Медия без
политическа реклама

МВР съвсем се оплете кой и за кого купува гласове

Само в 26% от сигналите се визират лица, които са свързани с политически партии, оправда се вътрешният министър

05 Ноем. 2024Обновена
Служебният министър на вътрешните работи Атанас Илков
БГНЕС архив
Служебният министър на вътрешните работи Атанас Илков

МВР съвсем се оплете по темата кой и за кого е купувал гласове на изминалите избори за Народно събрание. На спешно свикан брифинг, който е втори в рамките само на три дни, вътрешният министър Атанас Илков пробва да потуши критиките на гражданите, президента Румен Радев и на политически сили, че МВР е било пасивно и че крие кой кой е в изборната търговия.

Вместо отговори обаче, МВР-шефът отново започна да се оправдава, че не може да каже нищо конкретно. Първо, той отново се скри зад следствената тайна и обяви, че след като има досъдебни производства, само прокурор може да даде конкретна информация. След това започна да обяснява, че не може да каже кой и за кого е пазарувал на изборите, защото имало сигнали, които не били потвърдени и нямало да бъде правилно да се говори по тях. Накрая заяви, че само в 26% от постъпилите сигнали се визират лица, които по някакъв начин са свързани с политически партии. Той така и не обясни защо не изнася конкретна информация поне за тях.

"По отношение на списъци, които се появиха в публичното пространство - на основание списък с непълни данни без конкретни данни, няма как обществото да очаква от МВР да задържаме лица без правно основание. Твърде много се говори по тази тема, с много говорене се изнасят твърдения, които заблуждават обществото", каза още Илков и на няколко пъти повтори, че МВР не е било пасивно, както го обвинява от дни държавният глава.  

Вчера МВР скри и от президента Румен Радев, и от премиера Димитър Главчев и от председателя на Народното събрание Рая Назарян кой и за кого и купувал гласове на последните избори. Това става ясно от разпространен от самото вътрешно министерство доклад на ведомството. 

Очевидно в опит да бъдат прозрачни се направят на много прозрачни, от МВР на практика за пореден път доказаха, че или не смеят, или не искат да кажат кой точно и в полза на кого купува гласове.

Докладът, който е от по-малко от четири странички, е изпратен до т.нар. трима големи в държавата. В него на практика няма нито едно конкретно име, нито една конкретна партия. Обяснява се колко документа е издало МВР, как е спасило изборите, как е охранявало изборните секции. Посочени са нищо незначещи цифри, както и два абсолютно анонимни случаи от Плевен и Долни Дъбник.

"Ръководството на МВР не оправда обществените очаквания", обяви веднага след разпространяването на доклада президентът Румен Радев. По думите му трябва да се прави разлика между пасивната и активната дейност на това ведомство.  Той посочи, че пасивната се изразява в това, когато получи сигнали, МВР да отреагира.  "За мен истинската ангажираност на ръководството на МВР с честността на вота се състои в проактивната дейност, в превантивната и оперативната работа. И те се измерват в броя на предварителните предупредителни протоколи. И нещо, което липсва в този доклад - исканията за прилагане на СРС. Тези два показателя на последните избори - предупредителни протоколи и искания за СРС, са 5 до 8 пъти по-малко от назначените от мен служебните правителства. И този мижав интерес на ръководството на МВР към честността на изборите по-скоро според мен се дължи не на липса на професионализъм, а на поддаване на политически натиск и липа на политическа воля", каза още държаният глава.

 

И ДАНС се отчете за изборите 

Министерски съвет пусна и справката на Държавната агенция "Национална сигурност" (ДАНС) за дейността на агенцията по време на изборите. Тя е от пет страници и също е много постна, без каквато и да е конкретика.

В нея се казва, че няма придобита информация за целенасочени действия на външни фактори за намеса в изборния процес, както и за намерения или за конкретни посегателства срещу конституционноустановения ред в контекста на изборите, в т.ч. от членове и симпатизанти на организации и групи с крайни нагласи. Също така не е била установена активност, целяща вмешателство или увреждане на информационни системи на институции, свързани с провеждането на изборите.

В ДАНС били получени общо 6 сигнала от организации и отделни лица за изборни нарушения. Сред тях има два сигнала от президентството, два - от "Да, България" и един от БОЕЦ. Сигналите от президенството били препратени от получени на “Дондуков” 2 данни от Национално движение за борба с корупцията "Саламандър".

Имало и сигнал от Фотина Йорданова от Добрич, в който се твърдяло, че има престъпна мрежа на кандидат-депутати за купуване на гласове. ДАНС открили подателката на сигнала, но тя отрекла да го е изпращала.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата