Сърбия започна мащабни военни учения с участието на бойни самолети и ракетни комплекси. Министерството на отбраната на Сърбия обяви, че тази седмица на полигоните за обучение и във въздушното пространство на Сърбия се провежда съвместно тактическо учение на ВВС и противовъздушната отбрана на армията на Сърбия, съобщи агенция Бета, цитирана от БТА.
Учението, наречено "Небесен щит 2022", се извършва с цел проверка на способността на командването и частите от тези родове войски на сръбската армия да извършват въздушна поддръжка, противовъздушни операции, въздушно наблюдение, насочване, търсене и спасяване, се казва в съобщението. В продължение на няколко дни авиационните и артилерийско-ракетните части за противовъздушна отбрана с подкрепата на частите за свръзка и въздушно наблюдение, докладване и насочване отработват действия в съответствие с предназначението им, се казва в съобщението на министерството на отбраната.
Посочва се, че „постигнатите резултати потвърждават високото равнище на сътрудничество и подготовка на частите за изпълнение на бойни задачи, както и че съвременните бойни средства, използвани напоследък от сръбската армия, са напълно интегрирани в единна система, която осигурява многопластова, надеждна и ефективна защита на въздушното пространство на Република Сърбия".
През последните години Сърбия купи от Русия системи за противовъздушна отбрана "Панцир-С1". Панцир-С1 е руски самоходен зенитен ракетно-артилерийски комплекс (ЗРАК) с наземно и морско базиране. В класификацията на НАТО коплекса е SA-22 Greyhound (хрътка). Една батерея включва шест "Панцир-C1. Белград купи 7 вертолета Ми-17 и Ми-35 от Москва, а също така получи като подарък 6 изтребителя МиГ-29 и 10 бронетранспортьора БРДМ-2МС.
Сърбия купува комплекси за противовъздушна отбрана, докато останалите страни в района, включително и България купуват изтребители, главно американски.
В същото време стана ясно, че сръбският президент Александър Вучич ще разговаря в неделя преди обед с руския държавен глава Владимир Путин. Самият Вучич изрази увереност, че с Путин ще имат сериозен и коректен разговор, като ще обсъдят газовия договор за Сърбия и сътрудничеството между двете страни. Сръбският държавен глава посочи, че Сърбия не променя политиката си и вече 90 дни е на една и съща позиция и не е въвела санкции срещу Русия. Той отбеляза, че в страната „има невероятен брой "баби Ванги" на политическата сцена и всеки ден гадаят, като преди казваха, че ще въведа санкции срещу Русия на 3 април - веднага след изборите, а сега е краят на май“.
Междувременно се разбра, че руският външен министър Сергей Лавров ще пристигне на посещение в Белград на 7 юни и ще се срещне със сръбския президент Александър Вучич, с когото ще обсъди ситуацията в Украйна и позицията на Сърбия по въпроса.
Това е първото посещение на високопоставен руски представител в Сърбия от началото на украинската криза, а същевременно ЕС подготвя най-големия си пакет санкции срещу Москва, към които Белград, досега не се е присъединил, заради което е подложен на огромен натиск, отбелязва още изданието.
За последен път Лавров е идвал в Белград през октомври 2021 г. Посещението на Лавров ще даде възможност допълнително да се изясни позицията на Москва по косовския въпрос, като се имат предвид изказванията на руския президент Владимир Путин и други руски представители, които сравниха ситуацията в Домбас със ситуацията с Косово.
Друга тема вероятно ще бъде Босна. Според "Новости“ плановете са били Лавров да посети и Босна, но това няма да може да се случи, тъй като Сараево неотдавна се присъедини към санкциите на ЕС срещу Москва.
Руският външен министър ще присъства и на приема по повод Деня на Русия на 7 юни в руското посолство в Белград.