Управляващото мнозинство в Столичния общински съвет взе решение администрацията на града да кандидатства по оперативна програма "Региони в растеж" за финансиране на ремонт на Борисовата градина, въпреки че от повече от година върви процедура по изготвяне на Подробен устройствен план на градината, който още не е готов. С гласовете на коалициите ГЕРБ-СДС и ВМРО- "Атака" столичният парламент одобри проект София да привлече 9 млн. лв по ОПРР, към които градът трябва да прибави от бюджета си още 1 332 000 лв. С парите общината смята да реконструира алеите в зоната между "Цариградско шосе", бул. "Пейо Яворов", бул. "Евлоги и Христо Георгиеви" и бул. "Драган Цанков", да ремонтира обществената тоалетна при Лятната читалня, да изгражда нова ВиК система, да слага още осветление в парка, да постави още 129 камери, да възстановява художествена украса в Борисовата градина, да ремонтира езерото в лилиите и т.н. Проектът предвижда по границите на парка да се засядат и множество храсти, които трябва да служат като шумозащитна стена срещу автомобилното движение по околните булеварди. Ремонтът ще се провежда чрез инженеринг, което означава, че за него няма да се одобрява архитектурен проект.
След ожесточен двучасов дебат против гласува групата на "Демократична България" и независимият Борис Бонев. Част от представителите на БСП се въздържаха, а други подкрепиха управляващото мнозинство в СОС. При обсъжданията през изминалите дни три от комисиите в съвета подкрепиха искането на кметството и само тази по архитектурата, в която ГЕРБ нямат мнозинство, отхвърли проекта. Тома Белев от "Демократична България" коментира, че чиновниците в София напират да похарчат над 10 млн. лв. за строителство в Борисовата градина, без столичани да са наясно какво точно ще се случва в нея. "Обновяване на Борисовата градина без съмнение е необходимо, но при неприет по неясни причини нов Подробен устройствен план на парка не е ясно към кой период от историческото му развитие ще се опита да го върне ремонтът. Ако го връщаме към облика при създаването на градината, то асфалтът няма място в нея. Като гледам в проекта как смятате да възстановявате едновременно бордюри от гранит, бетон и от пясъчник се питам това ли е идеята - да имаме различни елементи в един парк на градинско-парковото изкуство, какъвто е Борисовата градина. Виждам и огромната площ, която възнамерявате да асфалтирате с черен асфалт. Ако сега приемем доклада, ще предрешим начина, по който Борисовата градина ще бъде ремонтирана", коментира Белев. Той призова днес ГЕРБ да заложат поне, че при обновяването на парка строителите няма да използват черен асфалт, за да намалят нагорещяването през лятото, но от мнозинството не реагираха на призива му.
"Ако този доклад бъде приет, ще се стигне до правния и градоустройствения абсурд един ремонт да налага визията как да изглежда един Подробен устройствен план, вместо да бъде обратното. На всеки му е ясно, че всичко в момента се прави, за да се спасят едни пари, които са останали за усвояване, но явно не може да се намери по-подходящ проект", допълни Борис Бонев. Според него администрацията на София не трябва да започва ремонт на нов парк, преди да се види какво точно ще се случи със забатачения ремонт на Западен парк.
Зам. кметът Билева отговори, че проектът за обновяване на Борисовата градина е внесен в Националния институт за недвижимото културно наследство и Министерството на културата ще бъде органът, който определя към кой период ще бъде насочен проектът. Тя допълни, че по отношение на настилките Столична община смята да продължава изпълнението на вече одобрени от НИНКН дейности.
През февруари т.г. след разгорещени спорове и граждански натиск комисия по екологията отложи гласуването на доклада за ремонта на Борисовата градина, който тогава беше внесен от вече бившия зам.кмет по околната среда Йоана Христова. Прогнозната сума тогава беше 11,8 млн. лв. Основното недоволство на гражданите бе, че общината се готви да реконструира Борисовата градина, преди да е ясно как ще изглежда новият й ПУП. Те не харесаха и идеята алеите да бъдат застлани с асфалт при положение, че планът предвижда възстановяване на автентичните настилки.
В началото на годината от „Демократична България“ обърнаха внимание, че администрацията е предприела стъпки за кандидатстване по ОПРР преди СОС да се е произнесъл по темата. Друга критика бе, че София не е предоставила информация за цената на различните видове дейности- асфалтиране, осветление, камери и т.н. Отговорът бе, че точното остойностяване ще стане ясно, когато бъде представен работният проект за ремонта. Днес от "Демократична България" отново обърнаха внимание, че Столична община продължава да не изяснява колко пари ще похарчи за различните дейности и компоненти - например за нови пейки в парка.
През последните години части от най-големия столичен парк, сред които и в споменатите зони, вече бяха ремонтирани срещу 1,7 млн. В резултат в Борисовата градина бе изградена система за видеонаблюдение, която обаче не попречи в парка да продължат да се случват престъпления, включително и убийства.