На емоционалния призив към гражданите да си стоят у дома по време на празниците, който водещи медици отправиха тази сутрин, откликна и премиерът Бойко Борисов. Той директно обвини в лицемерие хората, които вечер ръкопляскат на лекарите, а през деня се тълпят на пазарите и така улесняват разпространението на заразата. Премиерът днес бе на посещение в текстилна и шивашка фабрика в Твърдица. Там се произвежда специалният промазан плат за защитните облекла и там ги шият. От тях 50 000 ще бъдат пратени в Германия. Производителите увериха, че българските лекари могат да бъдат вече спокойни и съвсем скоро ще бъдат екипирани с тези облекла.
"Днес помолих и докторите да говорят – вместо да им ръкопляскаме, не че не заслужават, но да ги пощадим. Вчера проявихме разбиране, пуснахме пазарите, видяхте какво стана. Изпуснем ли тази болест, няма какво да ръкопляскат на лекарите и медицинските сестри, защото ние ще сме виновни като сме ги изложили на огромен риск – претоварване, няма да успеем и ще дойдат хладилните камиони, както дойдоха в Ню Йорк и много други градове. Айде, на нас, политиците, кой ни повярва, кой не, ама на докторите повярвайте!", гневно обяви Борисов пред журналисти по време на посещението си в текстилно предприятие в Твърдица.
"Вчера казах – ако имаме дисциплина, ще можем да го удържаме това нещо. Показахме, че нямаме дисциплина ... Не да им ръкопляскате, това е лицемерие! Като вкараме повече хора в болниците, какво ще направят лекарите? Защо излязоха докторите да говорят сутринта – защото, ако вместо 100, станат 1000 пациенти, той ще трябва да изключва и на неговата съвест да висят съдби. Ако разреша да продължи вчерашната вакханалия – човек до човек на пазарите, на моята съвест ще тежи. Поповете се отказаха от върбите на Връбница", продължи премиерът.
Лекарите отправиха своя апел към гражданите на редовния брифинг на Националния оперативен щаб, на който стана ясно, че броят на заразените е достигнал 669 души. Освен това тази сутрин в многопрофилната болница в Хасково е починал 58-годишен мъж с COVID-19, с което жертвите на заразата у нас станаха 29 души.
"В Европа положението е ужасно. Колеги ни пращат клипове с трупове. Поне 50 колеги ми звъннаха, че трябва да реагираме - заради пълните улици и паркове в София. София е 2 милиона, а лекарите са 9000. От тях една трета са пряко заети с коронавируса. Разберете, мили сънародници, ние не сме Германия с огромни ресурси. Ние сме на предна линия и сме най-незащитени. В европейските държави почват да падат масово медицински специалисти. Почнем ли да ги губим, ще стане много тежко, особено в София. В провинцията по-тежките случаи ще дойдат тук. Това е един много сериозен момент. Обръщам се към всички - господ е всеки ден с нас. В момента милосърдието е да опазим близките си. Да останем вкъщи, да се помолим, както каза премиерът вчера, ако трябва да извикаме от вкъщи към господ. А с тези две седмици се решава бъдещето на нашата държава. Какво ни пречи още две седмици да спазваме карантината или три? Не е толкова тежко. Лекарите не са вездесъщи, трябва да бъдем екип, да мислим заедно", призова д-р Асен Меджидиев.
"В Библията пише, че когато двама души са събрани на едно място, бог е между тях. Няма смисъл да търсим бог в църквите. Можем да си останем по къщите и бог да бъде при нас. Да не поставяме в изпитание божията милост и да превърнем дните за празнуване в дни за умиране. Виждате ли сте какво значи майка да не може да погребе собствения си син? Аз го видях със собствените си очи. Виждали ли сте, когато поръчвате чували за трупове, да ви кажат, че могат да дадат само 200 бройки? Когато тръгвате да подготвяте хладилните камери в болниците, за да ги напълните с трупове, когато това се наложи, да знаете, че имате само 100 места? Хората, ходейки по улиците, като че ли искат да ни придадат на нас, лекарите, някаква божия роля - ние да решаваме кой да живее и кой да умира. Благодарим за тази корона от тръни, но не я искаме. Всяка вечер ни ръкопляскате. Ако си останетге по къщите, ние в 9 часа ще ви ръкопляскаме. Направете го. Нека не превръщаме болниците в морги. Нека запазим това, което постигнахме досега, благодарение на навременните мерки на щаба и да не си правим шега с това, което ни предстои. Нека да си останем по къщите и бог ще бъде с нас", призова гражданите директорът на Александровска болница Костадин Ангелов.
"Има огромен потенциал от бъдещи пациенти, благодарение на хората, които седят по улиците и се разхождат свободно. Това не може в момента да бъде видяно, но ще стане ясно след 10 дни, когато започнат да идват тежките случаи. Разберете, сега не е моментът да се седи в градинките, да се пие бира, да смеем и да се веселим. Следващите две седмици ще бъдат критични. Не ходете на църква! Това, че няма да сме в храмовете, само ще помогне на нас, лекарите. Лечението на този вирус е много трудно. Той не минава като една грипна епидемия. Разберете, потенциалът, който лекува тези пациенти, не е безкраен. Ние денонощно се борим за живота на хората, но нека и хората се борят за нашия живот. Защото в един момент системата няма да може да поеме всички нуждаещи се от лечение. Бъдете си всъщи, спазвайте ограниченията, спазвайте дисциплина и не позволявайте епидемията да се разраства", обяви и проф. Асен Балтов, директор на Пирогов.
"Докога хората ще чакат някой друг да им поеме отговорността, която носят към себе си и другите около тях? Докога ще се повтаря - не ходете по църквите и ще говорим за затварянето на църквите?! В края на краищата, ние сме съзнателни хора, хора на 21 век с огромни претенции. Нека покажем, че сме такива!", ядосано добави и шефът на щаба Венцислав Мутафчийски.
На въпроса защо се наложи затварянето на пазарите той обяви: "Оказа се, че не може да се разчита на никакви половинчати мерки. Нашите сънародници не са дозрели за такива половинчати мерки."
В момента има 20 000 антителни теста в болниците, добави той. За собственото производство на тестове, споменато от премиера Бойко Борисов, Мутафчийски го обяви за добра практика, която е въпрос на време. "Работи се по този въпрос", добави той.
По темата за възрастовото ограничение за носенето на маски - деца и бебета, Мутафчийски отсече: "Повече такива полемики няма да водим."