Медия без
политическа реклама

В НС групата на Доган ще се изписва ДПС-ДПС

Тази нелепост е основният резултат от дългоочакваното приемане на парламентарния правилник

18 Дек. 2024Обновена
Така изглеждат наименованията на политическите сили сега.
FB/Скрийншот
Така изглеждат наименованията на политическите сили сега.

В парламента най-накрая приеха правилник за организацията и дейността на Народното събрание, без който депутатите не могат да работят. Това се случи цели 5 седмици след откриването на парламента, избран на вота на 27 октомври.

Обсъждането и гласуването на проекта на правилника продължи повече от 7 часа и беше доминирано от спорове, предизвикани от борбата между двете ДПС-та в парламента. Повод за битката стана един смешен проблем – депутатите не можеха да различат резултатите от гласуванията си на електронното табло в пленарната зала. След като го поправиха, препирните продължиха, защото проблемът се преля в спор между хората на Делян Пеевски и Ахмед Доган за това кой да използва заветната абревиатура. Нелепият краен резултат беше, че първите ще се изписват на таблото като ДПС-НН, а вторите - като ДПС-ДПС.

 

Войната на абревиатурите

Всичко започна заради начина на изписване на парламентарните групи. Заради желанието на двете крила в ДПС техните групи трябваше да бъдат изписвани с пълните им дълги наименования – "ДПС-Ново начало" и "Демокрация, права и свободи - ДПС". За да се съберат на таблото с останалите 6 групи, надписите трябваше да се смалят. Крайният резултат беше, че едва се виждаше какво пише на таблото.

Първи реагира Тошко Йорданов от ИТН. Той се оплака, че дори с лещите, които носи, не може да различи таблото. Председателят на парламента Наталия Киселова му обясни, че всяка формация е казала предварително как да се изписва нейното име и точно това отразява таблото. После се намесиха Росица Кирова от ГЕРБ-СДС и Костадин Костадинов от "Възраждане" - също недоволни, като Костадинов дори обвини Киселова, че взима страната на Делян Пеевски в конфликта в ДПС.

После Йорданов направо предложи промяна в правилника – наименованията на групите да се изписват на таблото с абревиатура, ако пълното им наименование е съставено от повече от една дума. Наложи се да повтори идеята си на няколко пъти и да я обяснява с примери, защото в залата не го разбраха. Когато се проведе гласуването, депутатите натиснаха Киселова да им чете на глас резултатите на групите, за да е сигурно, че всички са ги разбрали. Предложението на Йорданов беше одобрено със 141 гласа, като групата на ГЕРБ-СДС дори се разцепи наполовина в мнението си, БСП се въздържа, а ДПС-НН беше против.

По този начин се получи следната нелепа ситуация - "ДПС-Ново начало" се изписва като ДПС-НН, а "Демокрация, права и свободи - ДПС" - като ДПС-ДПС.

Дори това не реши проблема – оказа се, че е необходимо време, за да се коригират имената на таблото и затова депутатите излязоха в почивка. След това обаче Хамид Хамид от ДПС-НН предложи формациите да се изписват с наименованията, с които са били регистрирани за изборите, като не им се позволява да ги изменят или допълват по никакъв начин. Това директно удряше по хората на Доган, тъй като те участваха във вота като "Алианс за права и свободи" (АПС), докато Пеевски се беше регистрирал като "ДПС-Ново начало". С други думи, ако предложението се приемеше, само последният можеше да използва абревиатурата ДПС в парламента.

Възникна спор - ИТН и "Възраждане" последователно нападнаха Киселова, че не може да позволи предложението на Хамид да се гласува, тъй като вече е закрила разискванията по съответния текст от проекта за правилник. За отбелязване е, че това са партиите, които загубиха от Киселова битката за председателския пост в парламента. Накрая депутатите се оттеглиха във втора почивка, за да изясняват ситуацията. А още нямаше дори 11 часа.

Разприте продължиха, като отново ИТН и "Възраждане" нападаха Киселова. Накрая тя се наложи и предложението на Хамид беше гласувано. Макар че получи 104 гласа (66 от ГЕРБ-СДС, 30 от ДПС-НН и 8 от БСП), то не беше прието. Така остана положението, при което и двете формации ще се изписват със съответните си абревиатури - ДПС-НН и ДПС-ДПС.

Хората на Доган отчетоха това като победа, тъй като все пак ще използват популярната абревиатура. Депутатът Севим Али написа във Фейсбук: "Тази победа, макар и малка, не беше лесна, защото срещу правото да се наричаме с името на нашата партия се обявиха народни представители от други парламентарни групи. В този тежък сблъсък на аргументи и идеи ние, народните представители от автентичното ДПС на д-р Ахмед Доган, не само победихме, но и бяха ясно разкрити тези, които подкрепят модела "Пеевски"."

