Медия без
политическа реклама

Караянчева: Да си на "Дондуков" не те прави президент

Отделни депутати от БСП искат да подкрепят новата конституция, твърди още председателят на парламента

26 Авг. 2020Обновена
Илияна Кирилова

ГЕРБ използваха дебатите за това дали да има нова конституция и Велико народно събрание, за нова порция атаки срещу президента Румен Радев. Първо, председателят на Народното събрание, депутат от ГЕРБ и част от преговорния екип за внасяне на решение за нова конституция и Велико народно събрание, Цвета Караянчева обяви по БНТ: "Не бива президентът да е толкова остър политически. Това е негов избор. Да стоиш на "Дондуков" и да живееш в Бояна не те прави президент".

По същото време по БТВ председателката на парламентарната група на ГЕРБ Даниела Дариткова обяви, че "президентът отправя обидни послания към Народното събрание, той дискредитира институцията. По думите ѝ това не е в интерес на правовата държава, защото парламентът е законно избран и той представлява българските граждани. „Рестарт на държавата може да се получи, но не чрез служебно правителство, което, според мен, е основната цел на негативните критики на президента, а чрез спазване на законовия ред, Конституцията и използването на правовите възможности, които имаме в рамките на парламентаризма“, допълни Дариткова. Тя беше категорична, че ГЕРБ не се притесняват от служебно правителство, защото при последното такова на Румен Радев те са спечелили, а и социологическите проучвания показва, че са първа политическа сила.

Тази сутрин ГЕРБ беше изпратила изцяло женски екип, за да обясняват какво се случва с преговорите за нова конституция и ВНС. Докато Караянчева говореше по БНТ, а Дариткова по БТВ, то председателката на бюджетната комисия Менда Стоянова коментираше по Нова тв.

От ВМРО поставиха условия, но предстои да направят изводи и предложения, които ГЕРБ ще изслушат отново. Този проект беше покана за разговори и те започнаха. Миналата седмица много хора се изказаха по това, което ние предложихме, то разбира се не е най-доброто. Това каза пред БНТ председателят на Народното събрание Цвета Караянчева. "След като съберем 120 подписа, за да направим своето предложение за нова Конституция, ще продължим да разговаряме с групите, има много групи, които ще имат предложения. Този проект ще е основа за нова конституция. Тези 400 човека ще бъдат избрани да работят по цяла конституция, а не за определени глави", каза още тя.

"Нека съберем подписите и тогава в тези от 2 до 5 месеца, в които може да се дебатира да се правят предложения. Ние още не сме изчистили процедурата. Дали ще минава през правна комисия, дали ще минава през нова комисия. Призовавам колегите - нека преосмислят решението си. Те имат политическата воля. Да, имаме проект, той не е съвършен, никога не сме казали, че е такъв. Всичко зависи от народните представители", каза председателят на НС. "Този проект е начало, това няма да е краен проект, това е просто първата стъпка, за да може да се инициира този разговор.Това трябва да бъде направено от всички партии. ДПС не са решили дали да влязат в този разговор, БСП нямат желание. До 2 септември предстоят още разговори. Има отделни представители, които в частни разговори са заявили подкрепа. "Воля" искат да преосмислят позицията си, за да могат на 2 сутринта да я заявят. Не съм говорила с колеги от ДПС, г-жа Дариткова се е чула с техния председател, очакваме да заявят позиция", каза още Караянчева.

"В определени позиции имаме припокриване в определени политики с ДПС. В пленарна зала сме гласували по един и същи начин, но не могат да ни обвинят в тайни заговори", каза тя. "За мен най-важно е какво показваме като резултати. Мислите ли, че ако бяхме с ДПС, хората в смесените региони щяха да ни повярват. Къде са резултатите на "Да, България" и на някои от партньорите, на БСП. Има региони, където БСП дори не издигат кандидати, а издигат кандидати на ДСП. Не можеш да бъдеш политик само във фейсбук, трябва да бъдеш на терен, тогава се виждат нещата", каза още председателят на НС.

"Какво ще спечели държавата от избори? Кой е най-подготвен за избори? ГЕРБ. От 12 години съм член на тази партия, знам, че структурите са в кондиция. Събирането преди няколко седмици показа силата на партията. Социологическите проучвания показват предимство на ГЕРБ. Ние имаме важна задача - имаме здраве, социален, икономически проблем в лицето на COVID-19. Премиерът предложи да вкараме проект за нова конституция. Той го предложи като член на партията, не като премиер. Г-н Радев много не чете конституцията. Искаме на 2 септември да имаме 120 подписа, за да може да не губим време. Никога не сме седяли на власт на всяка цена. Трудно е на най-големите критици да признаят, че за 3 години се случиха хубави неща. Притесняваме се, че няма да има парламент", каза тя.

