Медия без
политическа реклама

Още заразени с COVID-19 българи се завърнаха от Нидерландия

Жертвите на коронавируса нарастнаха до 72, първи случай на починал медик, а щабът спира с брифингите

02 Май 2020Обновена
Кадър от дните, в които щабът правеше брифинги няколко пъти на ден.
Илияна Кирилова
Кадър от дните, в които щабът правеше брифинги няколко пъти на ден.

Още заразени с COVID-19 са се прибрали у нас в петък с полети от Нидерландия, съобщи бТВ. 

Семейство от Димитровград със симптоми на коронавирус е пристигнало вчера със самолет, тествани са още на летището с бърз тест и той е дал положителен резултат. Откарани са веднага с линейка в столична болница. 36-годишният мъж и съпругата му на 34-години са отклонени за медицински контрол на летището, след сигнал от личния им лекар в България, че двамата са болни и въпреки това предприемат пътуването. Новината идва от  Областния кризисен щаб в Димитровград. Няма информация дали пътниците от този полет са поставени под карантина и дали ще бъдат тествани.

С друг полет от Нидерландия, отново на 1 май, но от друг град, са пристигнали две жени от община Хасково, за които впоследствие по техни данни се е разбрало, че те имат положителни PCR тестове, направени в страната, от която идват. Въпреки предупрежденията на нидерландските медицински власти, двете жени са предприели пътуване и са се завърнали в България. От летището до дома си в община Хасково те са пътували с такси. В момента са под карантина в дома си без симптоми. Здравните власти са в непрекъснат контакт с тях. В този полет са пътували общо 54 пасажери, от които жители на област Хасково са още четирима. Двама от община Харманли и двама от община Тополовград. На всички тях предстои да бъдат взети проби през следващите два дни. Контактните лица се установяват и ще бъдат поставени под 14-дневна карантина.

На 26 април жена от хасковското село Криво поле с COVID-19 необезпокоявано слезе на летище София с двете си деца, едно от които също с положителен резултат, от полет на "България еър от Нидерландия+ и с такси се прибраха у дома си. Никой не е проверил жената на летището, въпреки че още по време на полета са й прилошава и е поискала помощ. Впоследствие се наложи Националният оперативен щаб да призове 95-те пътници от полета да информират здравните власти и да останат под карантина.

1594 са потвърдените случаи на COVID-19 у нас по данни на Националния оперативен щаб, към 17 ч., днес, 2 май. През днешния ден са доказани още 6 нови случая - в областите:  3 в  Сливен, 1 в Стара Загора,1 в  Ямбол, 1 в София. 321 са лицата с потвърден COVID-19, настанени в лечебни заведения. От тях 40 са в интензивни отделения и клиники. 174 са медицинските служители, при които е потвърдена коронавирусна инфекция.

Починалите лица, при които е установен COVID-19, вече са общо 72. Три са жертвите на коронавируса през днешния ден до 17.00 ч. В МБАЛ Благоевград е починал 68-годишен мъж, който е страдал от сърдечна и дихателна недостатъчност. В областната болница във Видин е починал мъж на 80 г. Пациентът е страдал от исхемична болест на сърцето, хронична сърдечна недостатъчност, прекарал е и инфаркт. Третият смъртен случай е от Плевен. Починала е 82-годишна жена, която е имала хронична обструктивна белодробна болест и хронична сърдечна недостатъчност. 

Информацията от тази сутрин бе за 47 нови случаи на заразени и общ брой от 1588. На картата на разпространението на заразата се появи и Разградска област. Общо сред новозаразените са пет деца между 2 и 16 години.

През изминалото денонощие трима са починалите - пациенти в Смолян и София, двамата над 60 години, както и 43-годишна лекарка от Сливен. Това е първият случай на починал медик от коронавирус у нас. Д-р Илияна Иванова е лекувала болните от COVID-19 в инфекциозното отделение на многопрофилната болница в Сливен, а болестта й е протекла много бързо.  По информация на bTV тя се е лекувала у дома от 10 дни, а положителната й проба е излязла преди два дни - в четвъртък. Мъжът на лекарката също е медик в инфекциозното отделение на болницата. В момента е под домашна карантина.

От Българския лекарски съюз обявиха, че откриват дарителска сметка за семейството на д-р Иванова и правят първа вноска от 5000 лв. Кметът на Сливен Стефан Радев поднесе съболезнования на личната си страница в социалната мрежа. „В борбата за живота на другите тя напусна този свят, за да остане в сърцата на всички, които я познаваха и обичаха,“ написа кметът на Сливен.

"Отиде си един достоен български лекар, останал на висотата на нашата професия! Лекар, който до последно изпълняваше своя професионален и морален дълг, грижейки се за своите пациенти, но загуби битката за собствения си живот! Светла памет!", написа във фейсбук страницата на ВМА и ген. Венцислав Мутафчийски.

Вирусът е стигнал и до една от сградите на НЗОК в София, на ул. "Любата"15, научи "Сега". На адреса се помещава и приемна за консултация с граждани. Потвърдени за наличие на вируса са две от чистачките в сградата.  Това е станало на 22 април, като първоначално се появи информация, че не са последвали други тестове и не е проведена задължителната дезинфекция. От здравно министерство отрекоха. По данни на РЗИ-София всички контактни лица са тествани и са с отрицателни проби, сградата е дезинфектирана по всички правила, съобщават от МЗ.

Националният оперативен щаб спира с брифингите, стана ясно на днешната сутрешна изява пред журналисти. Въпросите ще се задават чрез пресцентровете към съответните лица от щаба и правителството. Решението обяви говорителката на кабинета Севдалина Арнаудова, а мотивът - обществото било информирано доста по темата с коронавируса, а и се чували критики. Брифингите вече носели повече вреда, вместо да помагат.

Решението се взема на фона на ескалиращите случаи във Видинска област. Там ситуацията става все по-трудна за овладяване.

Междувременно лекарства и предпазни средства, купени от българското правителство, пристигнаха със самолет от Китай. Пратката включва 156 800 маски и над 200 000 кутии медикаменти. Това е втората подобна доставка от Китай.

 3555 души са тествани от 6 април до днес в частни лаборатории с бързи тестове за антитела, показва статистиката на сайта www.labtestcovid19.com. От тях в 70 (2%) случая са регистрирани положителни проби за антитела IgG, а в 50 (1.4%) случая - за антитела IgM. Първото означава, че тестваният е прекарал инфекцията, а второто, че заразата е в ранен етап. Има и  32 (0.9%) проверени, при които са открити и антела  IgG, и антитела IgM. Тестваните с по-бавните, но считани за "златен стандарт" PCR-тестове са 177, от които 5 (2.8%) са дали положителна проба да коронавирусСтатистиката в сайта се базира въз основа на извършени тестове от лицензирани лаборатории в страната, които са се регистрирали в системата и споделят данни

СЦЕНАРИИ

Три сценария разглежда световната общност във връзка с коронавируса, анализира доц. Димо Димов от щаба. Първият - 7 малки нови вълни последователно в рамките на две години. Вторият - по-голяма вълна през есента и зимата на 2020 г., плюс една или някоко малки следващата година. Третият - заразявания без ясен вълна. Независимо от сценариите обаче, вирусът ще е активен между 18 и 24 месеца.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

щаб, брифинг

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли на предстоящите парламентарни избори?