Европейският главен прокурор Лаура Кьовеши е доволна, че европрокурорите в България бързо получиха своя самостоятелна сграда. Тя обаче е поставила въпроса за избора на допълнителните шестима български делегирани прокурори. Това се разбира от съобщението на Министерството на правосъдието за срещата на служебния министър Крум Зарков с Кьовеши в Люксембург, където е седалището на европрокуратурата (ЕППО).
"Европейският главен прокурор благодари на българското правителство за ефективната подкрепа за бързото предоставяне на самостоятелна сграда в София. Поставен беше и въпросът за успешното завършване на процедурата за подбор на още шест европейски делегирани прокурори, тъй като натовареността на действащите в България делегирани прокурори е много висока", гласи съобщението.
Преди ден правителството предостави бившата сграда на СДС на ул. "Г. С. Раковски" 134 в София на Висшия съдебен съвет (ВСС) за нуждите на Европейската прокуратура. Сградата се нуждае от сериозен ремонт и затова не е ясно кога европрокурорите ще влязат в кабинетите си там. Решението знаковата сграда на "Раковски" 134 да подслони европрокурорите разгневи СДС през август.
Отделянето на европрокурорите в тяхна сграда беше част от промените в Закона за съдебната власт, гласувани от 47-ото Народно събрание въпреки съпротивата на ГЕРБ, ДПС и "Възраждане". С тях беше предоставена по-голяма самостоятелност на евпрокурорите, като идеята е ръководството на държавното обвинение да няма безконтролна власт над тях. За такива законови промени настояваше самата Кьовеши, но се очаква ГЕРБ и ДПС да ги атакуват в Конституционния съд.
Колкото до избора на още шестима европрокурори, в момента тече конкурсът за позициите, в който участват 8 души.
Българската квота за делегирани прокурори първоначално беше 10. България обаче не успя да я запълни. Деветимата действащи делегирани прокурори бяха одобрени от Кьовеши след като Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет придвижи номинациите им. Кьовеши обаче отхвърли няколко кандидати. А последната процедура по запълване на свободното десето място се провали заради липса на желаещи. В последствие обаче Кьовеши настоя делегираните прокурори в България да станат 15 заради увеличения брой дела и тяхната сложност. Така свободните места за делегирани прокурори нараснаха на 6. В края на юли Висшият съдебен съвет откри новата процедура. Все още не е обявена датата за изслушването на осмината кандидати.
Зарков и Кьовеши са обсъдили необходимите подобрения както на европейско равнище, така и в националните законодателства, които да улеснят дейността на Европейската прокуратура в държавите членки, съобщи МП, без да дава подробности. По-рано през деня двамата участваха в заседанието на Съвета на ЕС по правосъдие, на който бяха обсъдени резултатите от първата година на действие на Европейската прокуратура. Бил е поставен и въпросът за евентуално разширяване на нейната компетентност в случаи на нарушаване санкции, наложени от Европейския съюз.
"Министрите на правосъдието от ЕС са в града. Идеален повод да обсъдим с Крум Зарков измененията в националното законодателство, необходими за да работи европейската прокуратура ефективно в България, попълването на екипа й в България и преразглеждането на Регламента за ЕППО", написа евпрокуратурата в Туитър.
The 🇪🇺 Ministers of Justice are in town.
— European Public Prosecutor’s Office (EPPO) (@EUProsecutor) 13 октомври 2022 г.
Perfect occasion for us to discuss with @KrumZarkov:
- The amendments to the national legislation necessary for #EPPO to work efficiently in 🇧🇬.
- The completion of #EPPO team in 🇧🇬.
- The revision of #EPPO Regulation. pic.twitter.com/lcCC5pKzpn