Нидерландия окончателно даде "зелена светлина" за пълноправното приемане на България и Румъния в Шенген. Парламентът в Хага подкрепи решението на правителството, взето преди няколко дни, съобщава БНТ.
Утре министрите на вътрешните работи на страните от Европейския съюз трябва да гласуват в Брюксел пълноправното приемане на България и Румъния в Шенген.
По-рано днес най-голямата партия в управляващата коалиция в Нидерландия - Партията на свободата на Герт Вилдерс, се опита да внесе в парламента декларация, в която настоява правителството да гласува против България и Румъния.
Декларацията обаче беше отхвърлена от парламента. Срещу нея гласуваха и част от останалите партии от управляващата коалиция в страната.
В същото време България и Гърция се разбраха как ще падне напълно граничният контрол между двете страни. Това става ясно от официално съобщение на МВР. Двете страни декларираха готовност това да стане още от 1 януари 2025 г. със среща между полициите на най-големия общ граничен пункт Кулата-Промахон.
Пълното падане на граничния контрол между България и Гърция ще стане факт, ако в четвъртък на заседанието на Съвета на ЕС по правосъдие и вътрешни работи в Брюксел, вътрешните министри на страните-членки обявят влизане на София и Букурещ в Шенген и по суша. Очакванията са това да стане безпроблемно, след като само преди два дни Австрия обяви официално, че вдига официално ветото си.
Темата е първа точка на заседанието на министрите, а в проекта на решението, одобрен единодушно от посланиците на страните от ЕС в края на ноември, е записано, че проверките ще отпаднат от 1 януари догодина.
Именно по този повод е била сега и оперативната среща на българското и гръцкото МВР.
"Изразена бе готовност взаимодействието да бъде надградено с нови форми на сътрудничество след очакваното отпадане на контрола по общата сухопътна граница. Гражданите на двете държави очакват отдавна да се възползват изцяло от правото на свободно придвижване и промяната безспорно ще се отрази благоприятно на туризма и бизнеса. Същевременно ще бъдат предприети необходимите мерки за недопускане на рискове за сигурността и обществения ред", разказват от българското МВР.
С приемането на страната ни в Шенген на границата с Турция ще бъде разположена и съвместна група от 100 полицаи от България, Румъния, Унгария и Австрия, които ще участват в контрола там. Това се разбра преди дни на среща на вътрешните министри на България, Румъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Именно там стана ясно, че има пробив в позицията на Виена и че има шанс България и Румъния да влязат в Шенген и по суша още през януари.
Разполагането на съвместната група е едно от основните условия на Австрия, за да вдигне ветото си спрямо София и Букурещ. Това условие бе записано и в съвместна декларация от срещата в Брюксел.
Другото условие на Виена е да продължи поне още 6 месеца граничният контрол между Румъния и България. Макар и до този момент да не е ясно защо Австрия държи точно на този контрол, то се предполага, че се иска още една цедка срещу нелегални мигранти и рискови товари.
На границата с Румъния първите шест месеца ще продължим да осъществяваме граничен контрол на граничните пунктове, но няма да е на 100 процента, а по подобие на контрола, който осъществяват държавите в ЕС, възстановили границите си към момента. Той ще се базира и на анализа на риска. „Ще бъдат проверявани само рисковите превозни средства и граждани, за да продължим да пазим границите и да сме добър партньори в противодействието на трансграничната престъпност“, обясни шефът на Гранична полиция Антон Златанов.
Предполага се, че на границата с Гърция ще е на практика свободно преминаването. Златанов каза, че специално на тази граница ще се работи с компенсиращи мерки в граничната зона, чрез които ще се противодейства на трафика на нелегални мигранти и на контрабандата на наркотици и други забранени стоки. Ден по-рано той подчерта, че макар да няма контрол на "браздата", Гранична полиция може да прави проверка в 30-километрова зона след границата.