Медия без
политическа реклама

Нови случаи на "сгрешени" изборни протоколи излизат от видеозаписите

Установени са 781 случая с разминавания във вота, които обхващат 324 секции в страната и чужбина

02 Ноем. 2024Обновена
Броенето на бюлетините се оказа доста проблематично за някои от секциите
Броенето на бюлетините се оказа доста проблематично за някои от секциите

Видеонаблюдението при преброяването на бюлетините показа десетки случаи на грешно вписване на резултатите в изборните протоколи. Някъде става дума за нелепи грешки, но на много места се вижда откровено манипулиране на резултатите.

В една от секциите в Гърмен има разминаване между записа и отбелязаното в протокола, което засяга няколко партии. Като за една от тях са вписани 100 гласа повече от обявените във видеозаписа - показва официалният документ, качен на сайта на ЦИК, показа разследване на БНТ.

В една от секциите в Гърмен по време на броенето присъства човек, когото наричат Краси. Такова име в официалния протокол като наблюдател не е вписано. При броенето става ясно, че една от партиите не е доволна от броя на гласоподавателите, които са я подкрепили: на нея са й нужни над 300 гласа.

- 261 изброихме ги.
- Квотата колко ти е? Над 300?
- Искам над 300! Да мине 300!
- Вижте на Краси му трябват 300.
- Не ща 250 ! Искам 300 - 350. 50 на вас давам. Искам 300, се разбира от записа на видеонаблюдението.

- 262 и хартиени има...
- Това осмицата ли е?
- Осмицата.

За номер 8 има и 5 машинни бюлетини. Комисията започва да опакова и да подписва документацията. Видеонаблюдението е спряно преди попълването на протокола. А в него се вижда, че за партия с номер 8 на хартия са отбелязани 362, а не 262 гласа, както се чува в записа от видеонаблюдението.

С номер 8 на изборите бе ДПС-Ново начало на Делян Пеевски.

В РИК-Благоевград нямат сигнал за проблеми в секцията в Гърмен и не могат да разпоредят повторно броене на гласовете.

Интересното е, че в деня на изборите точно от тези секции постъпи твърде любопитна жалба до Районната избирателна комисия в Благоевград. Представители на политическа партия се оплакаха, че параваните в няколко секции в общините Сатовча и Гърмен са прекалено високи. След извършената проверка на РИК е установено, че те отговарят на изискванията. "В община Гърмен и община Сатовча параваните са много високи и представителите на партиите не могат да виждат какво правят избирателите. Това е жалбата, че не може да се види какво се случва зад паравана", каза Мартин Бусаров, председател на РИК - Благоевград.

В една от секциите в Русе машината печатала бюлетини само с преференция, без номер на партията, а комисията се чуди как да впише в протокола тези бюлетини.

- Ма едни ей такива, много изхвърлихме.
- На машина колко са ти ?
- 83.

В протокола обаче са вписани 77 машинни бюлетини. Като част от тях попадат в графата "Не подкрепям никого", за да излезе бройката на комисията, обяснява БНТ.

В с.Палатник е с население от 197 души, а регистрираните за гласуване са 174. Избирателната активност е 87%, от които 90% са за ДПС-Ново начало на Пеевски. Между 20:15 и 20:20 от един и същи телефон са проведени 3 разговора, в един от който става дума за пари за купуване на гласове, показва видеозапис, публикуван в "Туитър".

 

За пари става дума и на други записи от камерите. На много от тях се вижда как членовете на комисиите признават и бюлетини, които са попълнени не по определения начин. Според указанията на ЦИК недействителна е бюлетината, когато вотът на избирателя не е отбелязан с позволените знаци – Х и V, със син химикал. Върху бюлетината не трябва да им задрасквания, да пише нещо допълнително. Не бива да се засяга съседното поле, където е вотът за друга партия.

Въпреки всичко това ЦИК обяви, че няма право да променя резултатите въз основа на видео записите. Това може да прави само прокуратурата, която обаче се е самосезирала само за един от записите - в една от секциите в Благоевградско член на комисията попълва празни бюлетини. След разпространението на кадрите прокуратурата в Разлог се е самосезирала. Дадени са и указания на районното управление на МВР да направи проверка дали е имало нарушение. Ако такива данни бъдат събрани, то ще бъде образувано и досъдебно производство.

Междувременно "Демократичен център" публикува анализ на данните от протоколите на СИК и флаш паметта на машините за гласуване. От него става ясно, че има 781 случая с разминавания във вота, които обхващат 324 секции в страната и чужбина.

На фона на всичко това МВР отчете отлично проведени избори. Същото направи и премиерът Димитър Главчев.

На фона на нередностите, установявани от записите при проенето и отчитането на гласовете МС публикува бравурно прессъобщение за организацията на изборите. В подробния отчет за свършеното от институциите обаче лъсват и нови нередности. При контрола на видеонаблюдението е установено, липсват записи от 65 устройства, излъчвали онлайн. "Всички налични записи от онлайн излъчването са качени и достъпни на портала https://evideo.bg, като първото качване на записи стана в 22 ч. в изборната нощ. След връщането на устройствата в София, Информационно обслужване започна свалянето на записите от тях, като целият процес приключи в края на работния ден на 1 ноември 2024 г. Установено бе, че от 65 устройства липсват записи", пише в отчета. Част от секциите пък не са излъчвали онлайн - такова излъчване е имало в 11 400 от 11 626 секции. Пълният документ може да бъде прочетен тук.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

избори октомври 2024

АНКЕТА "СЕГА"

Смятате ли, че изборните резултати предполагат създаването на стабилно правителство?