Коментарите за изникващите тук и там машини за гласуване, които са извън онези, предназначени за изборите, все по-често се насочват към доставчика на устройствата „Сиела Норма”. На 8 ноември президентът Румен Радев обърна вниманието към отговорността на частната фирма за случая. Днес същото направи и Антон Кутев – говорителят на служебното правителство, назначено от Радев.
„Имаме 228 затворени машини от Централната избирателна комисия (ЦИК). Комисията уведоми ДАНС за тях. За следващите 150 се оказва, че е уведомена прокуратурата. От „Сиела Норма” твърдят, че те не могат да бъдат използвани, защото нямат софтуер. Не разбирам какъв е този хъс на „Сиела Норма” да вкара един куп машини, които били за Грузия. Тази неделя има избори в България, а не в Грузия”, посочи говорителят пред Нова ТВ. Той обаче се застрахова, че не му е работа да казва дали компанията „участва в заговор”.
В същото време заяви, че посредством скандала, който се заформи около машините, се създава предизборна интрига. „Целият медиен шум е опит да се създаде напрежение в обществото, който е предизвикан от определени политически сили”, смята Кутев.
Той директно се насочи към лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, който вдигна тревога, че се подготвя изборна измама с допълнителните машини, внесени от „Сиела Норма”. „Борисов често бърка фикциите с реалността. В момента за пореден път е така. Колкото и да се опитва да напомня за „Костинбродската афера”, нека си спомним, че там имаше отпечатани готови бюлетини и щяха да се използват от ГЕРБ”, обяви правителственият говорител.
"Сиела Норма" се оправдава с подготовка за сервизна дейност
Докараните допълнителни машини от фирмата са около 400 и са предназначени за сервизна дейност или резервни части след изборите, ако някое от използваните за вота устройства се счупи в изборния ден. Такова е обяснението, което изпълнителният директор на "Сиела Норма" Веселин Тодоров даде пред БНТ. "Нормалното е не когато дойдат избори да разберем, че има счупени машини, а преди това да ги оправим, за да бъде за следващите избори всичко перфектно", заяви той.
Не се разбра защо не са уведомили навреме ЦИК за това. Също така, не стана ясно как се вписва това обяснение в първоначалните коментари на фирмата, че машините ще бъдат използвани за демонстрационни цели в страни като Грузия и Албания.
Възможно е допълнителните машини да се използват за подмяна на повредени устройства, непосредствено преди изборите. "За изборите има 13 хиляди машини, които се ползват и ние трябва в 24-часов срок да ги ремонтираме или заменяме. Това е част от гаранционното обслужване. Съвсем резонно е да очакваме около 1-2 % от тези машини да дадат някакъв дефект, проблем, например при транспортирането", посочи Тодоров.
Шефът на "Сиела Норма" изтъкна, че допълнителните машини не са били смесени с онези за изборите, след като фирмата е отказала да ги вкара в един и същи склад, въпреки разпореждането на ЦИК. "Те са извън склада с машините за изборите. Ако бяха влезли и бяхме изпълнили това разпореждане на ЦИК нямаше да е толкова сигурно, че няма някакви рискове. Това щеше да породи съмнение. Аз мога да твърдя, че те не представляват никаква заплаха", увери Тодоров. А накрая обяви, че "можем да гарантираме една от най-добрите системи в света и България трябва да бъде пример за ЕС".
ЦИК тъне в неведение
ЦИК не е била предупредена за 150-те машини, изникнали в митнически склад на летище София, и не знае какво е предназначението им. Това повтори тази сутрин говорителят й Цветозар Томов пред Нова ТВ. Той обясни, че едва преди 3-4 дни комисарите са узнали, че съществуват машини, извън тези за изборите, и са взели мерки устройствата от различни партиди да не бъдат смесвани едни с други. И се оплака, че не са били предупредени по-рано от "Сиела Норма", чиято реакция по цялата история определи като "агресивна".
„Проблемът е, че историята с 228-те машини създаде напрежение и разпали политически страсти. Те няма да бъдат използвани, дори няма да бъдат разопаковани. Нямаме време да обясним достатъчно подробно на хората. Трябва много сложна конспиративна теория, за да си представим, че вотът ще бъде компрометиран в отделни секции”, допълни говорителят на ЦИК.
Междувременно тепърва се очаква решението на столичния административен съд по жалбата, която "Сиела Норма" подаде срещу ЦИК заради разпореждането на комисарите да бъдат задържани 228-те машини от скандала в събота. От фирмата искат да изнесат устройствата от склада, в който са в момента, където се съхраняват и машините за изборите. От ЦИК са изпратили преписката по въпроса в съда на 8 ноември, твърди сайтът news.lex.bg. При сроковете, в които се развива съдебната процедура, устройствата може да си останат в същия склад и до края на изборите.