Днес няма положителни проби за коронавирус. 27 проби, изследвани във ВМА, са отрицателни, но това не са хора от контактните групи на първите четирима заразени в Плевен и Габрово. В рамките на утрешния ден се очакват изследванията на 84 души от Плевен и 47 души от Габрово, обяви ген. Венцислав Мутафчийски на редовния брифинг на националния кризисен щаб. Подобрява се състоянието на заразените пациенти.
Габрово и Плевен станаха модел, по който ще се развият нещата и в други градове, когато се установи коронавирус в тях, обяви главният държавен санитарен инспектор доц. Ангел Кунчев. Той похвали колегите си от двете болници, че са посрещнали спокойно заразените и че в рамките на 24 часа са намерени контактните хора и са взети проби. Кунчев обаче отчете като неудовлетворителна прекомерната строгост на двете здравни заведения, визирайки напрежението сутринта в Плевен, където хора не бяха допускани за химиотерапия. Всички, които се нуждаят от медицинска помощ, трябва да я получат, това не може да се прекъсва, това е граница, която не бива да се преминава, предупреди Кунчев.
От щаба за пореден път призоваха хората да проявят отговорност и да ограничат контактите и пътуванията си. Ген. Мутафчийски отбеляза с известна почуда, че след като в последните дни след навлизането на кооронавируса в Европа преминалите през летището са били около 8000 души дневно, днес е регистриран пик от 11 000 души. Ангел Кунчев пък посъветва хората да избягват да посещават личните си лекари за неща, които не са спешни. "Говорих с общопрактикуващи лекари, не може точно сега да се решават неща, които си отлагал или да идваш за документ, който не ти е необходим", коментира той. Движим се по тънка граница по отношение на мерките - не трябва да счупим държавата и да направим икономиката да се възстановява две-три години, отбеляза още той. По отношение на двете болници Кунчев предупреди човек да не ходи до тях, ако няма спешна работа, визирайки телевизионни екипи, които се опитват да правят репортажи отвътре. "И в двете болници не се знае как е влязла и как е излязла заразата, може да е млад човек, преминал през регистратурата", посочи той.
Здравните власти отвърнаха и на обвиненията на медици, че у нас не се използват бързите тестове и скрийнингът е тромав. "Не ги използвахме досега, тъй като те сега започнаха да излизат. Но златният стандарт е този, който се използва във ВМА и в националния център по заразни и паразитни болести. Тези тестове не са надеждни, но са чудесни за отсяване на случаите. След това обаче всеки положителен резултат трябва да бъде потвърден от петте лаборатории", обясни Ангел Кунчев. Шефът на националния център доц. Тодор Кантарджиев допълни, че националната референтна лаборатория не само потвърждава всяка положителна проба, но и я изпраща в Берлин, където е референтната лаборатория за ЕС.
Междувременно МВнР повиши степента на риск при пътуване в Италия до ниво 3, като препоръча да не се пътува до карантинираните райони. Актуализирана е и препоръката за Франция, тъй като там също има области, където се предприемат извънредни мерки.
Изненадващо в новините по темата се вклини и "Булгартрансгаз". Шефът на държавното предприятие Владимир Малинов даде специална пресконференция, за да опровергае слуховете, че италианци, които работят в изграждането на "Балкански поток", може да са донесли коронавируса в България. От общо 550 работници, ангажирани в изграждането на газопровода, 75 са италиански граждани, като 25 от тях са пристигнали у нас в периода 25 февруари - 6 март. Всички работници се проверяват, до момента никой не е показал признаци на болестта, няма как сред тях да е "нулевият пациент", обясни Малинов.
Както е известно, първите пациенти с коронавирус у нас са 27-годишен мъж от Плевен и 75-годишна жена от Габрово. Двамата не отговарят на типичния профил на рисковите групи - нито са пътували, нито са контактували с хора, които са пътували. Лежали са с пневмония в болница и коронавирусът е установен, след като вече са в стабилно състояние и са преминали пика на болестта. След тях се разбра за още двама заразени покрай допълнителното изследване на кръга от контактни хора около първите два случая. Това са 40-годишна медицинска сестра от Габрово, за която първоначално се смяташе, че е заразена покрай другата пациентка, но днес сутринта от щаба уточниха, че двете пациентки в Габрово нямат нищо общо помежду си. В Плевен двамата мъже са били в обща стая при престоя си в болницата, но все още не е ясно кой кого е заразил. Вторият случай е 61-годишен пациент с белодробно заболяване.