Премиерът акад. Николай Денков ще изиска от всички областни управители да вземат спешни мерки за превенция срещу евентуални наводнения, съобщи правителствената пресслужба. С оглед на метеорологичната прогноза за следващите дни от тях се очаква още днес да проверят невралгичните точки, на които могат да се появят свлачища или да се стигне до преливане на вода. Необходима е бърза организация по региони за почистване на деретата и оформянето на диги на местата с най-голям риск.
Това стана ясно на среща между министър-председателя и ръководителите на институциите, пряко ангажирани с отстраняването на щетите от вчерашните наводнения. Министрите на отбраната, на вътрешните работи, на регионалното развитие и благоустройството, началникът на Генералния щаб на Българската армия, директорът на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (ГДПБЗН) и председателят на Агенция „Пътна инфраструктура“ докладваха на акад. Денков за актуалната ситуация в засегнатите райони и предприетите мерки.
Четири екипа на ГДПБЗН и в момента отводняват в Берковица, продължават усилията за снижаване на нивото на язовирите „Клисурица“ и „Огоста“. Необходими са спешни действия на местната власт с помощта на държавата за почистване на дерето при язовир „Огоста“, което е превърнато в нерегламентирано сметище, посочват още от МС.
Бедствията в Берковица и околните общини дойдаха на фона на сблъсък между новоизбраното редовно правителство и областните управители, назначени от служебния кабинет на Румен Радев. Вчера стана ясно, че всички областни управители искат да напуснат накуп - с изключение на пернишкия Людмил Веселинов, който не желае да остави поста си, и сливенския Минчо Афузов, излязъл в отпуск още при встъпването на новото правителство. Тръгват си и много от заместниците им.
Серия от заявления бяха подадени в понеделник - 12 юни, а следобед пресслужбата на Министерски съвет обяви, че оставки са подали абсолютно всички губернатори, макар че по-късно Людмил Веселинов я опроверга. В отговор кабинетът "Денков" заподозря саботаж и обяви, че ще освобождава желаещите поетапно.
Със заповед на министъра на отбраната Тодор Тагарев близо 100 военнослужещи и техника от състава на 10-и механизиран батальон-Враца се включват в дейностите по преодоляване на последиците от наводнението в Берковица. Те ще действат под ръководството на командира на Трето бригадно командване полковник Митко Балтов, съобщиха от пресцентъра на Министерство на отбраната. Военнослужещите ще оказват помощ със специализирана техника за почистване на публична инфраструктура и осигуряване на достъп до обществени сгради в най-засегнатите части от града. Включването на армията е част от усилията, предприети от правителството в помощ на населението в Берковица, посочват още от МО.
Правителството предприема спешни мерки за опазване сигурността на бедстващото население след пороя в Берковица и в ботевградското село Врачеш. Няма данни за пострадали хора, съобщиха от правителствената пресслужба, цитирана от БНТ .
По разпореждане на министъра на регионалното развитие и благоустройството Андрей Цеков екипи на Областното пътно управление – Монтана също се включват в дейностите по овладяване на усложнената обстановка. Окръжната прокуратура в Монтана също се самосезира и разпореди на МВР и Регионална инспекция по околната среда и водите да установят дали причините за възникналото бедствено положение се дължат на непочистени участъци. "Необходимо е да се конкретизират длъжностните лица, отговарящи за почистването на коритото на река Раковска, да се снемат сведения от служители от съответните служби, чиито задължения пряко свързани с опазване на околната среда и водите, както и от други лица, запознати пряко или косвено с обстоятелствата", съобщиха от държавното обвинение.
Екипи на службата ще извършват наблюдение и на стената на яз. "Мишковец" в землището на населеното място заради повишеното ниво на водоема. Екипите на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" към МВР са на място и работят. Директорът на ПБЗН Александър Джартов посети пострадалите райони и е в постоянна връзка с вътрешния министър Калин Стоянов.
От ПБЗН информират, че нивото на язовир "Клисурица" в община Монтана се нормализира. На място с хидромоторна помпа работят служители на главната дирекция. В Берковица работят общо четири екипа. Засегнато от проливни дъждове е и ботевградското село Врачеш, където работят пет екипа на пожарната.
Остава в сила обявеното бедствено положение в общините Берковица и Георги Дамяново след поройните дъждове от вчера. Към момента няма бедстващи хора, съобщи пред БНР кметът на Берковица Димитранка Каменова. Засегнати са и две детски градини, училище и помещения на местното полицейско управление. Разрушена е пътна настилка, получени са над 100 сигнала за наводнени обекти. Заради опасност от преливане на язовир беше извършена превантивна евакуация на жители на монтанското село Клисурица.
"Днес съм в Женева за заседание на Международната организация по труда, но сърцето и мислите ми са и с българските граждани, които пострадаха от наводнението в Берковица", заяви социалният министър Иванка Шалапатова.