Медия без
политическа реклама

Къща край първото топче в Копривщица от месец се облепва с фибран

Случаят отваря въпроси за хронични (без)отговорности

Днес, 06:34
 Този и другите кадри са правени през октомври от Йовка Юрукова.
Личен архив
Този и другите кадри са правени през октомври от Йовка Юрукова.

Емблематична възрожденска къща в Копривщица, Паметник на културата от местно значение, поне от месец се ремонтира чрез скеле, фибран и т.н. По фасадата се въздейства, дейностите не са получили задължителното съгласуване с Министерството на културата (МК). Случаят е любопитен, касае съдбата на старите важни сгради, взаимодействието между институциите, хронични (без)отговорности и куп още неща.

Става дума за строената през 1859 г. Бозова къща. Тя е до Калъчевия мост, където избухва Априлското въстание. С моста фигурират като визитка на Копривщица във всяка картичка, изглед и т.н.

Дълго време сградата е била неподдържана, запустяла, "в много лошо състояние" според местните хора. Преди време била притежание на две възрастни жени. Отскоро имала собственик, външен за градчето, който в началото на тази есен започнал ремонт чрез по-леки  дейности. После санирането привлича вниманието на хората, сред тях и пътуващата до Копривщица заради работа по реставрации пловдивска художничка Йовка Юрукова. За нея намесата е недопустима. Инспекторатът към МК е институцията, която следва да се заеме. Юрукова подава устен сигнал. Но ѝ казват да внесе документ, защото много пъти устните сигнали се оказвали фалшиви. Не е взет под внимание фактът, че Юрукова е регистриран експерт по опазване на недвижимото културно наследство, тоест е малка вероятността да бърка. Официалният сигнал е входиран на 31 октомври от Юрукова и арх. Петкана Бакалова.

Проверка в дните след това не е извършена. Пред "Сега" от инспектората обясниха, че тия дни ще бъде направена на място, но се нуждаят от още малко време впоследствие, за да проследят документацията. А защо не са реагирали веднага след 31 октомври? - Един служител отговаря за района, кадрите не стигат, засипани са с работа, гласи обяснението.

"Каквато и да е строително-ремонтна дейност в недвижима ценност е незаконна, ако се извършва без предварително съгласуван проект", гласи позиция на Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН) до "Сега". Това е институцията към МК, която одобрява. Тоест, дори някой друг да е "разрешил", "да"-то му не се брои. От института уточниха, че не само не са одобрявали саниране, ами не е внасян въобще проект. "Сега" се поинтересува дали все пак община Копривщица не е дала някак зелена светлина. Главният архитект Стоянка Касабова каза, че е от скоро на поста, тя лично нищо не е разрешавала; след проверка добави, че и самата община не е разрешавала. Уточни, че е сезиран инспектората. Очевидно обаче, ако наистина инспекторатът е сигнализиран от общината, то е станало сега, след медийна залисия и сигнала на Юрукова - понеже той си е първи.

Но Юрукова съобщи и друга подробност  - още в началото се обадила на шефката на музея в Копривщица; получила уверението, че казусът ще бъде препредаден на общинската управа. Всъщност, не е имало нужда от препредаване, понеже всеки в малката Копривщица вижда всичко - хората от общината са били наясно с ремонта.

Собственикът на къщата е Георги Делчев, мощен строителен предприемач от Пазарджик. "Сега" не успя да се свърже с него. Пред "Дневник" обаче обяснява, че уведомил общината. Къщата била с много течове. Ако не били вложените от него средства, щяла досега да падне. "Знам, че е паметник на културата и нищо не нарушавам. Нищо не пипам, само по фасадата, което е отлюпено, а иначе всичко по нея се запазва и става едно архитектурно бижу", казва той. Недоумява защо може да бъде санкциониран, вместо да му се помогне.

И така, чака се проверката на Инспектората към МК, която да установи има ли унищожени стенописи по фасадата, променени ли са недопустимо цвят, форми, ако да, могат ли да бъдат възстановени и т.н. 

 

ДЕЖАВЮ

"Бозовата къща е архитектурно-строителен паметник на културата от 1975 г. Сградата попада в границите на груповата недвижима културна ценност „Средна махала“ – част от архитектурно-историческия резерват „Град Копривщица“. Санирането напомня казуса с Католическа катедрала „Св. Лука“ в Пловдив. И там без проект беше поставен фибран, който увреди част от декоративната украса на фасадите. Фибранът беше свален, но с него падна и част от мазилката. Впоследствие беше изработен проект и започна истинското възстановяване на храма", казаха още от НИНКН.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата