Медия без
политическа реклама

КОНПИ има 5 месеца да поправи иска си срещу Васил Божков

Ако съдебните указания не бъдат изпълнени, процесът ще бъде прекратен

Божков в съда през ноември м.г. Той е подсъдим по 2 наказателни дела, едното от които преди дни беше върнато на прокуратурата заради процесуални нарушения.
Булфото
Божков в съда през ноември м.г. Той е подсъдим по 2 наказателни дела, едното от които преди дни беше върнато на прокуратурата заради процесуални нарушения.

Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество (КОНПИ) има 5 месеца, за да поправи исковата молба по делото срещу бизнесмена Васил Божков. Това се вижда от електронното деловодство на Софийския градски съд, който е дал този срок на КОНПИ с разпореждане от 12 януари.

Комисията трябва да опише конкретното престъпно поведение и в какъв период е извършвано от Божков, това престъпно поведение може ли да генерира облаги - какви и в какъв размер, а също и да посочи данни, че тази възможност е реализирана в действителност. Също така трябва да опише дали тези облаги съвпадат с имуществото, за което е поискано отнемане и ако не попадат - да посочи обстоятелства, сочещи връзка (пряка или косвена) между престъплението, въз основа на което е образувано производството за конфискация. При неизпълнение в срок на указанията на съда, исковата молба ще бъде върната и производството по делото - прекратено, посочва съдия Божана Желязкова.

Антикорупционната комисия КПКОНПИ (Комисията за конфискация КОНПИ наследи работата ѝ по процесите за отнемане на имущество) обяви през февруари 2021 г., че е внесла иск за над 278 млн. лв. срещу Божков и свързани с него фирми и лица. По това време бизнесменът се укриваше в Дубай. Производството за конфискация срещу него е започнало след повдигнати от прокуратурата обвинения за това, че в периода 2014 - 2020 г. е ръководел организирана престъпна група, обясни комисията. Ответници заедно с него са и жена му Елена Динева, както и 10 фирми.

Комисията претендира за отнемане на яхти, самолет и имоти в чужбина. В съобщението бяха изреди моторна яхта "Wasabi 60Apex" на пазарна цена 41 000 лв., моторна лодка "Brig Falcon 420" на стойност 1 100 000 лв. и самолет "Bombardier" за 34 000 000 лв. Освен това се иска отнемането и на 31 недвижими имота - апартаменти, помещения в сгради и право на строеж на многофамилна жилищна сграда в София, апартамент в Балчик, поземлени имоти и двуетажна къща в Гърция, както и имоти в Париж. Самият Божков тогава определи исковете като "предизборен шум".

Малко след като беше образувано,  делото за конфискацията беше спряно, в очакване на произнасяне на Съда на ЕС в Люксембург. То се случи няколко месеца по-късно, като СЕС "отпуши" делата за конфискация на имущество от хора, които не са осъдени за престъплението, заради което е започнала процедурата по отнемане.

През май 2023 г. излезе Тълкувателно решение на Върховния касационен съд, с което беше постановено, че се конфискува само налично имущество с неустановен законен произход, т.е. няма как да бъде отнето нещо, което в края на проучвания от комисията 10-годишен период не е във владението на човек и не е преобразувано в друго имущество. Заради това решение (тълкувателните решения имат силата на закон) комисията се отказа от куп дела за конфискация. Това на Божков явно засега не е сред тях.

КОНПИ води и още едно дело за конфискация, свързано с Божков. По него ответници са "Нове Интернал" ЕООД, чиито едноличен собственик е Божков, както и срещу "Пропърти ВБ" ООД. Цената на този иск е близо 10 млн. лв. Комисията претендира за брониран Майбах и още три автомобила, десетки имоти в Смолянско, хотел "Аглика" в София, който е бивша резиденция на Тодор Живков. Този процес беше спрян от долните инстанции, за да се чака произнасяне по основното дело за конфискация. Преди година обаче върховният съд нареди делото да се гледа.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Васил Божков

Още по темата