Медия без
политическа реклама

Кабинетът обеща пенсионна реформа до края на 2024 г.

Правителството прие дълга управленска програма без конкретика за много от намеренията

26 Юли 2023Обновена
Илияна Димитрова

Кабинетът Денков-Габриел одобри управленската си програма за първите 18 месеца от мандата. Документът е дълъг 146 страници и представлява в основните си части списък от изменения в закони и поднормативна уредба без особена конкретика за духа на реформите, които се планират. Правителството си поставя 5 основни приоритета – Шенген, еврозона, инфлация, изпълнение на плана за възстановяване и устойчивост и ефективно управление на общинските проекти. Много от мерките всъщност представляват наваксване на изостанали дейности. 

 

Присъединяване към еврозоната от 1 януари, 2025 г.

След като политическите партии не проявиха особен ентусиазъм за влизане в зоната по първоначално изготвения график, сега датата 1 януари, 2025 г. се обявява като твърд приоритет. В тази връзка и бюджет 2023, и бюджет 2024 г. следва да са с дефицит до 3% от БВП. Правителството поставя нови срокове на приемането на ключово и вече забавено законодателство. Според новия график Националният  оперативен план за въвеждане на еврото трябва да бъде изменен с включване на новата дана най-късно до септември, 2023 г. До септември, 2023 г. трябва да са готови и промените в Закона за БНБ с цел гарантиране на интегрираността на централната банка с евросистемата. В същите срокове ще има и мащабна разяснителна кампания. Законопроектът за въвеждане на еврото е с предложен малко отдалечен във времето срок – април, 2024 г. 

 
Присъединяване към Шенген до края на 2023 г.

Правителството вярва, че най-сетне България е на финалната права за присъединяване към Шенген. Очаква се това да стане до края на годината, като приоритетна мярка се сочи диалога със скептичните държави Нидерландия и Австрия. Правителството си поставя за задача да работи в тясна координация с Румъния, както и с испанското председателство на съвета на ЕС. 

 

За овладяването на инфлацията няма конкретика

След служебния кабинет опити да овладява инфлацията – ключов показател и за членство в еврозоната, ще прави и кабинетът Денков-Габриел. В тази посока програмата не дава никаква конкретика – обещава се най-общо, че правителството ще предприеме мерки и реформи за стабилизиране на цените и за създаване на благоприятна икономическа среда за бизнеса и гражданите. Ще се засилва развитието на инвестициите, както и контролът върху предоставянето на субсидиите. 

 

Повече контрол върху общините и ефективно управление на проектите

В година на местни избори приоритет в програмата е подобряване на ефективността и прозрачността на управлението на общинските проекти. За проекти на общините ще бъде заделен целеви финансов ресурс. Отново ще се прави опит за капиталово бюджетиране и одобряване на общински и национални проекти за ново строителството на базата на ясни приоритети, като за целта в МФ ще бъде създадена отделна дирекция. Очаква се фондът за общински проекти да финансира разнообразни дейности – като пътища, ВиК, спортна инфраструктура и др. 

 

По плана за възстановяване – плащане най-рано през декември, 2023

От поставените от кабинета срокове се вижда и изоставането по плана за възстановяване. Второто плащане по плана, което е ключово за изпълнението на бюджет 2023, се чака през декември, 2023 г. Това е и срокът за подаване на преработен план покрай реформата в декарбонизацията на енергийния сектор. 
По отделните секторни политики също се обещават реформи, някои с повече, други – с по-малко конкретика. Сред най-амбициозните планове на кабинета е провеждането на пенсионна реформа до края на 2024 г. 

Какво предвижда управленската програма по сектори:

 

ВЪНШНА ПОЛИТИКА

Правителството заявява, че външната политика на страната, като член на ЕС и НАТО е „трайно определена, от евроатлантическите ценности и принадлежността ни към общността на свободните и демократични държави“. Като приоритети на българската дипломация се открояват присъединяването към Шенгенското пространство и членството в еврозоната.

- Република Северна Македония (РСМ) - кабинетът се зарича да отстоява досегашната българска позиция. Това означава, че ще изисква ефективно изпълнение на договора за добросъседство от 2017 г.; гарантиране на правата на македонските българи, включително чрез записването им в Конституцията на РСМ; усилия да се получат гаранции от Скопие, че стереотипите за България в РСМ ще бъдат преодолени, както по отношение на езика на омразата, така и срещу опитите да се попречи на свободата на сдружаване на македонските българи.

