Медия без
политическа реклама

Купуваме ЗD радари за поне 400 млн. лв. и заради F-16

Пет от най-големите в света военни компании подадоха оферти за организираната от българското МО процедура

24 Авг. 2023
Изтребител F-16
Локхийд Мартин
Изтребител F-16

Пет от най-големите компании за производство на военна продукция в света подадоха оферти за придобиването на нови трикоординатни радари за българската армия. Това са "Локхийд Мартин“ (САЩ), "Леонардо“ (Италия), "Елта“ (Израел), "Индра“ (Испания) и "Талес“ (Франция).

Имената на компаниите станаха известни на публичното отваряне на офертите в Министерството на отбраната, проведено в сградата на МО в четвъртък. 

Проектът за купуване на 3D радари е ключово не само за опазване на българското въздушно пространство, но и за усвояването на новите общо 16 изтребители F-16 Block 70, които България закупи от САЩ и "Локхийд Мартин". Той включва придобиване на седем нови трикоординатни радари - 5 стационарни и 2 мобилни, обучение на личен състав, задължително изискване за гаранционна поддръжка на радарите не по-малко от 24 месеца, с последваща интегрирана логистична поддръжка за пет години.

Проектът се подготвя отдавна, но беше забързан след решение на Министерски съвет от 1 февруари т.г. Като мотиви бе посочено, че придобиването на "оборудване за защитено опознаване на въздухоплавателни средства има за цел преодоляване на дефицита от способности за осигуряване на ефективно, непрекъснато и надеждно наблюдение и контрол на въздушното пространство при осигуряване на въздушния суверенитет на България и изпълнението на съюзните ангажименти в Интегрираната система за противовъздушна и противоракетна отбрана на НАТО."

Цената, която е планирана за реализацията на този проект, е на базата на запитване за информация (Request for information), което МО е изпратило преди три години. Заложено е 400 млн. лв., въз основа на едно от получените предложения.

В бюджета за тази година са заложени 110, 4 млн. лв. като първо плащане за закупуване на 3D радари, като общ разход е записана сумата от 394 млн. лв.. При всички положения парите е предвидено да се плащат разсрочено.

Възможно е обаче цената да нарасне и да стигне половин милиард заради инфлацията и голямото търсене на военна продукция в световен мащаб, особено след нахлуването.

Трикоординатните радари ще бъдат доставени в края на 2025 г., ако до края на тази година бъде сключен договор с фирма изпълнител, обяви пред журналисти полк. Димитър Георгиев, началник на Щаба на Военновъздушните сили, цитиран от БТА. Това съвпада с предвижданото присигане на първите бройки български F-16.

По думите на полк. Георгиев в рамките на две-три седмици се предвижда да бъдат разгледани техническите предложения в подадените оферти. Той отбеляза, че първоначално са били изпратени искания за оферта от осем компании, но са получени предложения само от пет.

Основни критерии, по които ще оценяваме и ще анализираме тези предложения, са цена за придобиване и цена за поддръжка, оперативни способности, бойна ефективност на радарите, индустриално сътрудничество и гаранционна поддръжка, посочи полк.Георгиев. Той заяви, че ценовите предложения ще се отворят на второто открито заседание на работната група. 

Подадените оферти, ще бъдат анализирани, оценени и класирани, след което ще се предложи на парламента да одобри финансирането на проекта. Заради сумата, санкцията на парламента е задължителна. 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата