"Развитието на въоръжените сили не търпят дилетантщина и лекомислие". Това заяви президентът и върховен главнокомандващ Румен Радев в речта си по време на военния парад по случай 6 май - Денят на храбростта и 145 години от създаването на българската армия. Парадът в София се случва за пръв път след 3 години прекъсване заради пандемията от COVID-19.
"В Европа бушува война. Безпрецедентна по мащаби и залог в най-новата история на нашия континент. България навлезе в тези опасни времена след години на неграмотни и користни експерименти с въоръжените сили. С насаждани илюзии, че войните са част от миналото. Че попрището на военнослужещия е безперспективно, а армията - отживелица. Политическият елит дълго пренебрегваше рисковете в средата за сигурност, а бездействието и пагубните решения бяха размивани в колективната безотговорност... Има един исторически постулат във военната стратегия: една крепост най-лесно се превзема отвътре. В основата на всяко поражение лежи морален пробив, чуждопоклонство, продажност, обезверяване, обществен разкол - все неща, от които традиционно страдаме, но за които скъпо плащаме.
Затова Гергьовден е особено важен празник - днес отбелязваме единението на народ и армия, припомняме си, че в историческата буря трябва да сме сплотени зад националния интерес, за да съхраним своя живот и този на близките ни, да опазим нашия дом и култура", каза още Радев в речта си.
Преди парада говори и военният министър Димитър Стоянов. "Днешният парад не е последният с участието на нашите изтребители МиГ-29. Имаме уверенията на американския производител на изтребителите Ф-16, че ще започнем да ги получаваме така както беше планирано - в началото на 2025 г. Но ние сме взели всички мерки да запазим дотогава действащите ни изтребители - обявихме обществени поръчки за резервни части за тях, осигурили сме поддържането им до момента, в който ще започне подмяната. Обществените поръчки, които пуснахме за ремонта на двигателите са за 16 млн. Ръководството на МО не чака, ние сме започнали процеса на модернизация. Очаквам до края на 2023 г. да бъдат сключени три договора - два със сухопътните ни войски и един за въздушните ни войски. Самочувствието, с което посрещаме празника е повдигнато в резултата на това, което сме направили през последната година", коментира Стоянов пред bTV.
На пл. "Княз Александър I" се състоя и тържествен водосвет на бойните знамена и знамената светини на Българската армия, преди началото на същинския парад. Водосветът беше отслужен от Негово преосвещенство Мелнишкия епископ Герасим - главен секретар на Светия синод на Българската православна църква. Тази година службата е по време на военния парад в София, което се случва за първи път. По традиция водосветът се провежда пред Паметника на незнайния воин в София, но в района има ремонт.
От Националната служба за охрана (НСО) обявиха специални мерки за сигурност, включващи преминаването пред пропусквателни пунктове за гражданите, които искат да присъстват на парада. Там се извършват проверки за опасни предмети и вещества.
Също така за времето от 8:30 до 12:30 ч. има забрана за използване на безпилотни летателни средства (дронове) в радиус от 1000 м около зоната за сигурност.
По време на парада преминаха над 800 военнослужещи. Бяха представени образци на видове сухопътна и летателна военна техника на въоръжените ни сили. За първи път в парада дефилират италианските бойни машини Freccia ("Стрела") от състава на многонационалната бойна група в България. Участват и 174 военни музиканти.
ДРУГИ АКТИВНОСТИ
По случай днешния празник пред сградата на администрацията на президента ще се извърши тържествена смяна на почетния гвардейски караул от 12:00 ч.
По традиция на 6 май от 10:00 до 17:00 ч. Националният военноисторически музей в София ще работи с вход свободен за постоянната вътрешна и външна експозиция, както и за изложбата "Българската армия. Началото". Специалната програма за Деня на храбростта и Празник на Българската армия включва дегустация на традиционната войнишка боб чорба от 12:00 часа, а от 14:30 часа за празничното настроение на всички посетители ще се погрижи Представителният духов оркестър на Сухопътни войски.
Днешният празник ще бъде отбелязан с Ден на отворени врати и във филиалите на НВИМ - Военноморският музей и Парк-музей "Владислав Варненчик" във Варна и Музея на авиацията в Крумово.
В Крумово посетителите ще видят документалната експозиция "Въздушното фоторазузнаване в България 1912 – 1945". Организирани са два безплатни тура - от 11:00 и 14:00 ч.
Самолети МиГ-29 от авиобаза "Граф Игнатиево" пък ще прелетят над Пловдив във формация "клин" около 11:30 ч., също по случай празника.