"По-скоро няма да приемем бюджета до Коледа".
Това заяви председателят на парламента Наталия Киселова пред БНТ, като припомни, че пакетът от закони проекти е бил внесен Народното събрание в 17:30 часа в петък.
"Моето разбиране, надявам се, колегите също ще се съгласяват, че е по-добре да забавим малко, но да не се бърза, защото в бързината всеки ще иска да наддава и да обещае много", каза още Киселова. Тя отбеляза още, че бюджетът трябва да бъде балансиран и така прецизиран, "че да не се чудим защо в средата на годината е проблем".
Киселова изрази и готовност да бъде служебен премиер от т.нар. "домова книга", ако се наложи.
"Държавният глава ме попита дали си давам сметка, че може да съм потенциален кандидат. Отговорих му, че дотогава има време, но може да разчита на мен", каза тя и добави, че всичко зависи от решението на Румен Радев дали да я номинира, ако се стигне до избор на ново служебно правителство. Председателят на парламента прибави, че е помолила президента все пак да даде достатъчно време на първите две парламентарни групи да преговарят за редовно правителство.
Според Киселова процедурата по избор на нов главен прокурор трябва да бъде прекратена. На директен въпрос дали трябва да бъде спрян изборът тя отговори "Да, да".
"По този въпрос парламентарната ни група още по време на предизборната кампания имаше позиция и впоследствие разговорът в рамките на парламентарната група е как да се търси решение не само по избора на главен прокурор, но и дългосрочно - за новия висш съдебен съвет и инспектората. - каза още Киселова. - Нашето разбиране е, че не трябва да се внасят обемни законопроекти, защото това ще е за сметка на бързината и на възможността да се разпилеем в детайли, които може много да отложат във времето влизането в сила на закона. За съжаление три парламентарни групи са решили да внесат [законопроекти], и те не са малки. Така че след конституирането на комисиите, което се надявам да стане следващата седмица, предстои те да започнат работа и по този въпрос."
Що се отнася до страстите около това, че президентът реши да не покани "ДПС - Ново начало" на консултации за съставяне на правителство с първия мандат, Киселова изтъкна, че за първи път се случва парламентарна група да не е поканена.
"Това в момента има два прочита - санитарният кордон така, както е в декларацията, не е да не бъдат включвани народните представители от "ДПС - Ново начало", а да не са решаващи техните гласове, когато се взимат решения и конкретно на един народен представител. Решението обаче е на президента и ако трябва да кажем дали е нарушение или не, Конституционният съд би бил компетентен. Но на мен ми се ще всички народни представители, дотогава, докато са такива, да бъдат третирани еднакво."
"Докато не са окончателни резултатите от изборите, тъй като са оспорени, това е състоянието на Народното събрание, тези 30 народни представители [от "ДПС - Ново Начало"] трябва да участват в дейността му като народни представители. Те нямат зам.председател, а като председатели на комисии, мисля че ще има разговор, но предстои да не участват и в ръководствата на комисиите", изтъкна още Киселова.
По повод поисканите от прокуратурата депутатски имунитети – на Джейхан Ибрямов („Демокрация права и свободи“) и на съпредседателя на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков, Киселова обясни, че въпросът има два аспекта - единият е личностният, а другият – дали това е усилие спрямо Народното събрание да бъде дестабилизирано крехкото равновесие, което се опитват да постигнат.
„Нека дадем възможност и на прокуратурата да представи онова, което са събрали като данни, за да бъде възбудено наказателно преследване към колегите народни представители. Тя ще носи отговорност след време, ако е просто атака", поясни тя.
Според Киселова до края на парламентарния ден в петък в Народното събрание не е постъпвало искане от прокуратурата за снемане на имунитета и на Лена Бориславова (ПП). "Възможно е това да стане другата седмица", каза тя.