- Украйна - кабинетът обещава „активно участие и ангажираност в подкрепа на Украйна в защитата на нейния суверенитет и териториална цялост“. Не се дават подробности какво означава това. Уточнява се, че България ще продължи подкрепата за Украйна по линия на създадения в ЕС инструментариум и ще заема активна позиция срещу руската военна агресия. Правителството се ангажира да осигурява „практическа подкрепа на НАТО по отношение на Украйна“, както и да помага Киев да получи ясна пътна карта за членство в пакта.

- стратегически партньорства - за отбелязване е, че на първите две места са посочени страни, които не са членки на ЕС. Първо, Съединените щати, където се набляга на развитието на отношенията в области като сигурност и отбрана, енергетика и диверсификация и др., и, конкретно, се предвижда провеждане във Вашингтон на втора сесия на стратегически диалог на високо равнище до края на 2023 г. Второ, с Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия, където се очаква да се финализира и подпише съвместна декларация за стратегическо партньорство между двете страни до края на 2023 г.

- други приоритетни направления – държавите-членки на ЕС; Латинска Америка и Карибите, по-конкретно Чили, Мексико, Аржентина, Колумбия и Перу; Азиатско-тихоокеанският регион – Япония, Индия; Близък Изток и Северна Африка, както и регионът на Субсахарска Африка (РЮА, ФР Нигерия, Намибия, Ангола, Гана, Руанда).


ФИНАНСИ

В бюджет 2024 – нова формула за ръст на МРЗ и осигурителния доход

Правителството ще търси формули, по които да се изчислява годишното увеличение на минималната работна заплата и максималния осигурителен доход. Целта е да има прогнозируемост при увеличенията на двата показателя. Предвижда се това да стане с бюджет 2024.

Проектобюджет 2024 ще бъде внесен най-късно до края на октомври. Извън МРЗ и максималния осигурителен доход не се съобщават никакви особени детайли за данъчната политика, която ще се преследва с него. Очаква се да отпаднат редица временни данъчни облекчения, от които хазната губи пари, но това не е обявено като намерение. 

Новост в проектобюджет 2024 се очаква да бъде и целевото финансиране на общини по обща методика. Ще се оптимизират и капиталовите разходи на всички други разпоредители с бюджет. Ще бъде пратено искане до ЕК за вдигане на минималния праг за регистрация по ДДС на 166 000 лв. До ноември, 2023 г. трябва да е готов и законопроект за прилагане на санкциите на ЕК.

 

ИКОНОМИКА И ИНДУСТРИЯ

Изреждат се редица мерки, които да се приемат на законодателно и правителствено равнище. Сред най-съществените са следните:

-да се определят „допустими и пазарни мерки“срещу високите цени за потребителите, като това се направи в диалог с големите хранителни вериги и други субекти в бизнеса – до септември 2023 г.;

-да се провери дали управителните съвети на 223 публични предприятия са избрани според законовите изисквания – до септември 2023 г.;

-да се проведе пълен финансов одит на Държавната консолидационна компания, на всички предприятия към министъра на икономиката, техните дъщерни дружества и основни проекти – до август 2023 г.;

-да се организират конкурси за всички ръководни длъжности и за бордовете на предприятията към министъра на икономиката, които да се проведат от комисии с участието на представители на парламентарните групи – до август 2023 г.;

-да се избере изпълнител на проект за създаване на национален инвестиционен портал, чрез който да се дигитализира обслужването на местни и чуждестранни инвеститори, и да се намали административната тежест – до март 2024 г.;

-да се разработи стратегия за създаване на бранд „България“, чрез който да се популяризира страната като инвестиционна дестинация – до март 2024 г.

 

ВЪТРЕШНИ РАБОТИ, ПРАВОСЪДИЕ И ОТБРАНА

Очаквано много място е отделено в програмата на тези три области. Специално за сферата на вътрешните работи прави впечатление мярката, според която упраляащите ще преразгледат режима за притежаване на оръжия и боеприпаси. Не се казва конкретно какво ще се прави, но се предлога, че то ще се ограничава. Като мярка са записани промени в закона за движение по пътищата, с които да се връчват по-лесно актове и фишове, както и да се събират по-бързо глобите, но не се посочва как точно ще стане това.

