В очите на новото правителство България е "регионален хъб за младежка политика на Западните Балкани" и целта през следващите четири години е "утвърждаване" на този статут. Това е записано като един от приоритетите в управленската програма на кабинета "Желязков" (2025-2029 г.), публикувана днес на сайта на Министерския съвет.
От общо 94 страници в нея на сектор "Младеж и спорт" са отделени предпоследните три. Извън общите приказки за "създаване на условия за модернизация на спортната инфраструктура, подкрепа за елитния спорт, насърчаване на физическата активност и подобряване на условията за младежко развитие", са набелязани по няколко основни цели в двата главни ресора на министерството на младежта и спорта (ММС).
"В дългосрочен план се очаква България да се утвърди като регионален лидер в изграждането на партньорства и развитие на младежките политики и да развие конкурентен спортен сектор с международен авторитет", се казва в уводната част, а сред изброените приоритетни цели е заложено "утвърждаване на Република България като регионален хъб за младежка политика на Западните Балкани".
Останалите акценти, свързани с младежта, са: повишаване на информираността на младите хора и цялостното им участие в обществения живот; насърчаване на активността на младите хора в процеса на вземане на решения; разработване на механизми за придобиване на ключови компетентности сред младите хора; и подобряване на условията за предоставяне на качествени младежки услуги.
Парадоксалното е, че всички тези иначе чудесни посоки за бъдещото развитие на младежките дейности в България са начертани на фона на заложените в новия бюджет на ММС нищожни средства по това перо. От планираните разходи на ведомството през 2025 г. в размер на 179,5 млн. лв. за младежта са предвидени само 6,4 млн., или едва 3,6% от общата сума.
От представените в управленската програма мерки за изпълнение на поставените цели личи, че спортното министерство ще разчита основно на националния план за възстановяване и устойчивост, който обаче сам по себе си е пред почти пълен провал. Въпреки това именно на него се осланя намерението за "програмна подкрепа и устойчиво финансиране за 18-те младежки центъра в страната, които ще бъдат изградени по НПВУ и при осигурен финансов ресурс".
По отношение на спорта в 4-годишната програма на правителството са записани предимно добри намерения и пожелателни цели без ясна стратегия и конкретен финансов ресурс за реализация. Сред основните мерки за изпълнение е акцентирано върху увеличаване на средствата за масовия и за елитния спорт с по "до 30 на сто на годишна база". Ако изпълнението на този план започне още в следващия бюджетен период, през 2026 г. средствата по програмата за спортуване в училище и в свободното време би следвало да скочат от 36,1 млн. на 46,9 млн. лв., а тези в спорта за високи постижения - от 112 млн. на 145,6 млн. лв.
Иначе са изброени един куп стратегически проекти не само без финансова, но и без времева рамка. Сред тях се открояват три отколешни болни теми за София:
- "разработване на концепция и предприемане на последващи действия за изграждане на нов национален стадион, при осигурено финансиране";
- "разработване на концепция и предприемане на последващи действия за управление на имотите собственост на ММС в Природен парк "Витоша";
- "модернизация на спортен комплекс "Септември" (в зависимост от осигурения финансов ресурс)".