Председателят на парламентарната група на ГЕРБ Даниела Дариткова пък обяви, че партията продължава консултациите за свикване на Велико народно събрание, въпреки условията, поставени от коалиционния партньор ВМРО, че няма да даде гласовете си, ако не се приемат исканията им.  

И днес Дариткова не каза дали ГЕРБ ще приемат исканията на депутатите на Красимир Каракачанов, които са за задължителна военна служба и повече правомощия на президента. "Ще водим експертни разговори два месеца, дискусии, с всички страни, чувствителни сме към всички критики, ще кажат експертите възможно ли е да се запишат текстовете", заяви тя. Дариткова отговори обаче, че ГЕРБ не са поемали ангажимент да запишат предложенията на ВМРО и обясни, че на консултациите с партията вчера са обяснили, че в исканията си за повече правомощия на президента не визират действащия Румен Радев, а лобирали за президентска република.

Вчера партията на Красимир Каракачанов заяви, че няма да сложи подписите си под първоначалния проект, ако предложенията им не бъдат записани в него. Дариткова коментира, че при разговора си с тях не е останала с впечатление, че те са категорични в това свое решение.

В предложенията си за нова Конституция ГЕРБ се е съсредоточил върху области, които са критични. Това пък заяви в ефира на Нова тв депутатът от ГЕРБ Менда Стоянова. „Става въпрос за съдебната система, където могат да се допълнят и променят още много неща, с цел постигане на конституционна независимост на съдебната система. Има и няколко предложения, към които всички български граждани заявиха подкрепата си на референдума преди няколко години”, допълни още тя. По нейните думи вчера при консултациите с отделните партии е било уточнено, че това, което е внесено до момента, е минимално, а смисълът е бил да се повдигне въпросът за ВНС и нова Конституция.

„От ВМРО ясно изразиха своята принципна подкрепа за свикване на Велико народно събрание и подготовка за нова Конституция. Нормално е те също да имат някакви свои предложения, които да искат да бъдат включени”, поясни Стоянова. 

Тя допълни, че НФСБ също са заявили, че имат подобни предложения. „Вероятно и другите групи, ако успеем да внесем предложението за свикване на ВНС и нова Конституция в парламента, също ще имат своите идеи. Тепърва предстоят разговорите по същество”, заяви още Менда Стоянова.

На въпрос дали от ГЕРБ провеждат неофициални разговори с вътрешната опозиция в БСП Стоянова посочи: „Категорично заявявам, че не водим никакви задкулисни разговори с когото и да е било. БСП като отговорна политическа сила е добре да проведе дебата в своите структури и да вземе решение”, обясни тя.

Според нея Велико народно събрание, с 400 депутати, ще бъде много по-легитимно да проведе дебата и гласуването за промени в Конституцията от настоящото редовно. Стоянова категорично опроверга обвиненията, че ГЕРБ са се насочили към ВНС, за да печелят време. „Затова ние искаме още на 2 септември – първият работен ден на НС, да внесем, ако успеем да съберем 120 подписа, това предложение. За да може в най-ранния срок – 2 ноември, да има яснота дали ще има подкрепа и да е ясно какво ще се случи”, каза още депутатът от ГЕРБ.

Ако не бъде събрана необходимата подкрепа за промени в Конституцията до 2 ноември Стоянова посочи, че ГЕРБ ще вземе своите решения в друга фактическа обстановка.

Менда Стоянова изказа и личното си мнение за блокадите по ключови булеварди. „Всеки има право да протестира, но аз мисля, че протестът на всеки трябва да се разпростира дотам, докъдето не пречи на останалите да осъществяват своите права. Тези блокади, може би, по буквата на закона са законни, но по морала на обществото – са неморални”, заключи тя и допълни, че държавата не ги премахва, за да не се създават провокации.

ОТКАЗ

"Няма да участваме в преговори за Конституцията, няма да даваме подписи за тези 120, необходими за внасяне на законопроекта и няма да подкрепим с гласове тези необходими 160, за да се свика Велико народно събрание", потвърди в сряда лидерът на БСП Корнелия Нинова. Според нея "този парламент и това правителство са изчерпани. На финала на този мандат, без сериозно обществено доверие, не може да обсъжда и решава този въпрос".

"Това не е промяна на модела, който се очаква от обществото, а подмяна на въпроса, за да се печели време от управляващите. Няма да станем съучастници в този процес", заяви Нинова, която увери, че парламентарната група на партията ѝ е абсолютно консолидирана по темата.

Според нея провелите се политически консултации между партиите в управляващата коалиция за промени в основния закон са по-скоро преговори, защото на тях патриотите са поставили ясни условия. "Или ще приемете нашите предложения, или няма да дадем подписи. ГЕРБ, по същество, не приемат някои предложения и не биха ги подкрепили, но биха направили компромис, само и само да има подписи", смята Корнелия Нинова.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата