13 души са починали от КОВИД-19 в последните 24 часа - най-големият брой жертви за едно денонощие от началото на кризата, показват данни на Единния информационен портал. От изолирането на първия случай у нас през март до вчера имаше само едно денонощие с над 10 починали - при пускането на информационната система на 5 юни тя отчете наведнъж 12 жертви, като впоследствие бе обяснено, че става дума за случаи, които не са отчетени от болниците в хаотичните дни на април.
Преди вчерашния ден най-големият брой починали за едно денонощие бе осем и в последните дни се задържа на това ниво почти без изключение. Само за четири дни тази седмица починаха 30 заразени с КОВИД-19. През юли в България починаха 145 души с коронавирус при общо 368 жертви от началото на кризата през март.
Продължава да се увеличава и броят на хоспитализираните пациенти. В болница се лекуват 722 души, от които 37 са в интензивно отделение (за предходното денонощие данните бяха 699 хоспитализации, от които 40 в интензивни отделения). Вчера главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев коментира, че близо 50% от новите засегнати и от тези, които постъпват в болница, са под 65-годишна възраст. Все по-често срещаме случаи със сериозна клиника, без придружаващи заболявания и в по-ниски възрасти, посочи той. За седмица настанените в болница се увеличиха с 80 души (12%) - от 642 миналия четвъртък. За сравнение на 1 юли хоспитализираните пациенти бяха 435.
Новите случаи са 284 от направени 6395 PCR теста, което е 4.44% положителни проби. В момента активните случаи на заразени с коронавирус граждани в страната са 4816, като увеличението им спрямо началото на месеца е 131% - на 1 юли имахме 2083 активни случая. Излекуваните отново са по-малко от новопотвърдените - 205.
Най-много са новите случаи в София - 73, но сериозно се утежнява ситуацията в градове с далеч по-малък капацитет на болничната система от столицата. Благоевград отчита 38 нови случая за денонощието, в Русе са 33, в Добрич - 29. В Русе само за вчерашния ден заразените се увеличават с 21% (вече са 188), в Добрич - с 12%. В Добрич случаите се увеличиха със 75% за една седмица - сега са 260, а миналия четвъртък бяха 148.
Разлог: Тестовете са бавят, на ръба сме
Шефът на РЗИ Благоевград д-р Калоян Калоянов коментира със спокойствие новите случаи в областта, като каза, че болниците са се понапълнили, но повечето заразени не са хоспитализирани, освен това постоянно се изписват пациенти. Капацитетът е запълнен на 60%, а от новите 38 случаи 11 са в болница. Това са случаи на вече приети пациенти с пневмонии и във вътрешни отделения, които при изследване са показали, че са заразени с КОВИД-19, обясни Калоянов.
Не така обаче изглеждат нещата в Разлог. Според кмета Красимир Герчев болницата в градчето е препълнена със заразени, а резултатите от тестовете са бавят, което поражда опасност от вътреболнична инфекция. Той е разпоредил спешно да се проучи възможността за разкриване на PCR-лаборатория. Една трета от новите случаи в Благоевградска област са от населени места, които се обслужват от разложката болница. „Хората са изключително изморени, изтощени, от март месец са под стрес и напрежение. В момента инфекциозното отделение е пълно. Вътрешно отделение в по-голямата си част също е пълно. Очакваме тестове, които идват през ден-два. Хората с пневмонии в момента бяха 22 във вътрешно отделение и чакаме какво ще излезе“, коментира той пред БНР.
Кметът призова мерките на национално ниво да бъдат преосмислени заради влошаването на ситуацията, като коментира, че местните власти нямат ефективни лостове за извънредни решения.
Огнището в Русе
В Русе огнището в старческия дом "Възраждане" се очертава като най-голямото в такава институция у нас. От вчерашните проби са установени нови 26 заразени, с което общо обитателите и обслужващите лица с коронавирус в дома стават 49, съобщи РЗИ, цитирана от Русе Медиа. Един мъж е починал, от останалите заразени шестима са от персонала, а 42-ма - обитатели.
От новите 26 случая, 21 са без оплаквания и са преместени от дома в друга сграда, осигурена от община Русе - общинска вила в лесопарк Липника. Там ще бъдат под изолация и ще получат постоянни медицински грижи. Другите петима са проявили симптоматика - повишена температура, суха кашлица, повръщане. Те са настанени в болница. В болница за допълнителна сигурност са и 18 от първите изолирани случаи, въпреки че симптомите им са сравнително леки.
Първите случаи на коронавирус в старческия дом бяха установени преди седмица. От началото на тази седмица са взети проби за 123 PCR теста на обитатели от дом „Възраждане“. Посочените 26 положителни резултата са от първите изпратени 48 проби. Очакват се резултатите от още 75 теста на обитатели от социалната институция. С други думи, вероятно ще има още заразени.
„Освобождаваме в момента четвъртия етаж на дома, дезинфекцираме, правим всичко необходимо, за да може, ако се наложи, там да карантинираме хора, които нямат симптоми“, каза зам.-кметът Енчо Енчев пред БНР и поясни, че общината има готовност да отдели още сгради при нужда.
РЗИ-Габрово: Избягвайте пазарите в час пик
На фона на общата картина Габрово не изглежда толкова зле, но в последните дни обстановката там се утежни, поради което РЗИ излезе с препоръки към гражданите да се избягват в близките дни посещения на места, където се струпват много хора, като общински пазари и тържища, както и големите търговски вериги в пиковите часове. Когато това е наложително, гражданите е препоръчително да ползват маски и дезинфектанти за ръце и за ръкохватките на търговските колички.
От 7 март до 21 юли в Габрово са диагностицирани 46 случая, докато за осем дни - от 21 до 27 юли са потвърдени 56 заразени. Към днешна дата случаите на КОВИД-19 там са 119, като за изминалото денонощие има нови осем потвърдени.
Инфекциозното отделение в МБАЛ "Д-р Тота Венкова" има 10 легла и те са заети, съобщи директорът д-р Минко Михов пред Би Ти Ви. Той обаче увери, че болницата ще се справи със ситуацията - има възможности за разкриване на допълнителни легла, създадена е и организация за осигуряване на достатъчно персонал.
МЕДИЦИНСКИ ПЕРСОНАЛ
Другият задълбочаващ се проблем е разпространението на заразата сред медицинския персонал. Само тази седмица броят на заразените медици се увеличи от 607 на 664 души. През последното денонощие са установени нови 26 случая, съобщи здравното министерство. От тях 6 са установени при лекари, 11 - при медицински сестри, 3 - при санитари, 2 - при фелдшери и 4 - при друг медицински персонал.