Общинската избирателна комисия-София, в която ГЕРБ има най-много представители, е решила да не отстранява кмета на село Герман заради казус, по който вече бяха махнати районни кметове на ПП-ДБ-"Спаси София". Съобщението направиха от ПП, които обвиниха ОИК-София, че прилага двоен стандарт, когато решава дали даден кмет да бъде отстранен от поста си заради участие в частни дружества.
"На заседание на 19 януари комисията отказа да отстрани кмета на с. Герман - Божидар Трайков от ГЕРБ, въпреки че според Търговския регистър той е участвал като съдружник в две фирми, на едната от които е управител", съобщават от ПП.
Проверка на ОИК установява, че след полагането на клетва като кмет през ноември 2023 г. Божидар Трайков е имал участие в две търговски дружества - първото като управител и съдружник, а второто само като съдружник. "На заседанието на комисията председателят от ГЕРБ (Полина Витанова, която е и дългодишен председател на директорския съвет на общинската фирма "Софийски имоти"- б.р.) предложи изготвен от нея проект на решение, с което се установява нарушение и следва кметът предсрочно да напусне поста си. При гласуването на проекта на решение обаче не беше постигнато мнозинство, защото членовете, излъчени от ГЕРБ, гласуват против махането му. Дори председателят на комисията гласува против собствения си проект на решение и така кметът на ГЕРБ "беше спасен", пише в съобщението на ПП. "Дали ГЕРБ ще се отблагодари за действията на Витанова като председател на ОИК като поднови позицията й в дружеството, където получава несъмнено доста високо възнаграждение - предстои да разберем", коментира шефът на Столичния общински съвет Цветомир Петров, който е от ПП. При вота за кмета на Герман представителите на ДПС, който в момента са част от "Ново начало", също са гласували анблок за неговото оставане, уточняват от ПП.
Общинската избирателна комисия се състои от 39 члена, които са излъчени от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, "Възраждане", ДПС, БСП и ИТН. При гласуването за Божидар Трайков 19 са били против отстраняването му, а 17 - за. "Досега мнозинството в тази комисия гласува твърдо, че следва да бъдат предсрочно освободени кметовете на "ПП-ДБ (Спаси София)" Георги Кузмов - кмет на район „Оборище“, и Ясен Русев - кмет на район „Искър“, поради същата причина - че са съдружници в ООД и извършват търговска дейност", пропомнят от ПП.
"Нещо повече, същата комисия и в същия ден, в който гледа случая на кмета на с. Герман, разгледа и сигнал за предсрочно прекратяване на пълномощията на кмета на кметство "Доброславци" Росен Николов, издигнат от ПП "Възраждане". За него е установено, че извършва търговска дейност като едноличен търговец в нарушение на закона. Мнозинството в комисията реши да прекрати предсрочно неговите пълномощия. Разбира се, без гласовете на членовете от ПП "Възраждане", които иначе смятат, че съдружникът в ООД извършва търговска дейност", пише още в съобщението.
"Всичко това показва, че ОИК не е независим колективен орган, който спазва закона, и че комисията прилага двойни стандарти при вземането на своите решения", обобщават от ПП.
Член 41 на закона за местното самоуправление, по който ОИК-София решава дали да отстрани кмет за несъвместимост, гласи: "Кметовете на общини, на райони и на кметства, кметските наместници, заместник-кметовете на общини и на райони и секретарите на общини не могат да извършват търговска дейност по смисъла на Търговския закон, да бъдат контрольори, управители или прокуристи в търговски дружества, търговски пълномощници, търговски представители, търговски посредници, синдици, ликвидатори или да участват в надзорни, управителни и контролни органи на търговски дружества и кооперации за времето на мандата им".