Вотът за парламент роди доста парадокси. Така например системата за разпределение на мандатите Хеър-Ниимайер отреди депутатско място за човек, чиято листа е събрала едва 778 гласа. Става дума за режисьора Максим Генчев, прочул се преди години с филм за Левски. Той водеше листата на "Изправи се! Мутри вън!" в Кърджали. Именно там коалицията взема едва 1.1%, тоест четири пъти под собствения си национален актив. Но разпределението й отрежда мандат. Още по-куриозно е, че БСП, "Има такъв народ" и "Демократична България" имат съответно в Кърджали над 8%, 5% и 2%, но остават без народен представител от региона.
Самият Генчев получава едва 69 преференциални гласа за себе си. Към тях обаче се добавят 562 бюлетини за коалицията, на които няма отбелязано предпочитание - а такива по закон отиват за водача на листата.
В друг малък избирателен район - Силистра, разпределението също е любопитно. Там ГЕРБ и ДПС са събрали два пъти повече гласове от БСП и "Има такъв народ", но четирите мандата се разпределят наравно - по 1. А "Изправи се! Мутри вън!" са подкрепени от 1490 души, тоест два пъти повече от Кърджали. Но пък за нея няма мандат в Силистра.
Модерни хора
А в Хасковското село Зорница куриоз се случи още по време на гласуването - 100% от вота се оказа машинен. От 174 избиратели 168 подкрепиха ДПС. Селският кмет обясни, че няма изненада, тъй като хората отдавна били дигитализирани чрез телефони, вайбър и другите модерни технологии.
Партийни водачи изостават
По преференции някои партийни водачи се оказват изпреварени от кандидати, разположени по-долу в листите. Цветан Цветанов - бившият зам.-шеф на ГЕРБ, а сега лидер на "Републиканци" за България, е изпреварен и в двата избирателни района, в които се състезаваше. Във Велико Търново пред него са вторият и петият в листата, а Цветанов излиза победител по преференции, само защото към неговите 76 персонални гласа се прибавят още 750 без отбелязана преференция, които взима като водач на листата. От това удоволствие обаче е лишен в Благоевград. Там Цветанов взима 83 гласа, заедно с още 447 бюлетини без преференции - общо 530, а вторият в листата Атанас Камбитов - 538.
Красимир Каракачанов, лидерът на ВМРО, оглавяваше листата във Варна и получава 1519 преференции. Вторият - Иван Иванов, обаче взима двойно повече - 3806. Правилото за първенеца в листата обаче отдава още 3149 безименни гласа за Каракачанов. И в плевенската листа го изпреварва вторият Калин Поповски, който 1136 персонални гласа срещу 856 за партийния шеф. И тук обаче сработва правилото за предимството на водача.
Атанас Атанасов, лидер на ДСБ и съпредседател на "Демократична България", получава 3489 преференции в столичния 23-и МИР, което го оставя след петия в листата - икономиста Георги Ганев с 4191 преференции. Като водач на листата обаче, Атанасов печели служебно, тъй като му се добавят 31 579 бюлетини без отбелязани предпочитания.
Слабо представяне
В огромното мнозинство от секциите в Турция ДПС получава между 80% и 90% от гласовете. Впечатляващо изключение прави една от секциите точно в турската столица Анкара, където движението взима само 39 гласа от общо 87. По 15 бюлетини са пуснати за ГЕРБ-СДС и "Демократична България", 5 за БСП, по 4 за "Възраждане" и "Има такъв народ", 3 за "Изправи се! Мутри вън!" и по един глас за "Атака" и "Глас народен".
Кой не обича преференцията
Отговорът е: избирателите на ДПС. В Кърджали за партията са подадени общо 44 599 гласа. Отбелязаните предпочитания за кандидатите са едва 1937, или малко над 4 процента.
1000 страници грешки
След изборите данните от секционните протоколи са въведени най-напред в районните комисии, а след това повторно в ЦИК. При сравняването на двата комплекта данни – въведените в РИК-овете и въведените в ЦИК, са установени несъответствие, които изборните комисари поместват в специален анализ. Неговият обем възлиза на стряскащите 1021 страници. На трудно разбираем технически език в него се споменават проблеми с преференциите, с контролите в протоколите и др.