Макар президентът Румен Радев все още да не е обявил дали ще уволни шефа ДАНС заради скандала с машинното гласуване на местните избори, както иска преиера, днес неговият секретар по сигурността и отбраната и бивш служебен военен министър Димитър Стоянов яростно защити оставането му на поста. Последният даде да се рабере в интервю за Нова тв, че президентството ще брани докрай председателя на агенцията Пламен Тончев.
"Аз съм подготвил моето писмено становище към президента Румен Радев с отрицателно мнение, тоест да не бъде подписана оставката на председателя на ДАНС и предсрочното му освобождаване", заяви пред Нова телевизия Димитър Стоянов, бивш служебен военен министър и секретар по сигурността на Румен Радев. По думите му, мотивите, които са посочени от министър-председателя, са крайно "нефелни" и "смешни". "Те са толкова несъществени, че аз не виждам причина да се предприеме такова действие", коментира още той.
Причините, които министър-председателят съобщи за исканото уволнение, бяха няколко, но основното бе справката на ДАНС, която послужи за отмяна на машинното гласуване на първия тур на местните избори. Според Денков въпросната справка за машините преди първи тур на местните избори е изготвена в нарушение на закона, а отказът на председателя на ДАНС да освободи своя заместник и автор на справката Деньо Денев означава, че Пламен Тончев одобрява незаконните действия и няма възражения за злонамереното ползване на документа.
"Как да бъде освободен председателят на ДАНС за това, че по закона за ДАНС не е извършил контрол над своя заместник? Как да извърши контрол, след като физически той не е бил в България. Тогава го замества един от неговите заместници и са спазени всички правила", посочи Стоянов.
Той коментира и информацията, че Денков е поискал от агенцията доклад за сигурността на машините, но не е получил такъв. "Дали наистина го е поискал? Нека да излезе и да каже с кой документ е изпратил такова искане към ДАНС. Аз се съмнявам, че има такова", каза секретарят по сигурността. Според Димитър Стоянов на това правителство "всички са му виновни" и то не е работещо за разлика от служебното правителство, в което той е участвал. "В момента нямаме сглобка, имаме разглобка", каза още секретарят.
Президентът Румен Радев вече повече от седмица бави да се произнесе по искането на Денков за уволнение на Тончев. Преди дни обаче той яростно го защити. По закон шефът на ДАНС може да бъде махнат само с президентски указ.
Радев отбеляза тогава, че липсата на доверие на премиера в шефа на ДАНС не е законово основание за махането му. "Ще се запозная с аргументите (на Денков, б.а.). Но реалните мотиви са известни отдавна, чухме ги в оня запис - овладяването на службите", препрати президентът към прословутия запис от партийната сбирка на ПП, изнесен от Радостин Василев, вече бивш депутат от формацията.
"По логиката на министър-председателя самото правителство трябва незабавно да си подаде оставката, защото огромното мнозинство от българите му няма доверие. Те и в сглобката си нямат доверие, но са се стиснали здраво един в друг в името на оцеляването", вметна Радев.
Според президента по-скоро се оставя впечатление, че оставката на Тончев се иска не защото е нарушил закона, а защото го е спазил. "Правителството трябва да насочи своето внимание към действията на собствения си зам.-министър, откъдето тръгва саботажът на изборния процес", твърди още президентът.
Радев не само защити Тончев, но и нападна правителството и министър-председателя. По думите му било смущаващо, че премиерът е очаквал ДАНС да му представи изпреварваща информация за протестите на енергетиците. "Това е неразбиране на ролята и задачите на ДАНС", смята Радев, защото "това не е агенция за потискане на справедливите протести".
"Когато подава информация за руски шпиони, това се приема като абсолютно чиста монета, като истина с безрезервно доверие, но когато ДАНС предостави информация, която не е в интерес на управляващите, това създава истерия. Хайде да си уточнят стандартите", атакува президентът.
В същото време Радев не коментира конкретните мотиви на Денков, както и логиката, че премиерът отговаря за националната сигурност и има право да работи с хора, на които има доверие. Държавният глава не казва и, че абсолютно всички ръководители са посочени на практика само от него, защото е ставало по време на назначени от президента служебни правителства.
Междувременно депутатът от „Продължаваме Промяната-Демократична България" Ивайло Мирчев обяви, че когато премиерът каже, че има проблем с шефа на една от службите за сигурност у нас по време на войни, логично е президентът да постъпи по-зряло.
Мирчев определи като „пълен абсурд” това, че шефът на службата давал от трибуната на Народното събрание политически оценки за партиите, предава Нова тв. По думите му след такава ситуация Пламен Тончев трябвало сам да подаде оставката си.
Попитан защо според него от ГЕРБ-СДС не искат шефът на ДАНС да бъде сменен, Мирчев отговори: „В българската политика обикновено, особено в случая като този с шефа на ДАНС, някой не иска да го сменя,ако той върши правилните неща в определен посока. Не знам дали този случай е такъв”.
"СЕГА" припомня:
Преди дни ПП-ДБ внесоха в деловодството на Народното събрание обещаните от Кирил Петков проекти за промени в закони за специалните служби, от които се вижда, че предвидената реформа се свива до елиминиране на президента Румен Радев от назначаването на ръководителите им и до опит а бърза смяна на шефовете на всички структури. Промените предвиждат шефовете на разузнаването, на ДАНС и на агенцията за подслушване и следене да се назначават от парламента, а ръководителят на НСО - от Министерски съвет. В момента и четиримата се назначават с указ на държавния глава. Изключение се прави за служба "Военна информация" - военното разузнаване, като при него се допускат две възможности – когато директорът е цивилен и когато е висш военен. Предлага се назначаването тук да се прави с гласуване в парламента - в първият случай, и с указ на президента - във втория.
Предвижда се след влизането на промените в законите, в двумесечен срок да бъдат сменени всички шефове на служби.
Пакетът от промени включва измененението на два закона - закона за НСО и закона за управление и функциониране на системата за защита на националната сигурност. Законопроектите са внесени с подписите на Кирил Петков, Атанас Атанасов и Божидар Божанов.
В същото време Бойко Борисов се обяви срещу реформа в службите и смяна на шефовете. Според лидера на ГЕРБ ръководителите на службите в момента се ползват с голямо доверие от партньорските служби. "Това го зная от първо лице. Неслучайно шефът на ДАНС беше награден от неговия колега с най-високото отличие. Дори върху тях падна цялата тежест върху извеждането от страната на руските духовници от руската църква. Но не може да говориш така на ангро, че в службите било пълно със шпиони - ако има, нека да ги извадят и да ги дадат на съд щом знаят, че в ДАНС и в разузнаването има такива. Това е национално предателство - изваждат им имената, дават ги на прокурор и ще отнесе много години затвор. С действията си в последно време не мога да кажа, че ми е направило впечатление от необходимост от смяна на шефове", добави Бойко Борисов.
В общи линии Борисов повтаря думите на Румен Радев по отношение на шефовете на служби, които държавният глава и неговите служебни министри назначиха до един.