Медия без
политическа реклама

Почти половината българи са били нещастни през тази година

44% от хората са песимисти за 2021 г.

14 Дек. 2020
Илияна Кирилова

Сериозен спад през 2020 г. на хората, които са се чувствали щастливи, отчита проучване на изследователски център „Тренд“. През тази година 44% от българите казват, че са не са били щастливи, а 46% смятат обратното, обясни пред БНР социологът Евелина Славкова. Изводът е, че коронавирусът се е отразил върху субективното чувство за щастие, сочат данните в края на годината.

Безпрецедентни са данните за оценката на българите дали настоящата година е била добра или лоша година за България, не само за самите тях, отбеляза още Славкова. В разрез с обичайно по-положителните оценки в края на годината, сега 80% смятат, че настоящата година е била лоша, едва 10 на сто я определят като добра за страната. Двоен е скокът спрямо миналата година на хората, които виждат 2020 г. като лоша.

В сравнение с минали години по-малък е и процентът на хората, които очакват по-добра следваща година. 44% са песимисти за 2021 г., 32 на сто са позитивно настроените.

Хората са станали по-предпазливи в битката с коронавируса. На фона на здравните страхове икономическите са по-сериозни, сочи още проучването на „Тренд“. Увеличил се е делът на хората, останали без спестявания. „В един момент икономическите последици, икономическият страх започва да измества здравния страх, който се насади през втората вълна“, коментира Евелина Славкова. Повече хората изпитват несигурност и не знаят кога всичко около пандемията ще приключи.

Като позитив на сегашната ситуация участниците в социологическото проучване открояват това, че са стояли повече време у дома със семействата си. В края на годината хората обикновено са по-позитивно настроени. И сега всеки иска да празнува, но хората ще се ограничат, смята Славкова. Точно в момента обществото не мисли за избори, на дневен ред са сметките и оцеляването, обобщи тя.

Още по темата