Частна болница ще лекува пациенти с коронавирус в Ямбол, а в държавната е разкрито още едно отделение за хора с по-лека симптоматика, съобщи БНР. Така ситуацията в града постепенно се нормалириза.
Острият недостиг на медицински персонал принуди кметът Валентин Ревански да търси помощ от пенсионирани здравни работници или от други структури в града, но първоначално срещна отказ. Днес обаче зам.- директорът на държавната болница д-р Валентин Вълчев звучеше по-спокойно: "В новото отделение четирима лекари ще дават дежурства към този момент. Реално е буферно, за да облекчим, тези, които са среднотежки в белодробно и инфекциозно отделение". Освен това днес от 7-дневна смяна ще излезе първият екип от лекари и медицински сестри. Те ще бъдат настанени в общински и държавни жилища, където ще прекарат карантинния период.
Вчера, макар и временно, се нормализира ситуацията и в карловската болница „Д-р Киро Попов“. 16-те лекари, които подадоха предизвестия за напускане, решиха да останат. Оставките бяха в знак на протест срещу решението на РЗИ-Пловдив и областния оперативен щаб да се разкрие кабинет, който да дублира дейността на звеното за спешна помощ в болницата. Мотивите на лекарите бяха, че ще дават допълнителни дежурства, като разходите за новия кабинет ще са за сметка на болницата им. Но на разговори с местната власт и областния управител Дани Каназирева бе решено да се подпише споразумение за работата на спешния кабинет. Детайлите ще се уточняват в рамките на 10 дни, което означава, че доста работи предстои. Има и откровени скептици. Д-р Дориана Маринова, председател на БЛС – Карлово, заяви пред вестник "Марица", че въобще не е сигурна, че нов кабинет ще бъде създаден.