Медия без
политическа реклама

МВнР: Каракачанов разреши полет на руски самолет с ракети за Сърбия

20 Февр. 2020
Русия проведе учения в Сърбия и с С 400

Министърът на отбраната Красимир Каракачанов е разрешил на руски самолет, транспортиращ най-съвременни руски зенитноракетни комплекси за Сърбия, да прелети над територията на България, предаде репортер на БГНЕС.

„След разрешение на министъра на отбраната и след съгласуване с министерство на транспорта, съгласно действащата нормативна уредба бе даден положителен отговор за извършване на полети от руски самолет, пренасящ зенитноракетен комплекс „Панцир 1“ за Република Сърбия“, съобщиха за БГНЕС от външното ни министерство.

Часове по-рано Атлантическия съвет обяви, че е обезпокоен дали Русия ще достави на Сърбия зенитно-ракетни комплекси през въздушното пространство на България.

До края на седмицата Русия ще достави на Сърбия първия от шестте зенитно-ракетни комплекси "Панцир-С1". През въздушното пространство на България ли ще премине самолетът, попитаха от Атлатническия съвет.

"Ако допуснем, че Русия вече е отправила с нота до българското МВнР искане за издаване на дипломатическо разрешение за прелитане през въздушното ни пространство на самолета с оръжието, какъв отговор е даден? Има ли вече дадено разрешение или не? Ако има, на какво основание е дадено то?", попитаха още от Съвета и добавиха: Решението си с Министерство на отбраната и Министерство на транспорта. Как са отговорили тези министерства? Научен ли е урокът от допуснатата стратегическа грешка с пропускането на руските ЗРК С-400 за Сърбия през 2019 г.?

От Атлантическия Съвет смятат, че 20 февруари е първата възможна дата за прелитане през въздушното ни пространство на самолета с оръжието. По-късно от Съвета поясниха, че са влезли в полезрението на сръбските медии заради въпросите.

"Това е косвен знак, че може и да има доза истина във въпросите, които поставяме от няколко дни и по които българските държавни институции упорито избягват да дават каквито й да било сигнали в публичното пространство", подчертават от Съвета.

Какво представлява „Панцир“?

На 24 октомври 2019 г. сръбският президент Александър Вучич обяви, че Белград е поръчал комплекса „Панцир“. Той е предназначен за близка защита на граждански и военни цели от въздушни атаки при всякакви метеорологични условия, климат и радиоелектронна обстановка, денем и нощем. Комплексът може също така да защити отбраняемия обект от земни и водни заплахи.

Въоръжението на „Панцир“ се състои от 12 ракети земя-въздух, готови за изстрелване (по шест ракети във всеки контейнер). Ракетите имат максимален обсег от 20 км и 30 км и са оборудвани с бойна глава с тегло 20 кг. Въоръжението на комплекса включва също 30-мм оръжие с обхват до 4 000 м и височина до 3 000 м. Ракетите се използват за борба с цели в далечна зона на обхват, докато оръжието се използва за унищожение на цели в близка зона.

Доставките на комплекса „Панцир“, според информация на руските медии, трябва да се осъществят в края на февруари.

С-400 и „Панцир“ на учения в Сърбия

В края на ноември 2019 г. руски самолети със зенитно ракетни комплекси С-400 и „Панцир“ отново прелетяха над територията на България на път за Сърбия. Там се състоя съвместно сръбско-руско учение, което беше наблюдавано и от президента Александър Вучич.

Полетите тогава също бяха осъществени след разрешение на министъра на отбраната Красимир Каракачанов.

Военни експерти коментираха, че присъствието на най-съвременните руски ЗРК на територията на Сърбия създава проблем за съседните държави-членки на НАТО – Румъния, България, Гърция и Унгария, защото могат да контролират полетите на техните ВВС в региона. 

Още по темата