Много мерки са предвидени по линия на приемане в Шенген като се започне от граничен режим, мине се през закон за чужнеците, та се стигне до общи действия с Румъния.

По линия на правосъдието най-много място е отделено на примане на нормативната база за КПКОНПИ, промени в Търговския закон, НПК, АПК. Ще се преглежда уредбата за таксите, събирани от съдилищата.

В областта на отбраната впечатление прави мярката "анализ и прилагане на поуките от съвременните бойни действия с цел усъършенстване на подготовката". Иначе е посочено, че разходите за отбрана за 2024 г. ще бъдат 2 на сто от БВП. Предижда се приемане на Програма за приоритетните инвестиционни разходи в МО, но изрично е посочено, че тя е в процес на изработване.

 

НОВИ УЧЕБНИ ПРОГРАМИ - ЧАК ОТ 2025/26

В сферата на образованието прави впечатление, че програмата на правителството е доста добре структурирана, а мерките са подробно разяснени. С уточнението обаче, че обвхващат почти всички нерешени проблеми с сферата от години насам и едва ли ще могат да бъдат изпълнени до края на 2024 г. Сред тях са промени в цели 5 закона, за които крайната дума ще има НС, както и още 23 мерки, за които ще отговаря МОН.

Нови учебни програми например се очаква да има за учениците от учебната 2025/26 г. Според програмата до декември т.г. следва да е готова визията за промяна на учебните програми с цел облекчаване им от ненужни факти, а самите нови програми да са готови до ноември 2024 г. Влизането им в сила обаче ще е вероятно ще е възможно най-рано от учебната 2025/26 г. Междувременно МОН ще се захване и с разработване на цялостна концептуална промяна за преминаване към рамкови учебни програми, които да насочени към компетентностите - до края на 2023 г. До декември 2023 г. е и срокът, до който следва да бъде разработена визия за реформа в оценяването - от изпитване за знания към мерене на умения и използване на инструменти за формиращо оценяване. Сред задачите пред МОН до ноември т.г. са още развитие на платформата "Дигитална раница" и допълването й с образователни ресурси, както и промяна в правилата за провеждане на конкурси за училищни директори. 

До ноември 2024 г. е срокът за промяна на наредбите за намаляване на административната тежест, както и за изработване на дългоочаквания стандарт за качество в училищното образование. До ноември т.г. трябва да бъдат внесени в НС промени в законите за професионалното обучение и за висшето образование (с цел въвеждане на 3 г. бакалавър), а до февруари 2024 г. - в училищния закон (по посока разширяване на иновативните училища, ранното детско развитие, квалификацията на учители и др). До февруари 2024 г. кабинетът следва да въведе национална система за проследяване на ранното детско развитие в яслите и в детските градини, до май 2024 г. - да анализира резултатите от изпитите през последните 3 г., а до ноември 2024 г. - да е готова концепция за езикова интеграция и регламентирането й в образователната система.

 

ЕНЕРГЕТИКА

Правителството предвижда:

-да се създаде Национален фонд за декарбонизация, който да насърчава енергийната ефективност и използването на възобновяеми източници в сгради – до октомври 2023 г.;

-да се публикува доклад за текущите доставки на природен газ, както и да се осигури прозрачност при договарянето на дългосрочни договори – до август 2023 г. за представяне на доклада;

-да се проведат преговори с Украйна за продажба на оборудването от проекта „Белене“ - до септември 2023 г.;

-да се обявят търгове за изграждане на поне 285 MW капацитет за производство на евтина електроенергия от възобновяеми енергийни източници – до октомври 2023 г.;

-да започне ускорен ремонт и рехабилитация на ПАВЕЦ „Чаира“ с цел връщането й в микса на производствените мощности – до декември 2024 г.;

-да се изготви предложение до Министерския съвет за изграждане на нови ядрени мощности в Козлодуй – до декември 2024 г.;

-да се подкрепят 10 000 домакинства за производство на енергия от ВЕИ – до декември 2024 г.

Говори се още за ефективно управление на енергийния преход на комплекса „Марица-Изток“, търсене на природен газ в Черно море, развитие на водородни технологии, производство на зелен водород, геотермална енергия, подкрепа за общините за енергийно ефективни системи за улично осветление.

Последвайте ни и в google news бутон