Медия без
политическа реклама

Полша е пратила на България един двигател за 8 МиГ-а

Ако не се осигури ремонт на самолетите, пилотите ни няма да летят, предупреди военният министър

06 Февр. 2023
Димитър Стоянов
БГНЕС
Димитър Стоянов

Има голяма вероятност българските пилоти да не могат да не могат да изпълняват бойното си дежурство и друга държава изцяло да охранява небето ни. Това стана ясно от изказване на служебния министър на отбраната Димитър Стоянов по време на брифинг пред журналисти. "Ако не се осигури ремонт на МиГ-29 или заместващи самолети, ще се наложи съюзна държава да поеме охраната на небето ни", заяви той.

За двата двигателя за МиГ-29 Стоянов обясни, че имаме предоставени от Полша. "Единият го приехме без забележки, а другият има нужда от допълнителни поправки", посочи министърът. 

В момента страната и разчита само на съветските МиГ-29, от които постоянно могат да се използват не повече от 7-8 самолета по едно и също време. Дори и да успее да извърши ремонт на остарелите си български МиГ-29 в Полша, техният ресурс може да бъде удължен най-много до края на 2023 г. Първите изтребители F-16 се очакват през 2025 г. и в рамките на около две години България би останала без изтребителна авиация. 

Продължаваме подготовката на документите за модернизация на Българската армия. "Трябва да бъдат изготвени проекти за неструктурирани проекти на летище граф “Игнатиево", там закъсняваме с две години. Поставили сме срок до средата на 2024 да бъдат приключени тези проекти“, каза Стоянов.

България очаква оферти за бойни самолети от три страни. "Към момента МО няма повече конкретика за конкретни числа. Самолетите, за които за изпратени запитвания и съответните страни: Ф-16 блок 32 от Израел. Грипени от Швеция. Мираж 2005 от Франция", допълни министърът.

На въпрос как ще бъдат финансирани новите сделки без бюджет, министър Стоянов отговори: " Процесът е изключително дълъг. В момента правим необходимата подготовка и набиране на информация. Първо, придобиваме информация и така научаваме кое, как и къде се произвежда. След това искаме оферта, в която има конкретика с цифри. След това искаме договор и се прави проект за внасяне в Народното събрание за инвестиционни разходи. В момента сме на етап на искане за предоставяне на информация. Дори одобрени, 4-те договора, плащанията не могат да бъдат извършени в рамките на една година. По тази причина искаме разсрочване на плащанията в рамките на 10 години."

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата