Медия без
политическа реклама

Лозан Панов алармира, че шефката на НИП иска да се бетонира на поста

И министърът на правосъдието смята, че Миглена Тачева цели да получи още един мандат без конкурс

23 Февр. 2021Обновена
Миглена Тачева
БГНЕС
Миглена Тачева

Управителният съвет на Националния институт на правосъдието (НИП) прие в понеделник правила, с които директорът на институцията получава служебно втори 5-годишен мандат без публична и прозрачна конкурсна процедура. Това обяви председателят на Върховния касационен съд Лозан Панов, който е шеф на УС. Управителният съвет заседава в понеделник и прие предложените от самия директор Миглена Тачева промени в правилата за провеждане на избор на шеф на институцията, която обучава младшите магистрати, преди да започнат да правораздават. НИП също така организира и текущото обучение в съдебната система. Институтът е на издръжка от бюджета на съдебната власт, а директорът му по закон има 5-годишен мандат с право на повторно избиране.

Според Панов Тачева сега сама предлага привилегии за себе си. Панов твърди, че прокараните промени водят до автоматично удължаване с 5 години на мандата на действащия директор, дори и оценката за работата му да е средна, като се избягва конкурсното начало. "Нарушават се всички принципи, с които трябва да е съобразена процедурата за избор на ръководител на тази институция, ангажирана с обучението на магистратите – равен достъп, публичност и прозрачност", обяснява Панов в специално становище.

Измененията, цитирани от него, регламентират, че процедурата за избор на директор на НИП се открива не по-рано от 3 месеца и не по-късно от 1 месец преди изтичане на мандата на действащия директор. Създава се обаче раздел "Преизбиране за втори мандат", който регламентира процедура, която изпреварва другата: "Процедурата се открива със заявление от директора за преизбиране за втори мандат, което се регистрира в деловодството на НИП. Заявлението с приложен към него отчет на директора, се подава до председателя на управителния съвет не по-рано от 5 месеца и не по-късно от 3 месеца преди изтичането на мандата". 

Според промените Управителният съвет приема отчета за дейността на директора и оценява постигнатите резултати, като може да даде "задоволителна", "добра" или "много добра" оценка. Изменените правила дават възможност при получена оценка най-малко "добра", т. е. средната сред посочените, Управителният съвет да вземе решение за преизбиране на директора за още един мандат.

Единствено ако действащият директор не пожелае да ръководи НИП и през следващите 5 години, или ако оценката му е най-ниската - "задоволителна", се открива процедура за избор, в която могат да участват кандидати, различни от директора с изтичащ мандат, обяснява Панов.

"Сега" научи, че и министърът на правосъдието Десислава Ахладова, която е и член на УС, също е имала отрицателна позиция за предложените от Тачева промени. "Предложените изменения заобикалят конкурсното начало и преграждат възможността да се явят и други кандидати и да се изложат алтернативни възгледи и концепции за развитието на НИП", се казва в становището на Ахладова. "Сега" изпрати ред въпроси на министърката по темата, но получи единствено отговор, че тя е "изразила писмено отрицателно становище относно предложението за нов чл. 12, ал. 1 от проекта" за промени в правилата за избор на директор на НИП.

Във вторник дойде и реакцията на НИП, без личен коментар от Тачева. В позицията се казва, че институтът ще публикува на сайта си приетите правила и винаги  бил прозрачна и отворена институция. НИП разпространи и писмо от Панов, пуснато в края на мандата на предишния директор Драгомир Йорданов, с което напомня на УС, че мандатът му трябва да бъде оценен, за да може да участва в конкурса за следващ началник на института. Каквото и да цели да внуши НИП с това писмо на Панов, в него никъде не става дума Йорданов да участва в състезание без конкуренция. 

В УС на НИП освен Панов и Ахладова влизат и шефът на Върховния административен съд Георги Чолаков, главният прокурор Иван Гешев, членовете на Висшия съдебен съвет Красимир Шекерджиев и Евгени Иванов и проф. д-р Сашо Пенов от ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски", който е представител на МП. Против предложените от Тачева промени е гласувал само Панов. Чолаков, Гешев, Шекерджиев, Иванов и Пенов са ги подкрепили. Ахладова не е гласувала, защото е отсъствала от заседанието, научи "Сега".

Тачева бе избрана за шеф на НИП през лятото на 2016 г. Тогава тя бе предпочетена пред дотогавашния директор Драгомир Йорданов и бившия правосъден министър Антон Станков. Преди това Тачева е две години правен съветник в "ВВМД" ООД, а между 2010-а и 2014-а е изпълнителен директор на "Феста Холдинг" АД. Тачева е министър на правосъдието в периода 2007-2009 г.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата