Медия без
политическа реклама

И вторият от корабите за 1 млрд. лв. за армията е спуснат на вода

Бъдещите "Храбри" и "Смели" се оборудват отделно с оръжейни системи, противокорабни ракети, торпеда

13 Дек. 2024
Бъдещият патрулен кораб "Смели"
Министерство на отбрана
Бъдещият патрулен кораб "Смели"

И вторият от двата нови многофункционални модулни патрулни кораба на Военноморските сили - „Смели“ беше спуснат предсрочно на вода, похвалиха се официално от Министерство на отбраната. Тържественият ритуал се проведе във варненската коробостроителница  МТГ-Делфин.

Според сключения в края на 2020 г. договор между Министерството на отбраната и германската корабостроителна компания „Naval Vessels Lurssen – NVL“, ВМС ще придобият два многофункционални модулни патрулни кораба срещу близо 1 млрд.лв.  Новите кораби, които ще са с дължина приблизително 90 метра и водоизместимост от около 2300 тона всеки, ще разполагат с интегрирана система за управление на бойните действия.

Първият от двата нови кораба - „Храбри“, вече е спуснат на вода. Извършват се дейности по комплектоването му с оборудване. Започна и подготовката за провеждане на изпитанията му в пристанище. Те са планирани за периода януари – април 2025 г. До края на 2025 г. трябва да се проведат изпитанията на море и корабът да бъде окончателно приет в състава на ВМС. 
Спускането на вода на втория кораб – „Смели“, по договор беше планирано за април 2025 г., но беше извършено четири месеца по-рано. Неговият корпус е изграден в доковата камера.

Двата нови многофункционални модулни патрулни кораба за ВМС се строят по международните стандарти за военни кораби, твърдят от МО. Надзорът се осъществява от класификационната организация DNV GL, която след приключване на проекта ще присвои на корабите клас нотация „Фрегата“. ВМС имат задължението да следят за спазване на клаузите на договора, както и за изпълнението на изискванията на Техническото задание. Регулярно се провеждат работни срещи между представители на ВМС и NV. Ежеседмично екипи от ВМС посещават корабостроителницата за осъществяване на контрол по напредъка. 

Обучението на екипажите и специалистите от ремонтните органи на ВМС е включено в предмета на договора с NVL и е планирано да се проведе на борда на корабите в България и в производствените бази на изпълнителя в чужбина. От края на октомври тази година започна обучението в чужбина. Първите курсове за торпедните системи се проведоха в периода октомври-ноември 2024 г. в гр. Ливорно, Италия. В момента се провеждат курсове по общото устройство на кораба във военноморска база Варна, а в началото на 2025 г. предстоят курсове в Швеция и Италия по системата за бойно управление на кораба и оръжейните системи.

За доставката на необходимите боеприпаси за оръжейните системи на корабите вече са сключени отделни договори - за противокорабни ракети, зенитно-управляеми ракети и самонасочващи се торпеда. Същевременно се провеждат процедури за доставка на криптиращи устройства за комуникационните средства по Програмата за чуждестранни воeнни продажби на правителството на САЩ (Foreign Military Sales - FMS), информират още от военното министерство.

Тези договори са вън от сумата 1 млрд.лв., които са само за построяването на корабите.  Така отделни 200 млн.лв. отиват за системи за електронна война и за борба с подводници, които ще са част от бъдещите два нови кораба.

Преди това се оказа, че в договора с "NVL B.V & Со. KG" е било предвидено корабите да бъдат оборудвани със системи за тактически обмен на обобщена картина за обстановката на море в реално време - Link-11, с възможност за надграждане до Link-22 и Link-16. Поради промени в оперативните изисквания на НАТО обаче се разбра, че системата Link-11 излиза от експлоатация през 2025 г. и се заменя от Link-22, а използването на системата Link-16 Block Upgrade 1 (BU 1) се прекратява от средата на 2023 г. Това наложи корабите да бъдат оборудвани със системи Link от ново поколение и така бяха направени и платени промени в Актуализирания проект за инвестиционен разход "Придобиване на многофункционален модулен патрулен кораб за ВМС", приет с решение на Народното събрание от 19 юли 2018 г. За това бяха предвидени още 11 млн.лв.

После се оказа, че трябва да се купят отделно и ракети и торпеда.  Още през април м.г. МО публикува 17 спецификации на търсени оръжия. Тогава стана ясно и че флотът планира да закупи неопределен брой противокорабни ракети RBS-15 Mk3, които се произвеждат от шведската компания “Сааб” и германската “Диел”. Те ще бъдат сложени на двата кораба, които се изграждат в момента. Наскоро стана ясно, че се преговаря за такива ракети и за бреговата охрана, като един от аргументите е да има съвместимост на въоръжението на корабите и брега. Малко по-късно тогавашното правителство отпусна над 37,5 млн. лв. за Министерството на отбраната, точно за да купи ракети и торпеда.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

кораби, ВМС

Още по темата