 

Работа и заплата във ВУЗ

По предложение на ГЕРБ-СДС беше направена малка, но съществена редакция в текстовете на правилника, които разрешават на депутатите да преподават във висши училища. Досега това се отнасяше само за народните представители, които са хабилитирани преподаватели. Сега това условие отпада, което означава, че всеки депутат, който е поел ангажимент да преподава на студенти, може да продължи да го прави, дори да не притежава академичен ранг.

Също така, отново по идея на ГЕРБ-СДС, се позволи на народните представители да получават заплата по трудов договор с висше училище, в което преподават. Преди това се разрешаваше само хонорар или възнаграждение по граждански правоотношения.

Депутатите запазиха възможността да заемат длъжности в държавни и общински учреждения, предприятия, дружества и бюджетни организации. Условието е да ползват неплатен отпуск до края на пълномощията си.

 

Затягане на дисциплината

Леко бяха затегнати мерките срещу буйстващи депутати. Председателят на парламента ще може да отстрани за едно до три заседания народни представители, които умишлено увреждат материалната база в пленарната зала или в сградата на Народното събрание. Тази мярка е отглас на безобразните сцени от предния парламент, когато депутати от "Възраждане" саботираха пленарно заседание като изключиха кабелите на захранването на озвучителната уредба.

Не беше прието предложението на ИТН депутатите да се тестват за употреба на алкохол и наркотици в началото на всяка парламентарна сесия. От партията на Слави Трифонов настояваха това да става и по разпореждане на председателя на парламента, както и по искане на една трета от народните представители. Във временната комисия за правилника тази идея беше неочаквано подкрепена, но в залата получи само 61 гласа – от ИТН, "Възраждане", МЕЧ и един от ГЕРБ-СДС.

 

Депутатски правомощия

В правилника се промъкна неподкрепено във временната комисия предложение на "Възраждане", засягащо текста, който повелява на държавните и общински органи да оказват съдействие на народните представители и да им предоставят информация, когато изпълняват правомощията си. Петър Петров от "Възраждане" поиска да се разреши на депутатите достъп до информация за вида и размера на задължения на държавни ведомства и органите на местната власт, както и на държавни и общински дружества.

Това стана за раздразнение на депутатите на ГЕРБ-СДС, чиито депутати бяха против, защото щяло да се наложат промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК). "С правилник изменихте кодекс. Благодаря ви за умното гласуване", жлъчно коментира Христо Гаджев от ГЕРБ-СДС.

 

Спор за регулаторите

Голям спор се заформи около предложения на ДБ по текстовете от правилника, които описват парламентарната процедура на избор на членове на държавни органи. Тук става въпрос за онези органи, които се избират от Народното събрание – регулатори, контролни и надзорни институции.

От ДБ настояваха, първо, да се запише, че неправителствени организации могат да предлагат кандидати на депутатите, които на свой ред да ги внесат като собствени номинации; второ, парламентарната антикорупционна комисия да изготвя доклад за кандидатите, изготвен на базата на проверката на тяхната репутация и нравствени качества.

Предложението за номинации на НПО сектора беше подкрепено само от ГЕРБ-СДС и ПП, което не беше достатъчно, за да бъде прието. А идеята за доклад на антикорупционната комисия създаде казус. Тя беше отхвърлена в понеделник от временната комисия, изготвила проекта на правилник, както и днес в пленарната зала. Божидар Божанов от ДБ обаче предложи редактиран вариант на текста (в него липсваше фразата от първоначалното предложение на ДБ, че антикорупционната комисия преценява "способността на кандидатите да устояват на корупционен натиск" - бел.а.).

Между Божанов и водещия заседанието Драгомир Стойнев от БСП започна препирня дали новият вариант може да се гласува, след като първоначалният текст е бил отхвърлен. Даже се направи почивка, за да се консултират парламентарните юристи как да постъпят. Това се оказа без значение накрая - текстът беше гласуван и беше отхвърлен, защото събра подкрепа само от ГЕРБ-СДС, ПП и двама от БСП.

 

Почивка

Срокът на новогодишната си ваканция депутатите оставиха непроменен - от 22 декември до 10 януари. Днес обаче ПП и ДБ внесоха заедно проект на решение, с което тя се съкращава - от 24 декември до 1 януари. Това несъмнено е свързано с бързането на двете формации да се приемат промени в Закона за съдебната власт, с които да се блокира избора на главен прокурор. По същата причина те внесоха днес и проекти на решения за сформиране на парламентарните комисии, в които се разглеждат законопроектите. Дали останалите политически сили ще се съобразят с това, предстои да видим.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата