закон сега се оспорва пред Конституциония съд от Висшия адвокатски съвет.
“Васил Божков не е получавал привилегировано третиране от нито един държавен орган“, заяви още финансовият министър. Той твърди, че всичко това, което прави Божков, е опит за пренасяне на вина към правителството за действия или бездействия на организатори на хазартни игри. Горанов обаче не обясни как така години наред е имало една ставка за Божков и друга - за останалите фирми в хазарта, и Държавната комисия за хазарта и той, като неѝн, принципал не е забелязал това.
„Позицията на г-н Божков цели дискредитиране на представители на правителството, включително на министър-председателя, и тя е необоснова. Фактическата истина ще бъде изяснена в хода на досъдебното производство", смята финансовият министър.
Той отказа да коментира отношенията между Кирил Домусчиев и Васил Божков, особено твърденията на хазартния бос, че е бил притискан да сключва определени рекламни договори. ”Това си е тяхна тема, не е коментирано с хора от правителството,” обяви Горанов.
На въпрос на БТВ дали публикуваните от Божков смс-и, в които Горанов му обещава съдействие и му урежда срещи в ДКХ, са автентични, финансовият министър каза, че не помни подобна кореспонденция. И повтори, че редовно си комуникирал с много бизнесмени за бизнесклимата у нас. Той не пропусна да обвини БТВ, че проявява нездрав интерес по темата. ”Твърденията на някой, че е репресиран, си е за негова сметка”, каза още Горанов.
На въпрос коментирал ли е с премиера скандала, Горанов каза: “Някои бизнесмени си правят бизнес и намесват държавата. Това е единственото, което си казахме с премиера Борисов."
Факти в помощ на Горанов:
“Срещал съм се и с г-н Божков, и с г-н Домусчиев, и с Валентин Златев, и с Пламен Бобоков, и с Гриша Ганчев, и с ресторантьорите ... ако някой твърди, че е правено нещо в услуга на някое лице, то лъже”, отсече Горанов. Фактите обаче категорично го опровергават.
Ако човек спечели награда от "Стани богат" или от олимпиада, ще трябва да плати 10% подоходен данък. Печалбите от хазарт обаче са абсолютно необлагаем доход. Ако това не е огромна данъчна привилегия, кое е?
Доходите от хазартни игри не само са освободени от данък, те дори не трябва да се описват в данъчните декларации - при положение че иначе ни принуждават да описваме и "майчиното си мляко".
В Закона за хазарта облагането на частните лотарии е било така формулирано, че да позволи на фирмите на Васил Божков да прилагат ниски ставки. Според последните изчисления на ДКХ хазартният бос си е спестил плащането на 700 млн. лева държавни такси (тук влизат и лихвите).
Всички нормални бизнеси плащат данъци. Само за хазартни игри като лотариите, бингото и кено бе измислено особено третиране - те дължат единствено "такси".