Медия без
политическа реклама

Кирил Петков ще има 17 съветници в МС

Още на първото си редовно заседание правителството започна да пенсионира чиновници

16 Дек. 2021Обновена

Четворната коалиция не позволи раздуване на общата численост на политическите кабинети към премиера и вицепремиерите. Въпреки големия брой на заместник-министър председателите общата численост на членовете на политическите съвети в МС остава на нивото отпреди изборите – 35 души.

Това става ясно от гласуваните тази седмица промени в устройствения правилник на МС, които вече са обнародвани в Държавен вестник. Не е ясно дали имената на членовете на политическите кабинети при назначаването им ще бъдат обявени публично на сайта на кабинета - години наред съветниците стояха в сянка. 

С промените в правилника се утвърждава новата структура на кабинета, като почти не се правят размествания извън числеността на кабинетите. Занапред премиерът Кирил Петков ще разчита на помощта на 17-членен политически кабинет. Числеността при служебния кабинет последно бе 16. С голям политически кабинет – от 12 души, ще разполага и вицепремиерът по ефективно управление Калина Константинова. Тя не управлява отделно министерство и е логично политическият кабинет при нея да е по-голям. Сравнително голям политически кабинет имаше в предходната структура на МС вицепремиерът по еврофондовете, също без министерство. 

За сметка на големия щат при Калина Константинова останалите вицепремиери ще работят с много малки политически кабинети. Вицепремиерът по еврофондовете Асен Василев ще има двама помощници в кабинета в МС, вицепремиерът по икономиката и индустрията Корнелия Нинова и вицепремиерът по регионално развитие Гроздан Караджов ще имат само по 1 член на политическите си кабинети. Вицепремиерът по климатичните политики Борислав Сандов ще разчита на помощта на двама души в МС.

"Идеята за 17-те човека, които ще работят при мен, за всяко едно от звената, които ще ръководя, ще имам, реално и съветник по дадената област и експерт. По този начин моята администрация на Министерския съвет и работата с вас ще бъде по-добре координирана", е заявил на първото заседание премиерът Кирил Петков. Вицепремиерът Асен Василев пък е обяснил, че няма нужда от големи политически кабинети в Министерския съвет, защото министрите с изключение на Калина Константинова си имат кабинети и в самите министерства. 

Може да се очакват още промени в правилника на Министерския съвет – и в реда на организация на самата работа, и в структурата. Засега обещаното преместване в МФ на дирекция „Централно координационно звено“, което координира работата по еврофондовете  на ниво правителство, не е факт. То ще изисква промяна и в устройствения правилник на финансовото министерство.

ПОДМЛАДЯВАНЕ

Заявеното от "Продължаваме промяната" намерение за поетапно подмладяване на администрацията започна. Още на първото редовно заседание на кабинета е одобрено намерението на просветното министерство да пенсионира 25 служители от централната администрация. Това са всички служители, придобили право на пенсия към края на ноември 2021, и вече пенсионирани, но продължаващи да работят, се изтъква в прессъобщение на МС. За изплащането на обезщетения при пенсиониране са одобрени и допълнителни разходи по бюджета на МОН в размер на 617 069 лв. Министерство на образованието и науката е първото, което пристъпва към пенсиониране на всички служители, покрили условията за пенсия. Очаква се сходни решения да вземат и останалите министерства. "Не е нормално 15-20% от някои администрации да са хора в пенсионна възраст, ключови експерти в пенсионна възраст могат да бъдат запазени като съветници и сътрудници", коментира по този повод в ролята си на съпредседател на ПП Асен Василев. 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Смятате ли, че изборните резултати предполагат създаването на стабилно правителство?