Медия без
политическа реклама

Лена Бориславова: Премиерът и Кьовеши се чуха след ареста на Борисов

Началникът на кабинета на Петков обяви, че е знаела за задържането на лидера на ГЕРБ часове по-рано

20 Март 2022Обновена
Снимка: БГНЕС

Премиерът Кирил Петков и европейският главен прокурор Лаура Кьовеши са се чули след ареста на бившия министър председател и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов. Това обяви началникът на кабинета на Петков Лена Бориславова в интервю за Нова тв.  Тя обаче заяви, че те изобщо не говорили за задържането, защото нямало право да обсъждат конкретни казуси. Кьовеши и Петков обсъждали написването на проектозакон, с който да се направи специална администрация на делегираните европрокурори, която да е различна от тази на Върховна касационна прокуратура.

Обясненията на Бориславова бяха по повод замесването на името на Лаура Кьовеши в случая със задържането на Борисов, Горанов и Арнаудова от страна на премиера и твърденията на адвоката на лидера на ГЕРБ Менко Менков, че това няма как да остане без последствия. "Г-жа Кьовеши ясно заяви, че дава пълна свобода на разследващите си прокурори да правят това, което е в тяхната компетентност. Темата на разговорите й с Петков бяха свързани с това, че тя вижда една решителност, в лицето на правителството и премиера, да се действа, без да се разпъват политически чадъри". заяви началникът на кабинета. И веднага след това разкри, че министър-председателят е разговарял с Кьовеши и след акцията в четвъртък вечерта.

На директен въпрос кога самата тя е разбрала за ареста на Борисов, Бориславова каза, че е научила около 18.00 ч., т.е. два часа преди началото на полицейската операция в къщата в Банкя и три часа преди фактическото задържане на бившия премиер. Тя обясни, че е научила преди ареста, защото нямало как службите да не информират премиера за такова нещо преди то да се случи, а тя била в сградата на МС и така разбрала.

„В последните 72 часа се случи нещо, до което никой не вярваше, че може да се стигне – има образувано досъдебно производство”, коментира още Лена Бориславова акцията по задържането на Бойко Борисов, Владислав Горанов и Севделина Арнаудова. Бориславова подчерта, че правителството не се страхува от вот на недоверие.

„Да видим дали най-накрая Прокуратурата ще влезе в ролята си на държавен обвинител, който защитава интересите на българските граждани, а не на определени политически фигури”, каза още Бориславова. И определи като „саботаж” това, че дълго време държавното обвинение е отказвало да образува въпросното досъдебно производство.

Началникът на кабинета подчерта, че няма нищо нередно, че премиерът Петков е бил разпитан от разследващите органи в кабинета си. И подчерта, че тя самата не е присъствала на даването на показания.

„Ако е вярно това, което бе разпространено от Васил Божков в социалните мрежи - че е бил разпитван от Европрокуратурата, и тя установява дали има компетентност върху този казус, моето очакване е, че ако имат такава връзка, ще можем да видим истински действия срещу организираната престъпна група, действаща в България и ощетяваща бюджета. Няма как да потвърдя тази информация. Няма как да я знам. Единственото, на което се уповавам, са данните, изнесени от различните участници в това разследване”, коментира още Бориславова.

На въпрос късаме ли с „Газпром”, тя посочи, че влизането в преговори с Русия за купуване на газ и подновяване на договора – е практически невъзможно. „Този договор изтича в края на годината. Това, което прави кабинетът, е най-накрая да работи ефективно за окончателното скъсване на зависимостта от доставките от Русия по отношение на газа. Тази зависимост е много висока. Но и сега има физически капацитети и възможност за доставка на газ, който не е от „Газпром”, към българската газопреносна мрежа – през Турция и Гърция”, подчерта Бориславова.

В НЕВЕДЕНИЕ

Вицепремиерът и лидер на БСП Корнелия Нинова обяви пред bTV, че е научила от медиите за действията на МВР спрямо Бойко Борисов и приближените му. "Струва ми се, че не е редно", коментира тя факта, че не е била уведомена предварително. И подчерта, че правилният подход е бил акцията да бъде обсъдена преди извършването й, или най-малкото да бъде информирана, за да има готовност за реакция. "Но разбирам и колегите, че са се опитвали да запазят действията в по-малък кръг хора, за да не изтече информация", добави Нинова.

Тя подчерта, че смята за вредна битката между МВР и прокуратурата. "Докато МВР и прокуратурата мерят какви доказателства кой събрал или не събрал, няма да има справедливост. Затова смятам, че прокуратурата трябва да се намеси по-решително", заяви соцлидерът. По думите й, това включва държавното обвинение да образува досъдебно производство, да проведе процеса по събиране на доказателства и да изясни дали има или няма престъпление. "С това тупане на топката, прехвърляне на отговорност и обвинение единствено към МВР няма да се стигне до онзи резултат, за който хиляди хора протестираха по площадите", обобщи Нинова.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата